Cinque Terre, nejmalebnější kout Itálie, část 1.

Cinque Terre, v překladu doslova Pět zemí, je oblast na východním pobřeží italské Ligurie mezi přímořským letoviskem Levanto a přístavem La Spezia. Oblast, která patří k nejmalebnějším koutům Itálie, nese název podle pěti kouzelných vesniček a to Riomaggiore, Manarola, Corniglia, Vernazza a Monterosso al Mare, které jsou doslova vklíněny do několika zátok mezi strmými skalami. Působí dojmem, jako by zde stály odjakživa. Tak dokonale zapadají do místní překrásné přírodní scenérie s úchvatnými výhledy. Cinque Terre byla až do doby, kdy sem byla zavedena vlaková doprava, zcela izolována před okolním světem a jen díky tomu si zachovala svůj původní charakter.

V roce 1997 bylo Cinque Terre díky svojí jedinečnosti zapsáno mezi památky světového dědictví UNESCO. I díky této skutečnosti se oblast dostala více do povědomí široké veřejnosti a stala se turisty velmi vyhledávanou, oblíbenou a hojně navštěvovanou lokalitou. Kvůli ochraně zdejší nádherné panenské přírody zde proto následně vznikl i národní park Cinque Terre.

Každý turista, když plánuje navštívit toto úchvatné místo, si klade otázku: jak se mám v Cinque Terre pohybovat? Pokusím se vám představit výhody možných variant. Cestování autem nebo na motorce rozhodně nedoporučuji. I když v dnešní době již městečka spojuje silnice, je velmi úzká, strmá a plná ostrých zatáček. Jako řidič byste si tu okolní krásu rozhodně nevychutnal. Proto doporučuji autem dojet až na pobřeží do Levanta nebo La Spezii a zde ho odstavte. Dále raději pokračujte jinou z nabízených možností.

Pokud se rozhodnete pro železniční přepravu, zvolte z Levante osobní regionální linku. Osobní vlaky zastavují ve všech vesničkách a umožňují tak postupně projít všech pět míst. S přestupní jízdenkou „Cinque terre Card“ můžete neomezeně cestovat mezi všemi pěti městečky. Moc se ale nedivte, když na některých zastávkách vystoupíte ještě v tunelu. Zastávky jsou totiž kratší než vlaková souprava…

Další z možností, kterou ocení zejména nadšenci pohybu, je projít si oblast pěšky po dobře značených turistických trasách. Samozřejmě je třeba počítat s dostatkem času – šest až osm hodin by vám však mělo stačit. Přestávky na vychutnávání si dech beroucích výhledů i na odpočinkové pauzy v centrech městeček jsou ale nezbytností. Dostatek tekutin, dobrou turistickou obuv a krém na opalování si určitě přibalteNejvíce navštěvovanou stezkou je Modrá stezka „Sentiero blu“. Snadno ji poznáte, protože je označena modře jako trasa číslo 2. měří 11 km a vede všemi pěti městečky.

Zcela jiný pohled nabízí mořská hladina. Krom jednoho z městeček (Corniglia nemá přístav, můžete udělat okružní plavbu a vždy vystoupit v jednom z přístavů. Prohlednete si městečko a poté  můžete pokračovat do dalšího vesnického klenotu. Pozor, jedno jediné městečko, Corniglia, ale nemá přístav. Lodě jezdí od dubna do října v pravidelných intervalech zhruba osmkrát denně, takže přejíždění mezi městečky je snadné.

Příště si podrobně můžeme povědět o jednotlivých malebných místech a co nabízí místní gastronomie.

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

1 komentář