Zabít vás mohou pomeranče, jablka i čokoláda. Záleží samozřejmě na množství

Zabít vás může prakticky cokoliv – pokud je toho tedy až příliš. I ty nejobyčejnější věci mohou mít smrtelnou dávku, která může způsobit vážné zdravotní komplikace, či dokonce smrt. A pokud mluvíme o obyčejných věcech, máme na mysli skutečně ty, se kterými se setkáváme denně, třeba čokoládu nebo jablka.

3 lžíce soli 

Asi všichni tušíme, že nadbytek soli obecně není zdraví prospěšný. Omezovat solení lze tedy doporučit za každých okolností. Doporučená denní dávka soli je pro člověka vážícího 70 kg maximálně 5–6 gramů. A přitom už jen pouhé 4 gramy běžně zkonzumujeme v standardních potravinách, aniž bychom museli konzumovat něco vyloženě slaného. Kuchyňská sůl neboli chlorid sodný obsahuje sodík (ve 2,5 g soli je ho celý gram), který při nadměrné koncentraci zadržuje vodu v těle. Kvůli tomu může stoupat krevní tlak, ledviny nestíhají správně pracovat a v těle se začnou hromadit toxické látky. Absolutní kolaps metabolismu může nastat již ve chvíli, kdy sníte naráz asi 3 gramy chloridu sodného na jeden kilogram tělesné váhy. Dospělého tedy mohou zabít klidně i jen 3 polévkové lžíce soli, dítěti by mohla stačit i jen jediná lžíce soli.

118 šálků kávy

Na rozdíl od prvního případu, kofeinem se pravděpodobně nepředávkujete. Většina lidí se sice shodne na tom, že maximum je 5 šálků kávy denně, ale předávkovat se kávou by bylo skutečně poněkud složité. Pro průměrného dospělého může být fatální dávkou 15 až 18 gramů kofeinu zkonzumovaného během krátké doby. Jenže to byste museli během několika hodin vypít 25 až 30 litrů kávy, takže už byste především měli problém s předávkováním tekutinami, nejen kofeinem. Celá kávová zrnka pravděpodobně kousat nebudete, takže kofein by vás mohl zabít pravděpodobně jen pokud byste jej dostali nitrožilně nebo byste požili kofeinové tablety. Tělo se nicméně umí proti kofeinu poměrně dobře bránit a už zhruba při desetině smrtelného množství vás začne zřetelně varovat – dojde například ke zvracení, silnému bušení srdce apod.

7 litrů vody

Bez vody není života, to je jasné. Ani její nadbytek ale není ideální. Pokud vypijete najednou moc vody, může vám to také přivodit smrt. Příliš vody totiž z těla vyplaví důležité minerály, především sodík, který je ve správné míře velmi důležitý pro udržení osmotické rovnováhy těla. Vaše tělo se dostane do stavu zvaného hyponatremie (nadbytek vody), který má velmi podobné příznaky jako dehydratace. Nedostatek sodíku se projeví nevolností, únavou a zmateností. Voda se však může nahromadit také v mozku a plicích, a postupně dochází k selhání dýchání a ke smrti. Když se v roce 2007 28letá Američanka Jennifer Strangeová pokoušela zvítězit v rozhlasové soutěži vypitím 10 litrů vody, zemřela již po sedmém litru.

420 kostek cukru 

Ani sůl, ani cukr nepatří ve vyšším množství k našim přátelům. Potraviny plné cukru nás mohou zabíjet dlouhodobě – jsou jako jed, který nás tráví nenápadně a postupně. Cukr může způsobit řadu závažných chorob. Kdybyste však chtěli na následky konzumace cukru zemřít rychleji, vynásobte svou váhu 30 gramy a tolik si dopřejte cukru. Pro průměrného člověka by to znamenalo, že by musel na posezení spořádat až 2 kg cukru, což není zrovna jednoduchý a asi ani příjemný způsob sebevraždy. Co by se však stalo, kdybyste takové množství opravdu snědli? Pravděpodobně by vaše játra nezvládla zpracovat takové množství glukózy, ochablo by vám svalstvo a střeva vypověděly funkci. Srdeční rytmus může začít kolísat, a vy můžete oslepnout.

13 tub zubní pasty

Zubní pasty mívají často velmi příjemnou chuť. Jen stěží si ale dokážeme představit, že by byl někdo schopen spořádat 13 tub zubní pasty, což by bylo množství, které by mohlo způsobit naši smrt. Proč? Na vině je fluorid sodný. V rozumné míře je sice prospěšný zubům, ovšem pokud by se začal v organismu hromadit, dokáže být velmi nepříjemným jedem. Množství záleží na tělesné konstituci každého člověka, ale asi 32 až 60 miligramů fluoridu na kilogram tělesné váhy už může být smrtelnou dávkou. V klasické zubní pastě bývá až 0,15 % fluoridu, což při běžné 75 ml pastě dělá asi 168 miligramů. U dětí se však může stát, že stačí i daleko menší množství. V roce 2019 zemřela 11letá Denise z Kalifornie po jediném čistění zubů pastou, ovšem spíš kvůli vzácné alergické reakci.

18 jablek 

I kdybyste snědli celých 18 jablek, pravděpodobně to přežijete. Jestliže byste však ze všech těchto kusů jablek pečlivě vyndali zrníčka, rozmačkali je na drť a tu pořádně rozžvýkali a spolkli, budete mít skutečně namále. Zrníčka z jablek totiž obsahují amygdalin (vitamín B17), který se poté v těle přemění na kyanovodík. Ten je samozřejmě nesmírně toxický, protože zabraňuje buňkám efektivně využívat kyslík. Smrt pak může přijít velmi rychle. Jablka navíc nejsou jediná, která tuto nebezpečnou látku obsahují. Mají ji třeba také pecky meruněk, broskví či třešní. U nich se údajně můžete kyanidem přiotrávit už po konzumaci více než tří kusů. Rozkousat takto tvrdé pecky už je však poněkud náročnější.

100 tabulek čokolády 

Čokoládu si někdy dáváme, abychom uklidnili rozjitřené nervy, ale také pro lepší soustředění nebo prostě pro radost. Čokoláda obsahuje theobromin, což je látka příbuzná kofeinu, která podporuje krevní průtočnost a zlepšuje tak přívod živin i okysličení mozku. Snadněji tedy budete využívat svou paměť, zlepší se vaše soustředění a také reakce. Ale i nadbytek této látky může být problém. Už jen 1 gram theobrominu na kilogram tělesné váhy může přivolat epileptický záchvat, vnitřní krvácení, infarkt a klidně tedy i rychlou smrt. Každá čokoláda obsahuje theobromin v jiném množství. Jako průměr se však obvykle uvádí, že dospělého zabije zhruba 10 kg čokolády, tedy 100 klasických tabulek.

6 pomerančů 

Tohle už nemusí být nemožné. Pokud milujete pomeranče, a navíc máte opravdu hlad, klidně by se vám mohlo povést sníst šest kusů. Pokud by to ke všemu mělo být i vaše první jídlo za den, rozhodně to nezkoušejte. Když totiž dužinu pomerančů či jiných citrusů před spolknutím opravdu důkladně nerozkoušete, může vám ucpat střeva a způsobit tzv. pomerančový či mandarinkový ileus. Jedná se o velmi nebezpečnou neprůchodnost střev, kterou je nutné řešit rychlou operací. Pokud se včas nezasáhne, člověk takřka jistě umře velmi bolestivou smrtí. Fatální množství citrusů se samozřejmě může lišit. Je to však něco mezi 5 až 7 plodů.

Zdroj: https://brightside.me/inspiration-health/how-much-of-these-15-popular-foods-and-items-can-kill-you-375410/

Zdroj obrázků: Pixabay

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *