5 tipů jak hravě zvládnout jet lag: Zapomeňte na alkohol a zacvičte si!

Takzvaný jet lag popisuje stav, kdy se po cestování s velkým časovým posunem můžete cítit extrémně unaveně a vyčerpaně – právě kvůli tomu, že se rozhodí vaše vnitřní hodiny a vy najednou v noci nespíte, ale přes den jste jak praštění přes hlavu.

Jet lag může být velmi nepříjemný, zejména pokud vám komplikuje možnost užít si naplno místní krásy a kulturu. S trochou přípravy a sebekázně si ale naštěstí můžete zajistit, že do cílové destinace dorazíte svěží a připravení na nové dobrodružství. Jak na to?

Začněte bez spánkového dluhu

Nedostatek spánku vedle změny časového pásma téměř vždy způsobí, že prvních pár dní v nové cestovní destinaci budete trochu bez nálady a jakoby mimo. Nedělejte tu chybu, že si budete myslet, že se v letadle vyspíte – málokdy se to stane! Večer před odletem vynechejte všechny odjezdové večírky, abyste se mohli hned po příletu vydat tou nejlepší cestou.

Jezte a pijte zdravě

  • Pravidlo č. 1: Zdržte se alkoholických nápojů během letu. Ty mohou být lákavé – zejména pokud se snažíte uklidnit a odpočinout si – ale vysoká nadmořská výška může 2-3krát zvýšit účinky alkoholu. Není třeba vyvést své tělo z rovnováhy ještě více, než už bude po přistání s velkým časových posunem.
  • Pravidlo č. 2: Kofein pijte pouze během letu nebo před ním, pokud cestujete na západ. Vědci zjistili, že espresso před letem při cestě na západ může skutečně bojovat proti jet lagu, ale při cestě na východ bude mít opačný účinek. Maca může být skvělou alternativou ke kávě během dnů před cestou, kdy vybíráte věci na poslední chvíli a připravujete se na cestu. Obsahuje výtažek z kořene Maca, který může pomoci podpořit zdravou hladinu energie, výdrž a odolnost.
  • Pravidlo č. 3: Snažte se před letem a během letu jíst zdravě. V letadle vám nemusí být nabídnut nejlepší výběr jídla, proto si zabalte klidně jídlo s sebou (jen si odpusťte jakékoli tekutiny nebo omáčky!). V příručním zavazadle mějte také nějaké domácí nebo zdravé občerstvení – nechcete se přece nechat zlákat letištním fast foodem během mezipřistání.
  • Pravidlo č. 4: Po příletu do nové destinace si zajděte do malého obchodu s potravinami, abyste se zásobili vodou a zdravým jídlem, které vám dodá všechny potřebné živiny a energii. Mít po ruce zdravé občerstvení a vodu omezí výběr nezdravých potravin, ke kterému nevyhnutelně dochází, když vaše tělo hladoví.

Cvičení před a po

I kdyby to byla jen rychlá procházka v nové destinaci nebo pár jógových pozic v hotelovém pokoji, trocha protažení a cvičení může být velmi prospěšná. Malé cvičení před odletem vás může také poměrně snadno zbavit stresu nebo neklidu. Cvičení po letu je skvělý způsob, jak se unavit, abyste si mohli dobře odpočinout. Před letem, během letu i po něm byste si měli protáhnout svaly a zvýšit tepovou frekvenci.

Přizpůsobte si vnitřní hodiny

Úprava vnitřních hodin a spánkového cyklu je naprosto zásadní pro minimalizaci jet lagu. Melatonin je přírodní alternativa k lékům na spaní na předpis, která vám může pomoci usnout dříve v noci, takže ve dnech před cestou – a během ní – jej používejte, abyste svůj spánkový režim přizpůsobili režimu v cílové zemi.

Doporučujeme také, abyste se během druhé poloviny letu zdrželi jídla a po příletu si dopřáli jídlo podle zrovna aktuální denní doby v cílové destinaci. Nezapomeňte, že v některých zemích se obvykle jí dříve nebo později než v jiných, proto se snažte přizpůsobit místnímu času podávání jídla.

Zůstaňte hydratovaní

Je dobře známo, že recyklovaný vzduch v kabině letadla je velmi dehydratující a pro vaši pleť je to to nejhorší, takže nezapomeňte pořád pít dostatek vody. Proti vysušování pleti vám také pomůže pleťové mléko a hydratační balzám na rty, ale abyste se cítili co nejlépe, měli byste během letu vypít každou hodinu zhruba jednu sklenici vody o objemu alespoň 250 ml. Někteří lidé se nebojí během letu použít ani hydratační masku a nasadit si ji klidně během letu. Není za co stydět, klidně to zkuste i vy!

Jet lag vám může cestování značně znepříjemnit a způsobit, že se vůbec nebudete cítit první dny vašeho pobytu tak, jak byste si přáli. Přitom stačí zkusit pár snadných triků, které vám usnadní zvládnutí časového posunu a i kdyby nic jiného, postaví vás na nohy dříve, než kdybyste je neaplikovali. Nenechte si dovolenou ničím zkazit a vyzkoušejte sami, zda uvidíte rozdíl, když vynecháte na palubě letadla alkoholu, vsadíte na zdravou stravu a do svého programu zařadíte i nějaké cvičení.

ZDROJ: https://ordinarytraveler.com/jet-lag-tips
ZDROJ obrázku: Autor/ka fotografie: Pixabay: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/letadla-letadlo-letectvi-mraky-46148/

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *