Romantika i golf. Netradiční kombinaci zažijete na Hrádku u Nechanic

Výlety po Česku rozhodně nemusí být nuda. Naše domovina skýtá mnohé příležitosti pro milovníky historie i krásné přírody a na své si přijdou jak cestovatelské samotáři, tak i rodiny s dětmi. Všichni sice známe populární památky jako třeba zámek Hluboká, Karlštejn nebo Kutnou Horu, ale občas se vyplatí zajet i na méně známá místa, která vás mohou okouzlit o to více.

Jedním z takových skrytých klenotů je bezpochyby Hrádek u Nechanic. Název vám možná nic neřekne, ale pravdou je, že se jedná o jednu z nejvýznamnějších romantických staveb na území České republiky. Tento nádherný zámeček byl postaven v letech 1839-1857 ve stylu windsorské gotiky a původním záměrem bylo aby sloužil jako reprezentační sídlo šlechtického rodu Harrachů. Upoutá vás na první pohled. Jeho výrazná červená barva mu totiž dodává punc netradičnosti a originality.

Kde se nachází?

Hrádek u Nechanic leží na mírné vyvýšenině asi 800 m severozápadně od centra vsi Hrádek, přibližně 2,8 km jihovýchodně od města Nechanice a 11,5 km západně od krajského města Hradec Králové. Zámeček je nyní vlastněný státem a je přístupný veřejnosti.

Historie tohoto krásného panského sídla se začala psát již v roce 1829, kdy místní pozemky koupili Harrachové a rozhodli se na tzv. Lubenském vrchu postavit nový zámek. Ten měl sloužit jako hlavní reprezentační sídlo rodu, a i proto byl vybrán tento poněkud netradiční styl, který zaujme na první pohled.

Návrh zámečku byl vytvořen podle nerealizovaného projektu přestavby anglického zámku Crewe Hall od E. B. Lamba z poloviny 17. století. Díla se ujal významný rakouský architekt Karel Fischer, který navrhl nejen exteriér, ale také veškeré interiéry zámku a v návrhu pamatoval i na přiléhajécí anglický park. Počítalo se také s tím, že k zámku bude patřit obora a bažantnice. Zajímavé také je, že na zámek byla svezena celá řada starožitností, a to zejména z Itálie a Rakouska. Často se jednalo o celé portály, stropy či kompletní vybavení místnosti. 

Stavba probíhala více méně bez komplikací, ale již krátce po ukončení prací se v okolí zámku odehrála bitva u Hradce Králové a v zámečku byl zřízen vojenský lazaret. Roky plynuly a k významným změnám došlo až v roce 1945, kdy se zámek stal sídlem generálmajora Govorova, náčelníka jedné z armád Ukrajinského frontu Rudé armády. Krátce nato byl zámeček na základě Benešových dekretů znárodněn. Od roku 1953 je zpřístupněn veřejnosti a v roce 2001 byl prohlášen národní kulturní památkou.

Co můžete vidět uvnitř?

Původní interiéry byly skutečně bohatě zdobené – mělo se jednat o reprezentační sály, takže není divu, že si architekt dal s výzdobou hodně záležet. Dodnes se zachovala poměrně významná část tehdejší výzdoby, vybavení i nábytku. Při návštěvě tedy můžete obdivovat ukázky bydlení šlechty ve druhé polovině 19. století.

Jednou z nejzajímavějších místností je bezpochyby impozantní Rytířský sál, který je věnován nejvýznamnějším členům rodu a jeho historii. Zlatým hřebem celé prohlídky ale obvykle bývá Zlatý sál, který je zároveň největší a nejkrásnější místností zámku. Jeho pojmenování je odvozeno od unikátních zlacených kožených tapet na stěnách, které byly vyrobeny během 17. století v Belgii.

V průběhu prohlídky můžete obdivovat také vzácné sbírky harrachovského skla, keramiky a cínového nádobí ze 16. a 17. století. V prvním patře zase najdete soukromá apartmá hraběte a hraběnky, rodovou galerie a také pokoje pro hosty.

Co obdivovat venku?

Zámeček obklopuje velmi dobře udržovaný anglický park, který rozhodně stojí za návštěvu a procházku. Zámecký park na Hrádku u Nechanic byl založen roku 1844 podle projektu L. Krügera. Původním záměrem bylo, aby zabíral plochu přibližně 29 hektarů, ale dnes má park rozlohu už jen asi 18 ha.

Základ tvoří rozlehlé luční partie s urostlými skupinami stromů, sem tam můžete potkat i malý lesík. U vstupu do parku je nádherná lipová alej, která lemuje přístupovou cestou. Část parku je pak členěna dvěma průhledy. Jihovýchodní průhled je orientovaný na kostel v Libčanech, jihozápadní na kostel v Boharyni. V jihovýchodním průhledu lze pod skupinkou stromů nalézt bustu Jana Nepomuka hraběte Harracha od Bohumila Kafky.

Nejen za historií, ale i za golfem

Mnoho návštěvníků na zámek míří také za jiným cílem než je historie, za golfem. Součástí zámeckého parku je totiž také golfové hřiště Hrádek, které má devět jamek s celkovým parem 66, a díky své poloze ve staletém zámeckém parku skutečně nabízí neotřelý golfový zážitek. Hned vedle je možné navštívit také tréninkové centrum. Driving range nabízí 20 odpalovacích stání pro trénovaní odpalů a pro trénink tříjamkový Putting green, Chipping green se čtyřmi jamkami a Training bunker. Skvělá příležitost to je i pro začínající golfisty nebo ty, kteří by rádi své schopnosti vypilovali. Působí zde totiž také PRO trenér a cvičitel golfu, s nimiž je možné absolvovat celou řadu výukových kurzů.

ZDROJ: https://www.zamek-hradekunechanic.cz/cs, wikipedia.cz

ZDROJ obrázku: Pixabay

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *