Vzácný nález vikingské pohřební lodi může přinést nové poznatky

Archeologové narazili při prohlídce známého naleziště v Ostfoldu v Norsku na další velkou zajímavost. Jen asi půl metru pod zemí objevili ohromnou vikingskou loď, která zde byla pravděpodobně pohřbena již před více než 1000 lety. Loď měří téměř 20 metrů a měla nejspíše sloužit jako hrobka pro významného vikingského krále či královnu.

Výjimečný nález

Jedná se o jednu z největších vikingských lodí, která byla tímto způsoben kdy objevena. A vědci říkají, že takové nálezy jsou neuvěřitelně vzácné. Podle mnohých se jedná o nález století. Z archeologického hlediska se jedná o velmi důležitý objev, který zase může vrhnout trochu více světla na vikingské tradice a jejich životní styl.

Místo nálezu lodi není nijak neznámé. Nachází se totiž jen kousek od necelých 10 metrů vysoké pohřební mohyly, která je cílem návštěvníků i odborníků z celého světa. Mělo se za to, že jiné artefakty z tak dávné doby už dnes není možné prakticky objevit, jelikož se na nich podepsal zub času i intenzivní zemědělství. Přesto se tato loď našla až v dnešní době a to díky radaru, který upozornil na zvláštní obrysy připomínající loď umístěné pár metrů pod zemí. Přesné stáří lodi je doposud neznámé, ale odhaduje se minimálně na 1000 až 1500 let. Ačkoliv je vrchní část lodi již zcela rozpadlá, snímky naznačují, že většina trupu by mohla být relativně nedotčená. Až přímé vykopávky by ale mohly odhalit skutečný stav věcí. Zatím mohou experti vycházet pouze z radarových snímků, které mohou být zkreslující a neúplné.

Do dnešní doby byly v Norsku nalezeny jen tři zachovalé vikingské lodě, a proto je tento nález mimořádně vzácný a může mít pro archeology velký význam. Radarové snímky budou podrobeny expertíze a podrobnému zkoumaní, které by mělo odhalit, kdo byl v lodi pohřben, jaké je stáří lodi a snad i to, jak je možné, že doposud nebyla objevena.

Je velmi pravděpodobné, že se jedná o pohřebiště nějakého velmi významného vládce nebo válečníka. Tomu totiž odpovídá okázalá velikost lodi, která by jinak byla pro pohřbívání dost neobvyklá. Pravděpodobně sem byla přitažena z blízkého fjordu a zakopána do země jako velká rakev. Podle archeologů je nejspíš uvnitř pohřeb král, královna nebo vysoce postavený náčelník.

Významné vikingské pohřebiště

Kromě lodi radar detekoval i dalších pět vikingských příbytků. Ukazuje se tedy, že toto místo sloužilo jako významné pohřebiště severských bojovníků. Hrob s lodí není izolovaný, ale je součástí hřbitova, který byl nejspíš navržen tak, aby dával na odiv sílu a odvahu bojovníků. Archeologové aktuálně neplánují na území kopat, ale spíše jej podrobit podrobnějšímu zkoumání za pomoci radarů, aby případně odhalili další zajímavé úkazy a nálezy. Obávají se totiž, že přímý výkop by mohl vzácné místo nenávratně poškodit. Tým tedy bude hledat spíše jiném možnosti, jak zjistit o nálezu co nejvíce i bez nutnosti přímo do něj fyzicky zasahovat. Nabízí se například přesnější a silnější georadary.

Vzhledem k tomu, že se jedná o okázalý hrob, lze očekávat, že v rámci lodi najdou i mnoho vzácných vikingských artefaktů. Mocní vládci nebyli nikdy pohřbívání jen tak, ale často si sebou na věčnost odnášeli i cenný majetek.

Nové poznatky o historii vikingů

Mimo to, že bude nález sloužit jako zdroj zajímavých dobových poznatků, může také dopomoci doplnit nebo rozšířit vikingskou hierarchii a rodokmeny. Stále je tam totiž dost bílých míst, které by měly být zaplněny jmény. Zdá se, že osoba, která je pohřbena na tomto místě by mohla ve vikingské historii hrát významnou úlohu. Může se jednat o nějakého již známého panovníka nebo o zcela novou osobu, o které současný svět ještě neměl tušení.

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *