Zvířecí hrdinové, na které stojí za to nezapomenout

Jak si asi všichni dovedeme představit, i když většina z nás to reálně nezažila – válka umí být velmi krutá. A to nejen k lidem, ale také k němým tvářím. A málokdy se pamatuje na to, že i mnoho zvířat bylo válečných konfliktů součástí a různými způsoby se takto zapsala do dějin. Pojďme si dnes připomenout alespoň několik z nich.

Medvěd Wojtek

Mezi snad ty nejznámější patří medvěd Wojtek. Patřil k vojákům 2. polského armádního sboru za druhé světové války. Jak se ale takový medvěd k armádě vůbec dostal? Vojáci 22. zásobovací roty dělostřelectva jej získali jako malé medvídě od perského chlapce, když působili na Blízkém východě. A medvídě mezi vojáky rozhodně nestrádalo. Muži se o něj vzorně starali, krmili jej a vychovali z něj skutečně oddaného parťáka. Wojtek byl zvyklý na život mezi lidmi, a tak s vojáky běžně spal ve stanech, oblíbil si jízdu nákladním vozem, ale nevyhnul se ani různým neřestem jako je kouření či pití piva.

Poté, co byla jednotka převelena do Evropy, musel být i medvěd oficiálně začleněn do armády. Dostal tedy hodnost vojína a se svou rotou procestoval Írán, Sýrii, Egypt i Apeninský poloostrov. A nebyl jen obyčejným maskotem, ale reálně se zapojil do válečných střetů. Proslavil se především svou pomocí v bitvě u Monte Casina, kde pomáhal nosit těžké bedny s dělostřeleckými granáty.

Po válce odveleli jednotku na skotský venkov a chlupáč, který byl tehdy již celebritou, putoval do zoo v Edinburghu. Jeho bývalí spolubojovníci z armády jej chodili pravidelně navštěvovat a nikdy neopomenuli přinést mu nějaké pamlsky – mezi nimi bohužel i alkohol a cigarety. Wojtek zemřel roku 1963 ve věku 21 let, ale jeho příběh žije až dodnes.

Král Neptun

Asi málokdo by ze jména odhadoval, že jde o pěkně tučného vepříka. Jeho osud měl být původně takový jako mnoha jiných prasat – za druhé světové války měl skončit na talířích posádky některé z amerických bojových lodí. Námořnický náborář Don C. Lingle však rozhodl, že bude mít neobyčejně hezké prasátko zcela jinou budoucnost. Jednotlivé části vepře se měly vydražit k získání vojenských dluhopisů.

A jelikož byl pašík velmi fotogenický a vlastně působil roztomile, nápad se rychle ujal. Účastnil se přehlídek, na kterých hrdě nosil náušnice nebo zlatou korunu, a později i královský plášť. Například v dubnu 1943 koupil guvernér Illinois celého Neptuna jménem zmíněného státu za milion dolarů a ve stejné dražbě se jediná čuníkova štětina prodala za 500 dolarů. Nakonec dokázal obyčejný vepř vydělat neuvěřitelných 19 milionů dolarů, z nichž se většina využila na stavbu bitevní lodi. Později získal Neptun pocty jako válečný hrdina a dožil na jedné z farem ve státě Illinois.

Udatný Sefton

Kůň Sefton se sice nikdy aktivně nezapojil přímo do bojů na frontě, ale přesto byl členem armády více než 17 let a prokázal velké hrdinství. Sefton pocházel z Irska, kde jej v roce 1967 koupila britská armáda a zařadila jej ke královské jízdní gardě. Jenže 20. července 1982 se během střídání stráží u Buckinghamského paláce odehrál útok organizovaný Irskou republikánskou armádou. Při něm životem zaplatilo celkem sedm koní a bomba silně zranila také Seftona. Utrpěl těžká zranění krku, hlavy a boku a výbuch mu také popálil pravé oko. Lékaři mu nedávali velké naděje na přežití. Díky tomu, že Sefton zachoval chladnou hlavu a při výbuchu se nesplašil, byl jeho jezdec ušetřen zranění. Kůň podstoupil osmihodinovou operaci a léčba trvala velmi dlouho, ale nakonec se zcela zotavil a vrátil se také do aktivní služby. Dožil se úctyhodných 30 let a ve stáří se mu dostalo mnoha poct a ocenění.

Kocour Simon

I obyčejná kočka dokáže neobyčejné věci. Své o tom ví i vojáci, kteří v roce 1949 našli v jedné z hongkongských loděnic malé kotě, kterého se ujali. Vojáci jej pojmenovali Simon a vzali jej s sebou na palubu, aby jim dělalo společnost. Posádka lodi HMS Amethyst se však brzy zapletla do čínské občanské války a vojáci zůstali dlouhé měsíce uvězněni na řece Jang-c’-ťiang v obklíčení. Řada mužů padla, mnozí byli vážně zranění a i Simon byl vážně poraněn šrapnelem, ale smrti statečně odolával.

Na lodi se mezitím přemnožily krysy a úspěšně začaly likvidovat už tak dost malé zásoby potravin. Jenže po pár dnech se stalo něco neočekávaného. Kocour, který měl být dle všech předpokladů dávno po smrti, se jako zázrakem uzdravil a udatně začal bojovat s přemnoženými škůdci. To samozřejmě pozvedlo morálku celé posádky, která nakonec z obklíčení unikla a vrátila se na britskou základnu. Kocour Simon se stal doslova celebritou a získal řadu ocenění za statečnost. Bohužel než si stačil ocenění sám převzít, do ran se mu dostala infekce, které nakonec podlehl.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *