Do Yellowstonu nejen za Méďou Béďou, ale především za nádhernou přírodou

Cestování po světě je pro většinu lidí stále dostupnější a dnes již není žádná výjimka, že si někdo jen tak vyrazí do Ameriky na dovolenou. Poprvé řada lidí míří na východní pobřeží, aby navštívili ikonický New York, ale i západ má mnoho co nabídnut a často oslní ještě více než východní pobřeží. Pokud se chystáte právě na západ, nenechte si za žádnou cenu ujít návštěvu národního parku Yellowstone (a ne jen kvůli postavičce populárního kresleného medvídka). Park se z největší části nachází v americkém státě Wyoming a částečně zasahuje i do Montany a Idaha.

Na obrovské ploše parku najdete jezera, kaňony, divoké řeky i horské masivy. Střídají a prolínají se zde různé ekosystémy. Jezero Yellowstone patří k nejvýše položeným přírodním nádržím v Severní Americe a jeho hladina se nachází uprostřed Yellowstonské kaldery, největšího supervulkánu kontinentu.

Chránění a mimořádně vzácní

Dříve byly doslova symbolem Severní Ameriky, dnes jsou spíše smutným důkazem, co všechno mohou lidé způsobit. Před příchodem bělochů do Ameriky žilo na tomto kontinentu asi 50–70 milionů bizonů. Do roku 1889 jich ale kvůli masivnímu vybíjení zůstalo jen asi 500. Od té doby se pomalu začalo pracovat na záchraně tohoto vzácného druhu a jejich počty opět rostou. Dnes v Americe žije asi 300 tisíc jedinců, především na území chráněných přírodních oblastí, indiánských rezervací nebo na soukromé půdě bohatších rančerů. A právě v Yellowstonu najdete jednu z největších populacích tohoto mohutného zvířete.

Vyšší než Niagarské vodopády

Spodní vodopád velkého kaňonu má výšku okolo 94 metrů, což z něj dělá vodopád o mnoho vyšší než slavnější Niagarské vodopády, které dosahují výšky jen asi 48 – 51 metrů. Celkový objem vody se ovšem s Niagarou, která je 800 metrů široká, nedá srovnávat. Spodní vodopád má na šířku jen 22 metrů, takže na první pohled působí trochu chudším dojmem. Přesto je to místo, které bezpochyby stojí za návštěvu. Voda padající do hlubokého kaňonu doprovázená ohlušujícím rámusem vám určitě způsobí husí kůži.

Není jen Grand Canyon

Většina lidí zná velice dobře Grand Canyon, který je snad nejopěvovanějším kaňonem světa. Kromě něj je ale na naší planetě ještě mnoho dalších dech beroucích kaňonů a mezi ně rozhodně patří i Velký kaňon v Yellowstone. Kaňon přitom zůstával poměrně dlouho neobjeven. Až v roce 1869 se do něj vydali Charles W. Cook, David E. Folsom a William Peterson. Když jej spatřili byli zcela ohromeni a od té doby toto místo láká milovníky přírody a jejích kouzel.

Gejzíry nejsou jen na Islandu

Gejzír Old Faithful stříká proud horké vody do výšky 32 až 56 metrů. Těsně před vystříknutím na povrch dosahuje voda teploty až 95 stupňů a poté se velmi rychle ochlazuje. Při jedné erupci dokáže gejzír vyvrhnout až 32 tisíc litrů vody, která pak odtéká pryč říčkou Firehole River. Jedná se o jednu z nejvyhledávanějších atrakcí tohoto národního parku a rozhodně se vyplatí vidět to na vlastní oči, i když sami tam rozhodně nebudete.

Termální jezírko

Toto nádherné termální jezírko nese vznešený název Morning Glory (Ranní sláva). Za toto jméno vděčí manželce náčelníka parku E. N. McGowanové. Horkou nádrž pojmenovala v roce 1883, protože jí barvou připomínala květ convolutus. Latinský název žlutooranžové květiny má totožný význam, tedy „ranní sláva“. Voda termálního jezírka má skutečně velmi netradiční a výrazné barvy, které jsou způsobeny bakteriemi, jež ve vodě žijí. Několikrát se jezírko projevilo také jako gejzír a většinou předznamenalo menší zemětřesení nebo jinou seismickou aktivitu.

Park Yellowstone má tedy pro každého rozhodně co nabídnout. Je samozřejmě nutné připravit se na mnoho turistů, jelikož tento park patří k nejpopulárnějším nejen mezi místními, ale i celosvětově. Zástupy výletníků byste si ale neměli nechat zkazit tuto jedinečnou podívanou, kterou nachystala sama příroda.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *