Smrt Michaela Rockefellera. Hrůzné svědectví, které nebylo dlouho objeveno

Na počátku 60. let 20. století zmizel Michael Rockefeller někde na pobřeží Papui Nové Guinei. Jeho zmizení šokovalo takřka celý svět a zahájilo pátrání, které tehdy nemělo obdoby. Po letech byla odhalena šokující pravda, která i dnes nezní nijak méně hrozivěji než tehdy.

Za dobrodružstvím

Micheal Rockefeller se narodil v roce 1938. Byl nejmladším synem newyorského guvernéra Nelsona Rockefellera a také nejnovějším přírůstkem do dynastie miliardářů, která sahala až k jeho dědečkovi Johnovi D. Rockefellerovi.

Ačkoliv celá rodina očekávala, že se vydá ve stopách svých předků a bude se angažovat v udržování obrovského impéria, Michael měl jiné představy. Byl tichý, umělecký typ a se životem chtěl dělat něco více, než jen sedět v kanceláři.

Rozhodl se, že se vydá na cestu za poznáním, a to především primitivních kultur. Vydal se tedy na jednu z výprav, které byly pořádány a financovány jeho otcem. Věřil, že bude schopen nalézt úžasné artefakty a přinést svědectví o životě lidí, kteří žijí zcela mimo známou civilizaci.

Vydal se tedy na cestu na ostrov, který byl tehdy znám jako Nizozemská Nová Guinea, kde sídlil národ Asmatů. Primitivní lidé, kteří se doposud příliš nesetkali s civilizací a o jejich životě se toho vědělo jen velmi málo.

FOTO: WikimediaCommons

První expedice

Asmatští lidé v té době znali pouze nizozemské úředníky, kteří vzdálenou kolonii spravovali, a vnímali je jako jakési nadpozemské bytosti. Do té doby neviděli bílého člověka a hlavně pro ně bylo záhadou, jak se zčistajasna mohli objevit na velké lodi na horizontu.

Micheal Rockefeller stál v čele výzkumné výpravy, která zavítala do jedné z Asmatských vesnic, aby zjišťovala informace, fotila a zkoumala život domorodců. Domorodci se sice nechávali s účastníky expedice fotit, ale drželi si od nich odstup a v žádném případě nechtěli, aby byli bílí lidé součástí jejich kulturních událostí.

Michael byl jejich kulturou zcela fascinován, a to i přesto, že Asmaté byli hodně vzdáleni tomu, co dnes považujeme za normální. Jedli maso svých nepřátel, účastnili se rituálního homosexuálního sexu, pili svou vlastní moč a prováděli řadu rituálů, které by civilizovaného člověka rozhodně spíše odradily.

FOTO: WikimediaCommons

Poslední cesta

Michael se tedy na Papuu Novou Guineu vydal opět, tentokráte v doprovodu René Wassinga, vládního antropologa. Při snaze přiblížit se k ostrovu se však jejich loď převrhla. Oba tedy zůstali ve vodě a drželi se pouze převrhnutého plavidla. I přestože byli vzdáleni téměř 20 kilometrů od břehu, Michael prý prohlásil, že to zvládne doplavat. A od toho momentu už jej nikdo nespatřil.

Michaelova rodina zaplatila nákladné pátrací akce, které však nepřinesly žádný pozitivní výsledek. Po devíti dnech bylo vyhlášeno, že neexistuje naděje, že by Michael přežil. Jako oficiální důvod smrti bylo uvedeno utonutí.

Případ je obnoven

Na dlouhou dobu byl případ odložen k ledu, až v roce 2014 Carl Hoffman, reportér National Geographic, vydal knihu, ve které učinil šokující odhalení – že Michael Rockefeller byl zabit a sněden Asmaty.

Podle misionářů, kteří léta žili na ostrově spolu s domorodci a mluvili jejich jazykem, to byl příběh, který se vyprávěl v asmatské vesnici. Naplno se opět rozjelo pátrání, které dokonce přineslo nález lebky, o které Asmati tvrdili, že patřila Michaelovi.

FOTO: WikimediaCommons

Asmati se prý tímto způsobem pomstili bílým kolonizátorům, kteří je po obsazení ostrova neustále utlačovali. Pro Asmaty to bylo nepřípustné. Nechtěli ani nová pravidla, ani omezení, ani jiné velitele. A tak, když se jim naskytla příležitost pomstít se, využili jí.

Michaelovi se podle příběhu skutečně podařilo doplavat na pevninu, ale tam se setkal se skupinou Asmatských bojovníků, kteří toužili po pomstě. Rockefellera zabili a snědli jeho mozek. S jeho krví byly provedeny rituální obřady a takto byla podle Asmatů opět nastolena rovnováha.

Zbytky Michaelova těla se již nikdy nenašli. Většina lidí však dnes již akceptuje verzi, že Michael Rockefeller se skutečně stal obětí kanibalů.

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *