3 dny na Islandu na vlastní pěst

Island patří mezi nejdražší turistické destinace v Evropě. Poznávací zájezdy na Island vás mohou vyjít na desítky tisíc, i když cestujete na dobu kratší než týden. Pokud se ovšem rozhodnete poznávat krásy Islandu na vlastní pěst, můžete ušetřit mnoho tisíc korun a užít si všechno, co nabízí cestovní agentury.

Island rozhodně nepatří mezi destinace, kde si rezervujete jeden hotel na týden a zůstáváte na stejném místě. Tento ostrov nabízí mnoho různých zajímavostí a pokud je chcete všechny vidět, musíte cestovat.

Ostrov je známý pro své unikátní prostředí, najdete zde gejzíry, spousty vodopádů, ledovce či sopky. Zajímavá místa jsou rozeseta po celém Islandu, ovšem k tomu, abyste navštívili ta nejznámější místa, vám mohou stačit 3 dny.

Jak se na Island dopravit?

Doprava na Island je možná dvěma způsoby – letecky anebo trajektem. Cesta trajekt ovšem trvá 2 – 3 dny, takže pro kratší výlety je vhodnější koupit si letenky.

Ty nejlevnější letenky na Island nabízí většinou společnost Wizzair. Ta létá do Keflavíku z několika měst, patří mezi ně například Vídeň, Budapešť, Krakow či Katowice. Levné letenky také můžete najít s mezipřistáním v Londýně.

Jak cestovat po Islandu?

Pokud toho chcete za 3 dny na Islandu stihnout co nejvíce, nejlepší variantou je rozhodně půjčení auta. Pronájem aut na Islandu nepatří mezi nejlevnější záležitosti, takže počítejte s tím, že právě tahle položka mít velký podíl na vašich výdajích.

Ti z vás, kteří se budou snažit co nejvíce ušetřit a nebude jim vadit, že si pronajmete starší ojeté auto, si mohou vybrat na serveru Carrenters.is. Tato stránka funguje jako prostředník mezi jednotlivci, kteří půjčují svoje auta turistům.

Ceny jsou zde nižší než u klasických půjčoven a nemusíte se tolik obávat, že se vás budou majitelé auta snažit “natáhnout” za poškození auta (ke kterému často nemusí ani dojít).

Jestliže dáváte přednost standardním půjčovnám aut, pak si můžete vybírat jak z firem, které působí po celém světě (např. Hertz nebo Budget) anebo z lokálních firem. Velmi často jsou doporučené firmy jako Bluecarrental, Lotus car rental nebo Geysir.

Všeobecně se doporučuje sjednat si k půjčení auta také pojištění, abyste se vyvarovali případným sankcím, pokud vás zastihnou nepříznivé podmínky.

Nezapomeňte ovšem na to, že pojištění se nevztahuje na všechny typy poškození, problémy bývají hlavně u čelního skla anebo když vítr poškodí některé ze dveří (ano, vítr na Islandu dokáže být opravdu silný).

Důležitou poznámkou je pak to, že téměř všechny půjčovny vyžadují při pronájmu kreditní kartu a pokud ji nemáte, budou po vás chtít sjednání toho nejdražšího pojištění v jejich nabídce, takže se můžete dostat na cenu za půjčení auta v řádu tisíců korun za den.

Pokud ovšem vyrazíte pouze na 3 dny a budete se držet nejznámějších lokalit, vystačíte si i těmi nejmenšími auty v nabídce, jako je například VW Golf, Hyundai i30 apod.

Jak je to s jídlem a stravováním?

Potraviny jsou v islandských obchodech zhruba 1,5-2x dražší, než v ČR. Doporučujeme nakupovat ve větších obchodních řetězcích, jako jsou například obchody Kronan, Bonus či Netto.

Nedoporučujeme nakupovat v nonstop obchodech typu 10-11, kde jsou ceny mnohem vyšší, stejně tak je to potom u čerpacích stanic.

Jestliže se chcete dostat na co nejnižší náklady, potom doporučujeme vynechat restaurace. Jídla v restauracích se pohybují v hodnotách stovek korun, hlavní chod vás může bez problémů vyjít v obyčejné restauraci i na 1000 Kč.

Snídani je dost často v ceně ubytování, ovšem oběd, večeři a svačiny si budete muset zaplatit sami. Je tedy lepší si nakoupit, když máte možnost a připravit si jídlo na hotelu.

Výlety, placené túry a atrakce

Na Islandu funguje množství cestovních agentur, přes které si můžete zajistit nejrůznější aktrakce. Oblíbené je například pozorování velryb a delfínů kolem Reykjavíků, lety nad Islandem, výlety na čtyřkolkách nebo sněžných skútrech anebo zimní výlety za polární září (polární záře je na Islandu jen od září do dubna, takže v létě takový výlet neseženete).

Zajímavá místa na Islandu ovšem můžete prozkoumat sami, aniž byste si některý z těchto “poznávacích zájezdů” rezervovali. Nepatří to totiž mezi nejlevnější záležitosti a ne vždy je garantované, že něco uvidíte.

To platí především u pozorování velryb a polární záře. Agentura sice v případě, že velryby nebo polární záři nevidíte, nabízí opakovaný výlet znovu. Ovšem v případě, že jste na Islandu jenom na 3 dny není vhodné se zdržovat poblíž v Reykjavíku (odkud se na aktrakce vyráží) a je lepší cestovat a přespávat mimo město.

Itinerář pro dovolenou na Islandu na 3 dny

Jestliže se vám podaří najít nabídku levných letenek na Island a zpátky na 3 až 4 dny, pak můžete využít náš základní itinerář, který jsme pro vás připravili. Snažili jsme, aby obsahoval jak známá místa, která prostě musíte vidět, tak i méně známé lokality, kde nejsou zástupy turistů.

Itinerář si možná budete muset upravit podle toho, kdy na Island přistanete a kdy budete odlétat. První a poslední den tak můžete zaměnit a přizpůsobit se vašemu času příjezdu a odjezdu.

Den první – Reykjavík a Zlatý okruh

Jestliže přistanete během dne a vyřídíte si pronájem auta, můžete se vydat do hlavní města, které je asi 40 minut jízdy autem. V případě, že je půjčovna aut, kterou jste si zvolili, právě tam, budete se muset dopravit autobusem, který jezdí z letiště na zastávku BSI.

Mezi místa, která byste si v Reykjavíku neměli nechat ujít, patří určitě hlavní ulice Laugavegur, ze které se dajít až k přístavu.

Prohlédnout si můžete koncertní halu Harpa, přístav, známou sochu Sun Voyager anebo kostel Hallgrímskirkja. Pokud se vám podaří zaparkovat v centru Reykjavíku, pak se ke všem zmiňovaným místům dostanete pěšky.

Socha Sun Voyager

Reykjavík samozřejmě nabízí mnoho dalších zajímavých míst, muzeí, barů či obchodů, ovšem pokud chcete stihnout výlet na Golden Circle (Zlatý okruh), doporučili bychom, nechat tato místa až na poslední den.

Z Reykjavíku vyrazíte na sever do oblasti Zlatý okruh (národní park Thingvellir, vodopád Gulfoss a gejzír Strokur). Vaše první zastávka může být u jezera Thingvellir, dále pak vodopád Oxarfoss. Cestou budete přejíždět přes místo, kde se setkávají litosferické desky a také můžete navštívit vikingský a také nejstarší parlament na svět.

Gejzír Strokur

Vaše cesta pak povede na východ, směrem k městečku Laugarvatn. Odtud potom zamíříte k oblasti gejzírů, kde můžete sledovat gejzír Strokur, který je stále aktivní a vytryskne zhruba každých 10 minut. Odtud už je to pak asi jen půl hodiny k masivnímu vodopádu Gullfoss (“zlatý vodopád”).

Vodopád Gullfoss – Zlatý vodopád

Podle toho, v jaké roční období Island navštívíte, si můžete naplánovat pokračování cesty hledání ubytování. V případě, že budete mít stále dostatek času, se můžete po silnici č. 30 vrátit k městečku Flúdir a zde navštívit přírodní horké prameny v Secret Lagoon.

Návštěva laguny je placená, ovšem je mnohem levnější, než známá Modrá Laguna mezi Reykjavíkem a Keflavíkem. Mimo sezónu je zde také mnohem klidněji a vy si zde tak můžete po celém dnu cestování v klidu odpočinout.

Možnosti ubytování jsou přímo ve Flúdiru, ovšem záleží na sezóně. Ubytování se v sezóně rychle vyprodává a vy tak často musíte vybírat jen z dražších hotelů.

Jedno z nejlevnějších ubytování v této oblasti jihu Islandu je farma Vatnsholt u Selfossu. Z městečka Flúdir je to asi 40 minut cesty.

Hotel nabízí velmi levné ubytování a to i včetně bohaté snídaně a množství pokojů zajišťuje, že je možné se tam ubytovat i během léta. Jde o farmu, kterou majitelé předělali na guesthouse, takže si můžete vyzkoušet, jaké to je, žít na Islandu na farmě, mimo civilizaci. Hotel je v pěkné lokalitě nedaleko jezera a určitě potěší i milovníky koní.

Den druhý – vodopády a černá pláž

Jestliže se ubytujete v oblasti Selfoss či Flúdiru, váš následující den by měl směřovat na východ. První vodopád, který můžete na začátku vaší cesty navštívit je Urridafoss.

Tento vodopád není tak známý, jako například Gullfoss, takže se nemusíte obávat množství turistů. Navíc je jen kousek od hlavní cesty, takže ho určitě doporučujeme navštivit.

Asi 20 minut od vodopádu leží městečko Hvolsvollur.

  • Pokud vás zajímají sopky a erupce, pak byste neměli minout místo Lava centrum, které najdete hned na začátku města. Zde se můžete dozvědět o historii vulkánů na Islandu a vyzkoušet si, jaké to je, zažít zemětřesení.
  • Kousek od Lava centra je pak supermarket Krónan, kde si můžete nakoupit zásoby.
  • Jestliže máte dostatek času, můžete v blízko Hvolsvolluru navštívit další dvě zajímavá místa. Tím prvním je muzeum Keldur, kde najdete domy jako z Hobitína, druhým místem je pak vodopád Gluggafoss.
Muzeum Keldur

Z Hvolsvelluru je to už asi jen 40 minut k jednomu z nejúžasnějších vodopádů Seljalandsfoss. Jak můžete na fotce vidět, vodopád můžete obejít a dostat se tak za vodní stěnu.

Vodopád Seljalandfoss

Ve stejném místě pak najdete vodopád Gljúfrabúi, který je ukrytý v malé jeskyni. I ten rozhodně stojí za návštěvu.

Vodopád Gljúfrabúi

Vaše cesta by pak měla pokračovat k dalšímu vodopádu a tím je Skogafoss.

Fanoušci seriálu Hry o trůny tento vodopád možná poznávají z první epizody osmé řady – je to právě to místo, kam letěla Daenerys s Jonem Sněhem.

Další zastávkou k cestě do městečka Vík by pak mělo rozhodně být místo Dyrhólaey s úžasným výhledem na oceán. I toto místo bylo použito v seriálu Game of Thrones.

Přímo na černé písečné pláže, které si můžete z Dyrhólaey prohlédnout, se můžete dostat asi během 20 minut. Je potřeba se vrátit na hlavní silnici a pokračovat na východ několik dalších kilometrů. Pak odbočíte na silnici č. 215 a zamíříte na pláž Reynisfjara (Black beach).

Pláž Reynisfjara (Black beach)

Pláž Reynisfjara je známá tím, že zde vlny dokážou být neočekávaně silné a proto byste si měli dávat vždy pozor, jak blízko k nim přistoupíte. Velmi často se stává, že jsou turisté vlnou chyceni a stažení do oceánu, v minulosti zde dokonce došlo k jednomu úmrtí. Proto se doporučuje být na pláži obezřetný, hlavně v horším počasí.

Z pláže do městečka Vík už je to jen už asi jen 10 kilometrů. Zde si můžete projít město, nakoupit a občerstvit se.

Co se týče ubytování ve Víku, není už tak snadné najít něco tak levného jako v oblasti Selfossu. Hlavně v sezóně jsou levná ubytování vyprodaná a tak máte vlastně tři možnosti:

  • Můžete se spokojit s ubytováním v hostelu. Ve víku jsou hned tři a to The Barn, Puffin Hostel Vík a HI Hostel Vík. Podle hodnocení na webu Booking.com vypadá nejlépe hostel The Barn, ovšem HI hostel má o něco nižší ceny.
  • Druhou možností ubytování ve Víku a okolí je zajížďka pár kilometrů mimo město. Mezi nejlevnější hotely a guesthousy, u kterých je šance, že budou mít místo i v sezóně patří Hotel Edda Skogar a South Iceland Guesthouse. Druhý jmenovaný má mnohem lepší hodnocení, jen je bohužel od Víku vzdálen o pár kilometrů víc (z Víku je to asi půl hodiny autem).
  • Poslední možností je ubytování přímo ve Víku, které vás ovšem může vyjít klidně na dvojnásobek ceny ve srovnání se zmiňovaným hotelem a guesthouseem.

Den třetí – horká řeka/trek k vodopádům/Reykjavík

To, jak si naplánujete poslední den záleží na tom, kdy vám letí letadlo. Jestliže máte odlet brzo, pak pravděpodobně rovnou z Víku vyrazíte do Reykjavíku, případně Keflavíku a půjdete rovnou na letiště. V případě, že máte ale volné odpoledne si můžete vybrat z několika variant.

První varianta – výlet na vodopády

První možností s největší zajížďkou, je návštěva dvou vodopádů a dalšího typického domečku porostlého trávou. Právě lokalita domečku je další místo, které můžete vidět v seriálu Hra o trůny.

Cesta vás povede zpátky směrem k městečku Hella. Na první čerpací stanici za městem odbočíte doprava a vydáte se směrem do oblasti sopky Hekla.

Poté, co přejedete most a budete se vracet zpátky na západ, odbočíte ze silnice č. 32 na silnici č. 332. Která vede až k druhému nejvyššímu islandskému vodopádu Háifoss.

Z hlavní silnice je to asi 7,5 kilometru k vodopádu. První dva kilometry cesty jsou sjízdné i pro menší auta, ovšem poté se stav cesty zhoršuje a pokud tak nemáte SUV, které má povolený vjezd na F-roads (silnice horší kvality), potom budete muset nechat auto na parkovišti u chaty pod svahem a zbylých 5 kilometrů jít pěšky.

Túra se vám může protáhnout, takže pokud nemáte příliš volného času, doporučil bych tento vodopád vynechat a pokračovat na další, dostupnější Hjalparfoss.

Vaší druhou zastávkou bude místo Þjóðveldisbærinn Stöng, lokalita, kde bojovníci Mance Nájezdníka zaútočili na Ollyho vesničku.

Þjóðveldisbærinn Stöng -Místo ze seriálu Hra o trůny

Odtud už je to jen kousek k prvnímu vodopádu Hjálparfoss, ke kterému se dostanete po štěrkové cestě i menším autem.

Vodopád Hjálparfoss je poslední zajímavou atrakcí v téhle oblasti, takže odtud se pak musíte vydáte zpátky směrem na Reykjavíku.

Vodopád Hjálparfoss

Asi 25 km od vodopádu je čerpací stanice, kde můžete doplnit pohonné hmoty a občerstvit se. Další benzínka je totiž až ve ve Flúdiru anebo v Selfossu.

Druhá varianta – trek k horké řece u Hveragerdi

Ti z vás, kdo dávají přednost koupání v horkých pramenech si mohou zvolit druhý plán a tím je trek k horké řece za městečkem Hveragerdi. Z Víku tedy vyrazíte na západ a pojede po hlavní silnici č. 1 až do Hveragerdi.

Je to asi 150 kilometrů, takže během dvou hodin byste měli dorazit ke kruhovému objezdu, který je na začátku města.
Zde se dáte doprava, prvním výjezdem a pak už budete pokračovat pořád rovně, až na konec města, kde cesta končí parkovištěm. Odtud je to pak asi 4 – 5 kilometrů pěšky nahoru do kopců.

Cesta vás zavede až k horké řece, která se nazývá Reykjadalur a kde si můžete užít koupání v přírodě.

Horká řeka Reykjadalur

V hlavní sezóně může být řeka docela přelidněná, ovšem pokud vyrazíte v zimě nebo mimo sezónu, mělo by se vám podařit najít volné místo. Parkování ani vstup do řeky není zpoplatněn.

Třetí varianta – Reykjavík a Blue Lagoon

V případě, že si chcete užít město a navštívit světoznámou Blue Lagoon, můžete jet bez zastávky z Víku až do Reykjavíku. Ve městě je opravdu mnoho míst, které můžete navštívit, takže tenhle plán necháme na vás.

Modrá Laguna

Z Reykjavíku do Blue Lagoon je to asi 50 km, takže zhruba hodina cesty (se zdržením na semaforech ve městě).

Protože je o Modrou lagunu velký zájem, musíte si návštěvu předem rezervovat a určit také čas vaší návštěvy.

Doporučujeme proto, rezervovat si vstup alespoň den před plánovanou návštěvou, ale kvůli vyprodaným místům, klidně i dříve.

Jestliže nemáte odlet v ten samý den, kdy vracíte vaše auto a musíte někde přespat, pak se nabízí ubytování v Keflavíku, případně poblíž letiště.

Jediný hotel, který je přímo u areálu letiště ovšem nepatří mezi ty nejlevnější a je také často vyprodaný. Větší nabídka je ve městě Keflavík, které je od letiště vzdáleno asi 5 kilometrů.

Mezi nejlevnější hotely v této oblasti patří The Base by Keflavik Airport nebo penzion Fit Guesthouse Keflavik Airport. Zde byste měli sehnat ubytování i v sezóně. Mimo sezónu pak můžete sehnat ještě levnější ubytování v některém z místních guesthousů.

Nákupování suvenýrů v bezcelní zóně

V odletové hale jako na všech letištích, můžete využít obchodů v bezcelní zóně. Můžete tak vašim známým přivést suvenýry z Islandu a to jak typické postavičky papuchálků, suvenýry na motivy vikingů, tak třeba alkohol.

Typickým islandským pitím je Breinivínn, který připomíná vodku s příchutí kmínu. Mezi typické potraviny na Islandu pak patří rozhodně sušená ryba.

Shrnutí

To, jak si naplánujete vaši třídenní cestu na Islandu je jen na vás, můžete si z nabízených atrakcí sestavit vlastní plán anebo třeba vyrazit úplně jiným směrem.

Pokud se budete snažit, aby byla vaše dovolená co nejlevnější, pak je dobré zerervovat si auto i ubytování co nejdříve, protože později už se výběr zužuje a levnější varianty bývají vyprodané.

Možnost úspor vidíme hlavně při půjčení auta od místních, co se týče ubytování, takové alternativy zde už nejsou (snad až na Airbnb).

Ceny za ubytování v sezóně se v hotelech (ale i často i hostelech) pohybují od 2000 Kč a výše, pokud se vám přes léto podaří najít nocleh za 3000 Kč, bude to jedna z těch nejlevnějších variant.

Proto počítejte s tím, že jen za ubytování (přes léto) zaplatíte 10 – 20 000 Kč. Během zimy se ceny znatelně snižují, takže pokud se chystáte vyjet za polární září, potom vás dovolené vyjde o něco levněji.

Půjčení auta na 3 dny může v případě levnější varianty vyjít kolem 6000 Kč, ovšem záleží jaké auto si půjčíte a jaké pojištění si k tomu sjednáte. Cena pak samozřejmě roste a může se znásobit.

To, kolik vás bude stát jídlo záleží na tom, zda si přivezete něco z Česka (povolených je 5 kg) a zda se budete stravovat v restauracích anebo si všechno jídlo nakoupíte v supermarketech.

Posledním nutným výdajem je potom už jen benzín. Cesta z letiště do Víku a zpátky i se zajížďkami na blízké vodopády by se měla pohybovat kolem 700 km. Ceny benzínu na Islandu se pohybují mezi 45 – 50 Kč/litr. Potom už jen záleží na tom, jaké auto si vyberete a jaké počasí vás během vaší cesty zastihne.

Jak můžete sami vidět, i 3 dny cestování na Islandu mohou stačit k tomu, abyste poznali alespoň pár krásných míst a užili si místní přírodu. Ideální čas na prozkoumání tohoto sopečného ostrova to určitě není, ovšem ne všichni máme tolik volna, abychom mohli po Islandu cestovat 14 dnů.

Napsal: Radek Strouhal

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *