Slovenský ráj, labyrint pro nebojácné

Slovensko se může pyšnit krásnou přírodou a majestátními horami. Nejzajímavější přírodní park Slovenska, Slovenský ráj určitě stojí za návštěvu. Bývalá náhorní plošina byla v minulosti rozryta koryty několika říček, které vytvořily uzoučké, někdy neproniknutelné soutěsky, řečené „tiesňavy“. Průchod těmito soutěskami je pro zdatné turisty opravdovým adrenalinovým zážitkem.

Na cestě tiesňavou využijete systém kovových žebříků, lan a zábradlí. Nebojácný turista se často ocitá v těsné blízkosti vodopádů, vystupuje dlouhými žebříky (ten nejdelší měří celých 80 metrů) nebo se protahuje úzkými soutěskami mezi skalami. Odměnou je potom náhorní plošina Glac, kde každého po cestě vlhkem a stínem tiesňavy oslní záplava slunečního světla a tepla. Na pláni se nachází pouze jediná osada, Kláštorisko. Zdejší turistická útulna nabízí unaveným poutníkům místo a čas na regeneraci. Poté je možno se několika sestupovými cestami vrátit zpět do údolí.

Pobyt ve Slovenském ráji je fyzicky dost náročný a vyžaduje dobrou kondici. Přístup do Ráje je možný ze severu, kde se nachází vesnice

Podlesok nebo z jihu, kde leží vesnice Dedinky, Stratená či Hnilec. Od severu je pravděpodobně nejatraktivnější cestou Prielom Hornádu. Jedná se o hlubokou rokli, kterou vymlela řeka Hornád. Průchod je zajištěn většinou kovovými chodníky v leckdy šokující výšce nad řekou. Při cestě z jihu by návštěvník neměl minout tiesňavu zvanou Sokolia dolina, ve které je hlavní atrakcí průchod po žebříku kolem nejvyššího vodopádu Slovenského Ráje, Závojového vodopádu s výškou 75 metrů. Na jihu je možné navštívit řadu jeskyní, z nichž nejzajímavější je určitě Dobšinská ľadová jaskyňa.

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *