Nepál je místo především pro milovníky hor

Nepál patří k vnitrozemským státům Jižní Asie a rozkládá se ve střední části Himaláje. Nachází se zde nejvyšší hora světa, Mount Everest. Návštěvníky ohromí pohádková krajina s celou řadou osmitisícových velikánů. Nepál, to však nejsou jen hory, ale také divoká příroda, v níž se volně pohybují tygři, sloni a nosorožci. Za návštěvu rozhodně stojí některý ze starobylých chrámů, svatyní či paláců, kterých je na území Nepálu velké množství. Přestože se tato země pomalu začíná otevírat světu, stále si zachovává svá tajemství. Turisty láká nejen na nespoutanou přírodu, ale i rozmanité kulturní tradice.

Hlavní město Káthmandu

Káthmandu není jen hlavní, ale zároveň i největší město. Rozkládá se v severozápadní části údolí Káthmándú a je obklopeno čtyřmi horami. Je to místo, v němž vedle sebe žijí v harmonii lidé celé řady náboženství. Patří mezi ně hinduisté, buddhisté, křesťané a sikhové.

Ve městě se nachází několik památek UNESCO, mezi něž patří i buddhistické a hinduistické chrámy. Mezi ty nejzajímavější rozhodně patří chrám Swayambhunath, k němuž vede přesně 365 schodů a ve kterém žije velké množství svatých opic. Pokud vystoupáte po schodech do chrámu, naskytne se vám nádherný pohled na celé město.

Historické centrum města

Nejvíce starobylých chrámů, svatyně a starý královský palác naleznete na velkém náměstí Durbar. Nachází se zde také největší buddhistický chrám nejen města, ale i celého Nepálu, Boudhanath. Centrum cestovního ruchu se soustřeďuje do Thamelu, což je jedna z městských čtvrtí. Navštívit zde můžete nejen kavárny a restaurace, ale také obchody, které nabízejí suvenýry, ale i vybavení pro treky Nepál.

Nepál – ráj pro treking

Pokud se vydáte do Nepálu, rozhodně si nenechte ujít některý z treků, které patří mezi zážitky velmi mimořádné.

V každém větším městě nabízejí cestovní kanceláře celou řadu zajímavých treků. Pokud vyžijete jejich nabídku, nemusíte se starat o přesuny a průvodci vás zavedou na celou řadu zajímavých míst, kromě toho jsou znalí místních zvyků. Pokud se rozhodnete na některý z treků vydat a to ať už sami nebo s cestovní kanceláří, nezapomeňte si vyřídit povolení, které je nezbytné.

Pro zájemce je připraveno velké množství trekových tras. Vyhraďte si dostatek času, neboť většina z nich trvá asi tři týdny. Pokud nemáte dostatek času, můžete absolvovat pouze část. Mezi nejvyhledávanější patří trek kolem Annapurny, do Base Campu Averestu nebo k vyhlídce Poonhill.

Pokud se vypravíte do základního tábora Everestu, můžete pozorovat horolezce, kteří se chystají k výstupu. Další možností je vyhlídkový let, který vám umožní prohlédnout si celé panorama Himaláje. Díky tomuto treku se vám naskytne jedinečná příležitost poznat život, který se odehrává ve vesnicích Šerpů, zavítáte do nejvýše položených buddhistických klášterů a můžete se kochat nádhernou přírodou Národního parku Sagarmatha.

Trek Annapurna a Annapurna Base Camp

Zájezdy Nepál nabízejí trek kolem Annapuren, který je jedním z nejvyhledávanějších. Tento trek nabízí jedny z nejkrásnějších tras, které vedou napříč Nepálem. Stezka vede rozmanitým terénem, jež nabízí celou řadu přírodních i kulturních rozmanitostí. Navštívíte vysokohorská jezera, ledovce i buddhistická poutní místa. Trek nabízí úchvatné pohledy na masivy nejen Annapurny, ale také Machapuchre, Dhaulagiri, Manaslu a Langtang. Kamenná vesnička Manang vypadá jako středověká osada.

Během treku Base Camp zavítáte i do oblasti Gokyo, která je známá především díky svým jezerům. Osadu tvoří v současné době již pouze zázemí pro turisty. Cesta prochází kouzelnými vesničkami, hlubokými údolími a nádheru celému výletu dodávají ledovcové morény. Úchvatný pohled pak nabízí pět smaragdově modrých jezer, která se rozkládají ve stínu majestátních hor.

Trek do Tibetského Mustangu

Chcete-li navštívit skrytý ráj a zároveň místo starobylé civilizace, pak je tento trek ideální právě pro vás. Zavítáte do starobylého buddhistického království, v němž můžete obdivovat starodávnou tibetskou kulturu, jejíž základ vytvářejí středověké vesnice s celou řadou buddhistických klášterů. Tibetský Mustang patří nejen mezi nejodlehlejší, ale také nejzachovalejší oblasti světa.

Trek Manaslu

Pokud patříte mezi milovníky fotografování, tak právě vám je určený trek Manaslu, který nabízí ty nejvíce fotogenické oblasti.

Národní park Chitwan

Nepál to však nejsou jen hory, ale také národní parky. Mezi ty vyhledávané patří Národní park  Chitwan, ve kterém žije celá řada divokých zvířat. Patří mezi ně tygři, sloni či nosorožci. Můžete tak pozorovat tato zvířata ve svém přirozeném prostředí.

Proč treky s cestovní kanceláří?

Pokud se rozhodnete vydat se na některý z treků, které nabízejí cestovní kanceláře, prohlédnete si nabídku go2 indie-nepal.

Budete mít zajištěné ubytování v útulných hotýlcích či horských chatách. Také není potřeba s sebou mít větší zásoby potravin. Cestou se nachází větší množství restaurací, kaváren či čajoven. Kromě toho v místech ubytování si lze objednat snídani i večeři a to jak v nepálském stylu tak i upravené pokrmy evropské.

Adrenalinové aktivit

Nepál však nenabízí pouze treky, vychutnat si zde můžete i celou řadu adrenalinových aktivit. Patří mezi ně bungee jumping, rafting, paragliding, nebo parahawking. Bungee jumping nabízí 160 metrů vysoký most, který vede nad řekou Bhote Kosi. Paragliding si můžete vyzkoušet nad jezerem Phewa.

Na své si přijdou, kupodivu, i cyklisté, neboť Nepál nabízí širokou síť cyklostezek, které vás zavedou na odlehlá místa, dají vám poznat život místních obyvatel a navštívíte díky nim řadu posvátných míst. Horské kolo si lze pronajmout v hlavním městě či v Pokhaře.

Vyrazit také můžete do tibetského Mustangu motocyklem Royal Enfield. Cestou budete projíždět různými typy terénu, navštívíte překrásná údolí, vesnice i kláštery.

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *