Je Santorini pozůstatek bájné Atlantidy?

Ostrovy Santorini patří určitě mezi nejromantičtější místa nejenom v Řecku, ale také v celé Evropě. Není žádným překvapením, že toto souostroví je považováno za nejkrásnější ostrovy Evropy. Tomu také odpovídají ceny nemovitostí, které řadí Santorini na přední místa v Evropě. Podle nejnovější studie firmy Geoaxis, která se zabývá oceňováním nemovitostí, jeden metr čtvereční luxusního prázdninového sídla vás zde přijde v průměru na 10 000 €.  

Současný tvar ostrova v podobě obráceného písmene C je výsledkem obrovského sopečného výbuchu z doby asi 1700 př.n.l. Z původního ostrova zůstal jen mořem zalitý kráter obklopený

kruhem rozervaných skalisek, ostrůvků a zbytkem bývalého ostrova vykousnutého do tvaru půlměsíce. Šlo patrně o jeden z nejsilnějších sopečných výbuchů známých člověku, který svou silou přibližně 100x převýšil slavný výbuch sopky Krakatoa. Důsledkem výbuchu byly rozsáhlé klimatické změny. Vzniklým vlnám tsunami je připisován i zánik nedaleké slavné minojské civilizace.  Podle některých spekulací je Santorini pozůstatkem ztraceného mytického království Atlantidy. Síla výbuchu byla obrovská. Pro představu nejsilnější lidstvem vytvořená bomba, nazývaná car-bomba, je stále 48krát slabší než výbuch ostrova Santorini.

Hlavním lákadlem ostrova je jeho romantická atmosféra s bílými domky a pravoslavné kostelíky s modrými kopulemi. Dlouhé písečné pláže na východě ostrova pokrývá černý lávový písek s pozvolným přístupem do moře. Idylku dotváří křišťálově čistá voda. Na bohaté sopečné půdě roste třicet šest druhů vinné révy z nichž zejména bílá vína dosahují světové úrovně.

Bílé domky malebného městečka Oia, jedné z nejkrásnějších osad Středomoří, stojí na vysokém útesu, který zůstal po výbuchu a zřícení střední části ostrova. Návštěvníci z celého světa obdivují z teras hotelů romantické, dech beroucí západy slunce. Není divu, že kromě turistů je ostrov lákadlem fotografů a malířů.  Chcete-li prožít báječnou svatební cestu, je souostroví Santorini tou nejlepší volbou.

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *