Pořídit si vlastní vesnici? Proč ne? Stačí mít na účtě necelých 90 miliónů korun

Malinké městečko, nebo lépe řečeno vesnice, Story je na trhu k prodeji za rovných 3,8 milionu dolarů (v přepočtu 87 miliónů korun). Byl váš sen být starostou vlastní malé vesnice? Váš sen je nyní doslova na dosah… jen to nebude úplně zadarmo.

Malinké městečko, nebo lépe řečeno vesnice, Story je na trhu k prodeji za rovných 3,8 milionu dolarů (v přepočtu 87 miliónů korun). Byl váš sen být starostou vlastní malé vesnice? Váš sen je nyní doslova na dosah… jen to nebude úplně zadarmo.

Story se nachází ve Spojených státech ve státě Indiana. Za necelé čtyři miliony dolarů nezískáte jen celou vesnici, ale také poslední tři obyvatele, kteří zde dosud bydlí. Potenciální kupec musí také vzít v úvahu to, že vesnice je zapsaná na seznamu historických sídel a bude se tedy muset při koupi zavázat také k tomu, že si vesnice zachová svůj původní ráz. Nehrozí tedy, že by zde mohl vybudovat satelitní vesničku plnou moderních vilek pro bohaté Američany.

Vesnice Story byla založena v roce 1851 a zachovává si od té doby šarm domků a úzkých ulic z 19. století. Najdete ji jen hodinu cesty od metropole Indiany, Indianopolisu. Rozhodně zde nečekejte davy lidí. jediní tři obyvatelé zde žijí zcela poklidným životem bez vzruchu a hluku a zdá se, že jim to maximálně vyhovuje.

Současný majitel Rick Hofstetter si přeje, aby jeho nástupce pokračoval v dobré práci, kterou zde započal. To znamená udržovat vesnici v nezměněném stavu, aby mohla být i nadále oázou klidu a míru, kde se jakoby zastavil čas.

Jak šel čas ve Story

Vesnice byla založena doktorem Georgem P. Storym, k jehož poctě je také dodnes pojmenována. Za jeho časů bylo město rušným sídlem, kde bylo sídlilo několik významných obchodníků, byl zde kostel a dokonce i škola. To vše trvalo až do Velké hospodářské krize, která USA zasáhla ve třicátých letech 20. století. Během několika málo let ztratila tato osada polovinu své populace a veškerá farmářská produkce se zde zcela zastavila. Z toho důvodu zbývající obyvatelé místo dobrovolně opustili a vypravili se hledat nový domov.

Tento stav trval až do roku 1978, kdy mladí manželé Benjamin a Cyndi Schultzovi koupili vesnici za necelých 65 tisíc dolarů. Poté se do ní začal postupně vracet život. V roce 1999 pak Story prodali Ricku Hofstetterovi, který v jejich díle úspěšně pokračoval a opravil většinu domů tak, aby lahodili oku. Nové rezidenty ale nepřilákal, a tak jsou dodnes jediní tři obyvatelé města on a Jacob a Kate Ebelovi, kteří se starají o místní hostinec.

Jak to bude dál?

Jak to bude se Story dál je ve hvězdách. Nový majitel má v mnoha ohledech svázané ruce, ale nabízí se mu rozhodně řada zajímavých příležitostí. Zvažte jen, kolik toho vlastně koupí celého Story získá. V současnosti jde od 17,4 akrů půdy, na kterých stojí řada renovovaných budov. Je zde hostinec, mlýn, několik stodol, domy vhodné k bydlení, zahrady a sady, pastviny a lesy. Prakticky jakýkoliv začínající farmář nebo chovatel dobytka by tady měl krásné začátky. Problém ale je, že toto město už jaksi ztratilo život. Každý kdo sem přijde je naprosto šokován tichem, které zde panuje a je málokdo si dokáže představit, že by zde strávil déle než jeden den. Taková samota už většinu lidí prostě děsí.

Současný majitel Rick nicméně věří, že jeho městečko získá do dobrých rukou někdo, kdo pochopí genius loci tohoto místa a bude usilovat o to, aby stále zůstalo místem pokoje a klidu v jinak rozbouřeném světě plném hluku, lidí a starostí. Zda se to podaří, je hudbou budoucnosti.

Jak se vám tato myšlenka líbí? koupili byste takovou malou vesnici za 3,8 milionu dolarů, což je v přepočtu něco okolo 83 milionů českých korun? Není to zrovna málo, že? Ale mít vlastní vesnici, to je skutečně splněný sen.

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *