Spišský hrad, naše pozvánka do středověku

Na východě Slovenska, ohraničený Vysokými Tatrami a z druhé strany řekou Dunajec, se rozkládá kraj, od pradávna nazývaný Spiš podle svého centra, Spišského hradu, jednoho z největších hradních komplexů ve střední Evropě.

Celá oblast Spíše má za sebou poměrně bohatou historii. Jako hraniční region byla Spiš silně opevněna zejména proti nájezdům z východu (Tataři,Turci), ale současně ležela na křižovatkách významných obchodních cest. Vznikla zde tedy řada významných středověkých měst, které těžili z obchodu. Když Zikmund Lucemburský zastavil Spiš polskému králi, protože naléhavě potřeboval finance, objevila se zde silná polská komunita. Po nájezdech Tatarů, kteří vyplenili celou oblast, byli na Spiš pozváni pro změnu němečtí kolonisté. Vlastní hrad však, jako jeden z mála, odolal Tatarským dobyvatelům. Tato etnická promíšenost spolu s kulturní různorodostí vtiskla Spiši překvapivě multikulturní ráz. Každé město i téměř každá vesnice této rázovité slovenské oblasti je klenotem, jako například Spišská Kapitula, Spišská Sobota, Spišské Podhradie, Žehra nebo Betliar. Není se proto čemu divit, že Spišský hrad společně se svým okolím byl roku 1993 zapsán na prestižní listinu kulturního dědictví UNESCO.

Spišský hrad má bohatou historii. Začal se stavět již ve 12. století a během následujících 600 let získával postupně dnešní podobu. Velkým bonusem pro návštěvníka je, že si může hrad samostatně prohlédnout. Hradby se dají celé obejít, může se prozkoumat i horní, nejstarší část hradu. Vřele doporučujeme zapůjčení audioprůvodce. Hrad je totiž skutečně rozsáhlý.

Velkou atrakcí pro turisty jsou pravidelné ukázky historických bojových umění nebo sokolnictví. Pro svou romantiku si hrad velmi oblíbili i filmaři. Natočilo se zde několik filmů, jako například Dračí srdce.

Návštěva Spišského hradu pro ty, kteří procházejí okolím rozhodně stojí zato. Právě jen z hradu lze vidět jeho nádhernou polohu i architekturu. Už jen proto se vyplatí vynaložit trochu fyzických sil na výstup k hradu. Krásný výhled vás určitě nezklame.

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *