Perugia, kde odedávna platí vidět a být viděn

Malebné italské historické město Perugia leží asi 20 kilometrů západně od Assisi a 120 km východně od Florencie na výrazném vrchu uprostřed jinak zelené pahorkatiny. Obyvatelé i návštěvníci Perugie si tak mohou náležitě užívat překrásných výhledů na město i do jeho dalekého okolí.

Téměř celé historické centrum města je pěší zónou, do kterého nesmějí vjet skoro žádná motorová vozidla. Většina návštěvníků proto do výše položených míst města přijíždí od roku 2008 ze spodní části zvláštním minimetrem s délkou asi čtyř kilometrů. Plně automatizovaná lanovka se pohybuje rychlostí přibližně 25 km/hod.

Přímo v centru města má sídlo starobylá univerzita pro cizince, která město Perugia proslavila na celém světě. Možná i díky tomu, že se již od roku 1270 stará o ruch ve městě živá studentská komunita, je každý podvečer pro starousedlíka nezbytné vydat se na perugijské korzo. Stejně jako má každé americké město svoji hlavní třídu, má každé správné italské město svoje korzo. Sem, na ulici Corso Vannucci míří každý chůze schopný obyvatel Perugie, jak mladý, tak starý.

Nikde jinde nemůže být nekonečný rituál ve stylu „vidět a být viděn“ takovým zážitkem jako v Perugii. Ve středověku zde vzkvétal obchod a umění. I proto většina impozantních paláců na korzu, jako je fontána Maggiore, Palazzo dei Priori nebo Palazzo del Cambio, pochází právě ze zlaté éry perugijského středověku.

Když budete procházet korzem, povšimněte si hlavně elegance Perugijských, kteří se zastavují, povídají si, gestikulují, debatují o fotbalových výsledcích, o růstu platů či o posledních módních trendech. Přitom si prohlížejí výlohy obchodů, nová vnoučata nebo prostě jeden druhého. Poté nastane čas večeře. Široké Corso Vannucci se vyprázdní a Perugia opět upadne do svého poklidného tempa. Nejdéle však do zítřka, kdy vše začne znovu. Ve stejném čase a na stejném místě.

Skutečně zvláštním dojmem může na turisty zapůsobit procházka přilehlou ulicí Via dei Priori. Z oken Palazzo dei Priori byli totiž vyhazování na ulici odsouzenci na smrt. Na zdech paláce jsou dodnes vidět bodce, na které byly napichovány hlavy odsouzenců.

Abychom neskončili dnešní putování po zajímavých místech tak chmurně, jedna sladká tečka na závěr. Z Perugie pochází nejlepší čokoláda v celé Itálii. Na světě není snad jediný Ital, který by neznal značku Perugina, která už od roku 1907 vyrábí čokoládové pochoutky. Nejvyhlášenější jsou bezpochyby čokoládové bonbony Baci, doslova „polibky“, plněné lahodným oříškovo-nugátovým krémem a lískovým oříškem. Zabalené jsou ve stříbrném pozlátku s modrým nápisem a hvězdičkami. Jejich specialitou je to, že každém bonbonu se ukrývají na lístečku napsané verše nebo citáty.

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *