Akciové indexy

Jak investovat pomocí akciových indexů

Investovat do jednotlivých akcií je skvělá možnost zhodnocení vašich vkladů, avšak zcela jistě je potřeba vědět mnoho informací o dané společnosti a jejím zázemí. Pokud tyto informace nemáme, může se nám jednoduše stát, že společnost vykazuje špatné výsledky a my tak se svou investicí v horizontu několika let nebudeme plně spokojeni.

Proto existují akciové indexy, které některým investorům, dá se říci, usnadňují rozhodování, ale především ukazují výkonnost dané ekonomiky nebo sektoru.

Co tyto indexy znamenají se dozvíte v následujících odstavcích.

Co jsou to akciové indexy?

Akciové indexy jsou ukazatele určitých sektorů akcií nebo rovnou určitého akciového trhu. Mezi úplně ty nejznámější patří akciové indexy S&P 500, Nasdaq nebo Dow Jones nebo pro Evropu Dow Jones Euro Stoxx 50.

Index S&P 500 ukazuje růst (nebo pokles) 500 největších amerických společností, čímž v podstatě ukazuje výkonnost americké ekonomiky. Každá do indexu zasahuje určitým procentem dle své velikosti, takže firmy mají na index i různý vliv. Jelikož se jedná o poměrně vysoké číslo, investice do něj se považuje za bezpečnou a ročně si průměrně připíše cca těch 10%.

Další akciové indexy pak sledují jiné segmenty nebo společnosti – Nasdaq 100 zahrnuje pak americké domácí i zahraniční akcie. Dow Jones je pak nejstarším indexem již od roku 1896, který sleduje 30 nejvýznamnějších společností USA v hlavních odvětvích.

Jak si takový akciový index mohu koupit?

Do akciového indexu můžete investovat s pomocí burzovně obchodovatelných fondů (ETFs), které akciové indexy kopírují. Mezi ty nejznámější se řadí například Vanguard nebo iShares, ale existuje i mnoho dalších. Tyto fondy přesně kopírují různé akciové indexy, takže pak záleží pouze na vás, jaký z nich si vyberete. 

Naleznete je například u brokera, kterého jsme vybrali v kategorii nejlepší broker akcie. Po zaregistrování pak stačí jednoduše vyhledat jméno fondu, do kterého chcete investovat, a zadat vstupní částku. 

Přejeme vám mnoho úspěchů na poli investic a kýžené zhodnocení vašich prostředků.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *