Vatikán, centrum křesťanského světa

Jak jsme se učili ve škole, je Vatikán nejmenší městský stát na světě, přímo v srdci Říma. To, že je zde sídlo papeže, hlavy katolické církve, dělá z Vatikánu centrum západní části náboženského světa.

Vatikán bezesporu patří k  jednomu z nejnavštěvovanějších míst planety. Za to vděčí zejména majestátní Bazilice sv. Petra. Ta byla podle pověsti postavena na místě bývalého cirku císaře Nera, kde byl ukřižován i pohřben první římský papež, svatý Petr. K úctě k tomuto mučedníku již žádný další papež nepoužívá jméno Petr. Až do roku 1990, kdy papež Jan Pavel II vysvětil Baziliku Panny Marie Vítězné na Pobřeží slonoviny, byla Bazilika sv. Petra největší na světě.

Naprostým světovým unikátem je Sixtinská kaple, vyzdobená freskami od samotného Michelangela. Zde se konají známé konkláve, kde je tradičně volena hlava katolické církve. Kromě Sixtinské kaple najdete ve Vatikánu obrovské množství historických památek nedozírné ceny. Z centrální lodi katedrály vedou schody do podzemních prostor, kde jsou v kryptě pohřbeni papežové, významní kardinálové a další osobnosti. Právě zde odpočíval český kardinál Josef Beran, než byl nedávno převezen zpět do vlasti.

Nezapomenutelným zážitkem je určitě výstup na kopuli vatikánské Baziliky s překrásným výhledem na Svatopetrské náměstí nebo do Vatikánských zahrad. Většina fotografií na Svatopetrské náměstí je pořízena právě odtud. Schody uvnitř dvouplášťové kopule baziliky proházejí kolem dvou galerií, odkud se konsternovaným návštěvníkům otevře velkolepý pohled do interiéru chrámu.

Ministát Vatikán má vlastní rozhlas, noviny, měnu, poštovní služby či vlakové nádraží. Budete-li se chtít pochlubit něčím jedinečným, nechte si ve vatikánské poště (mimochodem jediné) na Svatopetrském náměstí orazítkovat pohlednici z Vatikánu. Za pozornost jistě stojí zvláštní, pruhované uniformy Švýcarské gardy, která odpovídá za bezpečnost papeže.Ta ještě dnes používá pruhované uniformy, údajně navržené Michelangelem.

Pokud si přejete naživo vidět papeže Františka, navštivte Vatikán v neděli. Tento den totiž papež žehná davům na volně dostupné bohoslužbě na Náměstí sv. Petra.

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *