Grónsko: Dobrodružství v zemi ledu a sněhu. Vyrazte v létě a nezapomeňte na dobrou výbavu

Grónsko zní pro našince možná jako hodně nevlídná krajina. Samý sníh, led, zima, tma… nic, co by vás mohlo lákat na letní dovolenou. Ale možná změníte po přečtení článku názor, nejen slunce a písek může být zárukou skvělé dovolené. Do Grónska se nejlépe dostanete lety z Kanady nebo Dánska a nebojte se plánovat s předstihem, abyste si zajistili dobrou cenu. Grónsko je součástí Evropské unie, takže nepotřebujete žádná víza ani jiné povolení. Snazší už to být nemůže.

Top zážitky, které nesmíte vynechat

Dostat se do Grónska už je samo o sobě docela velkým dobrodružstvím. No jen řekněte, kdo z vašich přátel tam byl? Ale jsou tam zážitky, které nesmíte rozhodně minout, aby vaše návštěva stála za to.

Pozorování velryb

Ať už jste nebo nejste milovníkem zvířat, tohle si nesmíte nechat ujít. když se řekne velryba, určitě si něco představíte, ale realita předčí vaše očekávání. Tato mohutná zvířata jsou skutečně dech beroucí a Grónsko patří mezi jedno z mála míst na světě, kde je snadné je zahlédnout i z velké blízky a být jim téměř na dosah. Výhodou je naprosto klidné moře a minimum turistů. Velryby jsou zde jako doma nebojí se ukázat, že toto je jejich teritorium. Velryby jsou hravá stvoření, která často sledují lodě a zdá se, jako by je snad i bavilo se před turisty předvádět.

Inuité

Na setkání s původními obyvateli Grónska, Inuity, jen tak nezapomenete. Nepředstavujte si je jako nevzdělané divochy, kteří se krčí uvnitř iglú a dorozumívají se rukama nohama. Tito lidé již většinou žijí zcela normálním životem, který se v mnohém podobá tomu našemu, ale zároveň si zachovávají některé typické rysy a tradice jejich kultury. Málokdo jiný ví o této zemi plné ledu a sněhu tolik jako oni a budete překvapeni jak rádi se s vámi o své vědomosti podělí.

Pokud chcete zažít opravdu intenzivní zážitek s místní kulturou, nezůstávejte v hotelu, ale najděte si ubytování u jedné z inuitských rodin. Budou k vám velmi pohostinní a dozvíte se o jejich kultuře více než v muzeích nebo z knih.

Sníh a led

Možná to zní trochu obyčejně, ale až dorazíte do Grónska, pochopíte, že náš sníh a led není nic v porovnání s tím, co najdete zde. Tato země je opravdu celá bílá, obalena ledem, který se zde tvořil celá tisíciletí a ukrývá řadu tajemství, které ještě ani nebyly odhaleny. Z té běloby vás až budu bolet oči, ale nesmíte si nechat ujít možnost vyrazit na výlet do této zmrzlé krajiny. Raději se ale nevydávejte na neznačené trasy a držte se vždy v rozumné vzdálenosti od civilizace. Nikdy nevíte, co se může stát a je lepší mít pomoc po ruce.

Polární záře

Polární záře je podívaná, která je zadarmo, a přesto patří k tomu nejkrásnějšímu, co v životě uvidíte. Jediné, co potřebujete, je skutečně teplé oblečení, protože budete možná i několik hodin stát venku v noci na obrovském mraze. Ale jsme si jisti, že toto nepohodlí snadno strpíte, až uvidíte, jak se na obloze objevují tyto nádherné úkazy. Uvidíte barvy od neonově žluté, přes odstíny zelné a modré, až po fialové barvy, které se proměňují do odstínů růžové či karmínové. Nejlepší dobou ke sledování polární záře je období mezi zářím a dubnem, což ale nepatří mezi nejvhodnější období k návštěvě Grónska, protože sem létá méně letů a také je tu větší zima. Ale i na konci léta můžete záři bez potíží uvidět. Místní vám poradí nejlepší místa k pozorování.

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *