Jeskyně Altamira, křehká krása doby ledové

Jeskyně Altamira, ležící na severu Španělska poblíž přístavního města Santander, je často nazývána Sixtinskou kaplí pravěkého umění. Jeskyně obsahuje nejkrásnější jeskynní malby z období mladého paleolitu. Byla obývána asi před 35 000 až 13 000 lety. Obsahuje rozsáhlé celky maleb, z nichž nejslavnější je velká síň bizonů. Návštěvníci mohou obdivovat kromě barevných bizonů také koně, jeleny, lidské postavy se zvířecí hlavou a záhadné symboly. V roce 1985 byla Altamira zapsána na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Nález se svou celistvostí a rozsáhlostí stal prvním z významných dokladů o tehdejší vyspělosti výtvarného umění a zároveň podal další svědectví o životě paleolitických lidí.

Jeskyni Altamira objevil v roce 1879 místní advokát, ale také amatérský přírodovědec a historik. U zavaleného vchodu do jeskyně našel kosti zvířat, zuby a kostěné sošky. Ale světově proslulý objev uvnitř jeskyně se připisuje jeho devítileté dcerce Marii. „Tati podívej, kravičky a býci,“ zvolala prý Maria, když s tátou vlezli dál do jeskyně. Na stěnách viděla malby bizonů a dalších zvířat. Věhlas objevu se šířil a místo se stalo turistickou atrakcí. Davy turistů zvláště ve druhé polovině 20. století však malby značně poškodily.

Například v roce 1975 prošly jeskyní až tři tisíce návštěvníků denně. Jeskyně musela být pro turisty nadlouho uzavřena. Turisté se však do Altamiry nedávno vrátili. Vstup však bude nadále velmi omezený – za rok tamní obrazy jelenů a bizonů uvidí jen 260 turistů.

Protože věhlas a oblíbenost jeskyně je natolik vyhlášená, že láká denně velké množství návštěvníků, byla vybudovaná hned vedle pozoruhodná replika. Jeskyně z polystyrenu a umělé horniny vznikla v roce 2001 a na malby v ní použili tvůrci stejné metody a stejné barvy jako v „pravé“ Altamiře. Tedy vodu, okrový jíl a popel.

Asi 2 kilometry od jeskyně leží městečko Santillana del Mar s velkou koncentrací panských sídel a paláců. Jean-Paul Sartre jej díky jeho středověkému duchu dokonce nazval „nejkrásnější vesnicí ve Španělsku“. Městečko je dokonalým typem pro ubytování obdivovatelů doby ledové. Místní klidná atmosféra vás dokonale připraví na dobu, kdy se spěch ještě neznal a kde úspěch slavil bez přetvářky celý kmen.

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *