Florencie, Atheny středověku

V pokračování našeho povídání o Florencii, která byla pro své bohatství také nazývána „Atheny středověku“ se zaměříme především na duchovní památky města, kterých je vzhledem k bohatství Florencie docela slušná řada.

Na jednom z hlavních florentských náměstí, Piazza del Duomo vás okamžitě zaujme velkolepý dóm, katedrála Santa Maria del Fiore, jeden ze symbolů města. Katedrála je čtvrtou největší katedrálou v Evropě a patří bezpochyby mezi vrcholná díla renesanční architektury. Její dominantou a chloubou zároveň je obrovská osmihranná kopule od Filipa Brunelleschiho, největší svého druhu, která byla kdy postavena. Když vstoupíte, určitě vás překvapí rozdíl mezi velmi zdobeným exteriérem a poněkud chudším interiérem. Když si budete chtít prohlédnout slavnou kopuli skutečně z blízka a zároveň mít nádherné rozhled na celou renesanční Florencii, vyšlapte 414 schodů na vrchol vedlejší Giottovi štíhlé zvonice. Ta trocha námahy bude určitě stát za to. Trochu ve stínu velkolepé katedrály stojí Battistero di San Giovanni, Křtitelnice, nejstarší budova ve městě. Na východní straně najdete bronzové Dveře ráje, se scénami ze Starého zákona.

Při procházce duchovními místy Florencie určitě nesmíme zapomenout na kostel San Lorenzo. Je to vůbec nejstarší florentský kostel a farním kostelem Medicejských. V kostele se nachází například hrobka Cosima de´Mediciho a další medicejské hrobky. Přilehlá Medicejská kaple byla prvním architektonickým projektem Michelangela Buonarottiho. Kaple byla postavena k uložení ostatků Lorenza Velikého, zvaného Il Magnifico a dalších tří členů vládnoucího klanu. Později přibyly ještě hrobky šesti medicejských velkovévodů i menší hroby 49 méně významných členů rodu.

Na náměstí Santa Croce leží nádherný stejnojmenný kostel. Má nejen úžasné fresky, většinou ze 14. století, ale je také místem, kde odpočívá na 270 významných Florenťanů. Bohatě zdobené hrobky ukrývají třeba ostatky Michelangela, Rossiniho, Galilea nebo filosofa Machiavelliho. Najdete zde i památník Danta, který ale zemřel v exilu, v Ravenně.

Na závěr si dovolím připojit jeden tip. Asi 8 kilometrů od Florencie se nachází oblíbené venkovské letovisko Florenťasnů i bohatých turistů, Fiesola. Svou vilu si zde nechal postavit i Cosina de´Medici. A právě do Fiesole zasadil Giovanni Boccaccio děj svého slavného Dekameronu.

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *