Nový Zéland je země nejen hobitů

Nový Zéland je stát, který se rozkládá v jihozápadní části Tichého oceánu. Je tvořen dvěma ostrovy – Severním a Jižním a celou řadou ostrůvků menších. Nejblíže je k němu Austrálie, která je od Nového Zélandu vzdálená 2 000 km.

První osídlenci se na Nový Zéland dostali z oblasti Polynésie a osídlili Jižní ostrov. Velký příliv obyvatel zaznamenalo území v 9. století. Původní obyvatelé se nazývají Maoři.

Jednotlivé části ostrova

Každá část ostrova je něčím specifická.

Severní ostrov

Pobřeží této části ostrova je velmi nepravidelné a můžeme zde narazit na několik poloostrovů, které směřují do moře. Úrodné nížiny se zde střídají s kopci, které lemují zátoky a písčité pláže. Střed ostrova tvoří sopečná oblast. Nalezneme tu i sopky, které jsou doposud činné. Během výletů můžeme narazit i na bublající horké prameny a gejzíry. Můžete zde zažít i zemětřesení, které není pro tuto oblast ničím výjimečným, ale většinou nepředstavuje velké nebezpečí.

Jižní ostrov

Od Severního ostrova jej odděluje Cookův průliv. Dominantu této části vytvářejí vrcholky Jižních Alp, které se tyčí vysoko k nebesům a v nichž se objevuje celá řada sněžných polí a ledovců. V hustě zalesněných horských údolích se objevuje velké množství nádherných jezer. Východně od Alp se rozkládá největší novozélandská rovina.

Díky izolovanosti ostrovů se zde nachází celá řada endemických druhů z rostlinné i živočišné říše. Klasickým představitelem živočišné říše je nelétavý pták kivi. Můžeme zde také navštívit některý ze čtrnácti národních parků, které se nacházejí po celém území Nového Zélandu.

Novozélandská kuchyně

Pokud využijete Zájezdy Nový Zéland, můžete se kochat nejen nádhernou přírodou a průzračnou vodou oceánu, ale za ochutnávku rozhodně stojí i novozélandské kuchařské umění.

Pokrmy vytvářejí směsici domorodých jídel, pokrmů potomků evropských kolonizátorů a přistěhovalců především z Asie (kuchyně thajská, malajská, čínská či japonská). Pro přípravu pokrmů se využívají především lokální suroviny, mezi něž patří vinná réva, obiloviny, maso (rybí, jehněčí, vepřové, hovězí), mléčné produkty, zelenina (brambory, batáty, dýně), ovoce a plody moře.

Mezi tradiční úpravy pokrmů patří pečení v zemní peci.

Významná města a oblasti

Nový Zéland skrývá celou řadu zajímavých měst i míst.

Auckland

Auckland náleží mezi největší, nejkrásnější a nejzajímavější města. Jeho specifikací je umístění, neboť se rozkládá na území, na němž se vyskytuje 36 vyhaslých sopek, díky kterým má toto místo jedinečnou a nezapomenutelnou atmosféru. Sopky mu dodávají specifický reliéf. Celé auklendské území je kopcovité a výškové budovy se nacházejí pouze v centru města. V okolí pak můžete spatřit pouze malebné domky, které vypadají, jako by patřily do pohádkových příběhů. Za návštěvu rozhodně stojí nejvyšší věž jižní části města Sky Tower nebo akvárium Kelly Tarlton’s Sealife, v němž naleznete nejen antarktickou expozici, ale také nádhernou kolonii tučňáků.

Pěší procházka po pobřeží nabízí nádherný pohled na celé město. Pokud se chcete dozvědět něco o historii a kultuře tohoto města, rozhodně navštivte Muzeu Auckland. Pro milovníky umění je velmi zajímavé Muzeum umění Auckland a přírodní oázu uprostřed města vytváří Par Cornwall.

Wellington

Není to město největší, ale je hlavním městem Nového Zélandu. Zároveň patří mezi velmi významné přístavy. Rozprostírá se  v jihozápadním cípu Severního ostrova, na pobřeží Cookova průlivu. Jeho prioritou je umístění, jedná se o nejjižněji položené hlavní město světa. Ve městě se nachází celá řada památek i nádherných vyhlídek, Ujít byste si rozhodně neměli nechat Wright’s Hill nebo Mount Victoria.

Termální oblasti

Nový Zéland si svůj věhlas získal také díky celé řadě sirných a termálních oblastí.

Whakarewarewa

Tato oblast se nachází nedaleko malebného městečka Rotorua na Severním ostrově. Jedná se o geotermální oblast s celou řadou horkých pramenů, vroucím bahnem a gejzíry s léčivými účinky. Její součástí jsou lázně, které jsou největší na celém území Nového Zélandu.

Wai-O-Tapu

Tato oblast patří nejen mezi termální, ale také mezi nejvíce barevné oblasti. Nalezneme zde celé barevné spektrum- tyrkysovou, oranžovou, červenou, žlutou, šedou a zelenou barvu. Místní oblast velice ovlivňuje sopečná činnost vulkánů Ruapeh a Ngauruhoe, které patří mezi nejvíce aktivní a to nejen na Novém Zélandu, ale i celosvětově.

Jezera a vodopády

Kromě sopek a termálních oblastí je Nový Zéland známý také celou řadou jezer a vodopádů. Obří jezera nabízejí upravené okolí, které je vhodné k odpočinku a relaxaci.

Taupo

Taupo patří mezi nejznámější jezera a je největším na celém území země. Rozkládá se ve střední části Severního ostrova. Velmi zajímavý je jeho vznik. Je totiž umístěno na místě, kde byla původně sopka. Cestou můžete zavítat i do nádherné oblasti s vodopády Huka Falls.

Lady Knox

Tento známý gejzír vznikl díky sopečné činnosti a nachází se v oblasti Wai-o Tapu.

Wakatipu

Toto jezero nabízí projížďku na parníku, z něhož je nádherný výhled na okolní krajinu.

Tipy na závěr

Pokud se rozhodnete pro návštěvu této netradiční a velmi zajímavé země, možná pro vás budou tyto tipy zajímavé.

  • Pro návštěvu krátkodobějšího rázu, do tří měsíců, si nemusíte zařizovat žádné speciální vízum ani žádný zvláštní druh očkování.
  • Přestože patří Nový Zéland mezi země civilizované, hlídejte si svoje osobní věci, doklady a peníze.
  • Na výletech nepodceňte přírodu, počasí zde panuje proměnlivé, takže se může nečekaně ochladit. Buďte na tuto eventualitu připraveni.
  • Pokud chcete poznat maorskou kulturu, vydejte se do Rotorui, což je její hlavní středisko. Spatříte zde ukázky maorskéhu umění.
  • Chcete-li si užívat dovolenou v klidu a bez starostí, vydejte se napříč Novým Zélandem autobusem. Turistické linky jsou umístěné tak, aby spojovaly významná místa a vy se nemusíte, během jízdy starat o nic.

Další zajímavé informace naleznete na portálu aotearoa.

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *