TOP 5 řeckých ostrovů, kam na dovolenou

Řecké ostrovy – rajské a divoké, nedotčené a drsné, rozmarné i podivuhodné – patří k nejvyhledávanějším evropským rekreačním místům. Podívejte se s námi na 5 nejoblíbenějších a nejkrásnějších ostrovů, které může Řecko nabídnout.

Kréta slibuje dobrodružství a celoroční slunce

Kréta, úžasná směsice rozpadajících se starobylých přístavů, okouzlujících benátských měst a útulných taveren, nabízí takřka nekonečné olivové háje, nádherné pláže, zářivé hřebeny pohoří Lefka Ori i drsné hloubky soutěsky Samaria.

Největší ostrov Řecka je místem narození boha Dia a obzvláště na jaře láká k příjemným procházkám a poznávání.

Tradiční horské vesnice odhalují aspekty pravé krétské kultury. Zájemci o historii berou útokem zejména významnou archeologickou lokalitu Knóssos poblíž hlavního města Heráklionu.

Rhodos vám umožní cestovat zpátky v čase

Rhodos se v současnosti řadí mezi nejlepší řecké turistické cíle. Velké lákadlo představuje středověká citadela ve stejnojmenném městě. Projděte se cimbuřím a prohlédněte si byzantské kostely, římské ruiny, synagogy či minarety.

V bludišti uliček hledejte penzion Marco Polo z 15. století, který se chlubí krásnou zahradní restaurací. Luxusní hotely jsou rozesety kolem Lindosu a jeho úchvatné starověké akropole obklopené břidlicovými útesy a smaragdovými zátokami.

Zakynthos je rájem dospívajících

Nejzelenější ostrov Řecka Zakynthos (zvaný také Zante) je domovem kultovní zátoky Shipwreck Bay, kam kvůli stoupajícím stěnám slonovinově bílých skal umožňuje přístup pouze akvamarínové moře.

Milovníky přírody ohromí divoké hory na severu a skalnaté zátoky u letoviska Vassilikos na jižním cípu ostrova. Velká část jižního pobřeží je přírodní rezervací, kde se v písku líhnou ohrožené karety obecné.

Mladší ročníky vyhledávající hlavně večírky a zábavu by měli zamířit do rušných měst na jihu a východě. Statná pohoří a ospalé kamenné vesnice vynořující se z borových lesů slibují perfektní podmínky pro pěší túry a cyklistiku.

Santorini jako ideální líbánková destinace

Novomanželé přijíždějí na Santorini, aby se nechali vyfotit se sluncem romanticky zapadajícím za kalderou (zaplaveným sopečným kráterem). Tento pohled je možná už trochu klišé, ale stále bere dech.

Dávná sopečná erupce zanechala na ostrově působivé černé pláže a dramatické útesy v psychedelických odstínech. Navíc vytvořila úrodnou půdu pro výjimečný vinný hrozen Assyrtiko a víno Vin Santo. Ochutnejte je ve vinařstvích Sigalas a Vassaltis spolu s jemnými pokrmy, které zdůrazní jejich jedinečnou chuť.

Santorini však nabízí nejen vína a proslulé výhledy na bílé vesničky, ale i fascinující historická místa, např. Muzeum prehistorické Théry nebo archeologické naleziště Akrotiri.

Mykonos oslňuje dekadentními večírky a pětihvězdičkovými hotely

Velkým hitem se v poslední době stává také Mykonos, pravý král Kykladských ostrovů a jeden z nejcennějších drahokamů Egejského moře. Během vrcholné sezóny přitahuje ohromné davy požitkářů a milovníků slunce.

Příliv supermodelek a majitelů jachet vedl k vybudování nových luxusních hotelů a restaurací. Mezi hlavní turistické atrakce se řadí hédonistické centrum města Mykonos, nazývaného „řecká Ibiza“, dále zdejší kouzelné větrné mlýny, vřelé písky pláže Elias a tajemné bílé kláštery ve vesnici Ano Mera.

Kam se vydat?

Ať už si za cíl své vysněné dovolené vyberete kterýkoli z výše představených populárních ostrovů, můžete se těšit na spoustu zážitků. Čekají vás zajímavá tematická muzea, archeologická naleziště a bohaté kulturní dědictví spolu s rozmanitou krajinou, přírodními parky, přepychovými přímořskými letovisky a výtečnou kuchyní.

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *