Sevilla a oslavy Svatého týdne

Španělská Sevilla, metropole úžasné Andalusie, je nádherná v každém ročním období. Když ale zatoužíte zažít něco jedinečného, uspořádejte si svoje cestovní plány tak, abyste zde zažili jaro těsně před Velikonocemi. Svatý týden, španělsky Semana Santa, začíná Květnou nedělí a končí Velikonocemi. Připomíná poslední týden Ježíšova pozemského života, jeho smrt na kříži a vzkříšení.

Svatý týden se sice slaví v celém Středomoří a vůbec v celém křesťanském světě, ale nikde jinde tak hekticky jako v Seville. Každý večer během celého Svatého týdne se shromažďují členové šedesáti městských bratrstev, cofradías a pomalu se procházejí temnými ulicemi Sevilly. Mnozí z nich jsou zahaleni v kápích, bosí a s chrastícími řetězy. Konají se četná procesí za světel svíček a plavby pozlacených a ozdobených lodí, které vezou obrazy Panny Marie nebo Ježíše Krista. Všude znějí nápěvy hluboce zbožných písní, které se ale začátkem nového týdne změní na pulzující tep flamenga.

Začínají totiž pestrobarevné radovánky, Feria de Abril, které představují týdenní únik od starostí reálného světa. Ženy oblečené v pestrobarevných flamenkových šatech jedou na koních před svými caballeros, kteří pro změnu nosí elegantní krátká saka a zdejší typické klobouky se širokými střechami. Vše se odehrává v historickém centru mezi Alcazarem a katedrálou, dvěma největšími památkami v Seville, které jsou pro svůj celosvětový význam zapsány do seznamu kulturního dědictví UNESCO.

Hlavním lákadlem zdejší obrovské katedrály je údajná hrobka Kryštofa Kolumba i když podobný hrob se nachází i v Santo Domingo, v hlavním městě Dominikánské republiky. Rakev nesou čtyři postavy, které mají symbolizovat čtyři království Španělské koruny – León, Kastilii, Aragonii a Navarru.

Palácová pevnost Alcázar je další nejvýznamnější sevillská památka. Na tomto místě byla postavena pevnost již za doby Římanů a později Maurů. Dnešní pevnost ale pochází až z dob křesťanských. Pro veřejnost je asi nejatraktivnější prohlídka královských komnat, samozřejmě přístupných v době, kdy je nevyužívá královská rodina. Centrem paláce je nádvoří Patio de las Doncellas, neboli Nádvoří panen. Je připomínkou sta křesťanských dívek, které museli křesťané každý rok přivést maurským králům.

O charakteristických španělských lahůdkách tapas se říká, že vznikly právě v Seville. Tradice tapas v Seville přetrvává do dnešních dnů. Spočívá v ukusování v nespočetných městských barech, zatímco zůstáváte pořád ještě trochu hladoví. Ingredience nemusíte hledat nijak daleko. Jde především o nakládané zelené sevillské olivy pěstované v okolních horách a papírově tenké plátky šunky Jabugo, o které místní tvrdí, že je nejlepší na světě. K tomu ještě patří plátky omelet, smažené olihně, kolečka kořeněných uzenin a plátky zralého sýry manchego. K tomu ale ještě musíte ochutnat slavná místní vína a sherry z blízkého Jerezu. Takže zvídaví gurmáni pozor! Výlet po místních barech může být hodně náročný.

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *