Kyberzločin na vzestupu: O peníze vás připraví i cizí nabíječka nebo veřejná wi-fi

Kyberzločin je na vzestupu. Dříve jsme se možná báli, aby nám během dovolené nevybílili byt, dnes bychom se daleko více měli strachovat o náš bankovní účet. I když je totiž chráněn hesly a bůhvíjakými bezpečnostními opatřeními, stále to může být velmi zranitelné místo. Kyberzločinci vás mohou připravit o peníze nebo identitu na sociálních sítích třeba jen tak, že se připojíte k neověřené WI-FI síti nebo si od neznámého člověka půjčíte nabíječku.

V posledních letech stoupají digitální útoky skutečně raketovou rychlostí. Je to bohužel i proto, že řada lidí se stále nenaučila být s ohledem na digitální bezpečnost obezřetní a opatrní. I zdánlivě banální věci totiž mohou skončit velmi nepříjemně. Stačí třeba i jen to, že si od cizího člověka vypůjčíte nabíječku. Ta vám během několika minut dokáže z telefonu vysát různá hesla do aplikací nebo i na sociální sítě a pěkně vám zkomplikovat život. Na první pohled se přeci jedná o tak nevinnou věc, ale opak je pravdou. Tomuto podvodu se říká juice jacking a je to oblíbená metoda kyberzločinců, jak se pomocí USB portů zmocnit důležitých informací.

Snadno se dá přitom zneužít skutečně hodně informací. Od dat z textových zpráv přes kontakty a e-maily až po fotografie. Tímto způsoben je možné do telefonu nainstalovat třeba i podvodnou aplikaci, která může nahrávat vaše hesla nebo vaši aktivitu. Možná se to nezdá jako tak zásadní problém, ale přijít o svůj email nebo fotografie na sociálních sítích by se vám jednou mohlo hodně vymstít.

Triky podvodníků jsou stále rafinovanější

Dnes už totiž i obyčejný nabíjecí kabel obsahuje čip a další elektroniku, kterou hacker může použít k tomu, aby si na dálku snadno přečetl řadu citlivých informací. Podobný kabel, který tyto věci umí, stojí na internetu asi pět tisíc korun, takže se do hackingu teoreticky může pustit skoro každý.

Podobné nebezpeční hrozí i u veřejných WI-FI sítí. Přitom si takový hotspot si může zřídit skoro každý – stačí jej uvěřitelně pojmenovat tak, aby se tvářil, že je z důvěryhodného zdroje. Lidé se pak na vaši síť připojí a vy můžete sledovat nejen jaké stránky navštěvují, ale také, jaká hesla do nich zadávají. Stačí se pak přihlásit do internetového bankovnictví a zkušený hacker vás má v hrsti. A spolu s vámi i vaše finance.

Údaje se dají využít velmi různě

Hacker se například může nabourat do vašeho profilu na sociálních sítích, rozesílat prostřednictvím vašeho účtu malware nebo účty jinak zneužít. Šikovnému zloději dokonce některé údaje stačí, aby se přes prvky chytré domácnosti dostal k vám do bytu – bez spuštění alarmu a zcela inkognito.

Podobných rizik je však daleko víc. Problémy mohou nastat i s připojením na veřejném počítači. Můžete například zajít do internetové kavárny, abyste si v ní z emailu vytiskly letenky nebo rezervaci hotelu. Jakmile se ale na počítači přihlásíte, může si ukládat vaše hesla a později je použít.

Podobné riziko však hrozí také při používání flash disku. Jakmile jej zasunete do cizího počítače, je velmi jednoduché, aby se vám tam dostal nějaký škodlivý program. Ten si pak snadno natáhnete do vlastního počítače a problémy se začnou hromadit.

V kyberprostoru se pohybujte velmi obezřetně

Proto nikdy nevěřte lákavým nabídkám, ověřujte si, na co klikáte, a kam zadáváte svoje citlivé údaje. Na veřejné WI-FI vás ochrání VPN – malý program, který veškerou komunikaci odcházející z vašeho telefonu či počítače zašifruje. Nezapomínejte mít v každém zařízení také nainstalovaný antivir, a pokud si někde potřebujete nabít telefon, rozhodně si nabíječku nepůjčujte od neznámých lidí.

ZDROJ: https://www.kaspersky.com/resource-center/threats/what-is-cybercrime

ZDROJ obrázku: Pixabay

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

1 komentář