Zámek Caserta, italský Versailles

Tento přepychový luxusně vybavený královský palác z 18. století se nachází zhruba 30 kilometrů severně od Neapole a díky své nádheře si získalo označení “italský Versailles”. Zámek obklopují stálezelené upravené zahrady, doplněné mnoha fontánami, sochami a přístavbami. Jistě není náhodou, že celý objekt byl roku 1997 zapsán na seznam největších kulturních památek světového dědictví UNESCO.

Impozantní královský palác, postavený na ploše 44 hektarů, nechal vystavět Karel III. z rodu Bourbonů. Stavba tohoto ohromujícího díla trvala pouhých 20 let. Rozlehlý zámecký komplex má 4 nádvoří, 5 podlaží, 34 schodišť a 1 200 místností.Fasáda se táhne do délky 245 metrů a z obou stran ji obklopují další dvě palácová křídla. Kromě bohatě zdobených komnat, dekorovaných nástěnnými štuky a malbami, je jeho součástí také knihovna, kaple, trůnní sál a divadlo.

Na stavbu bylo použito nejvzácnějších stavebních materiálů z Itálie. Slavný carrarský mramor, z něhož tvořil už proslulý Michelangelo, a bílý travertin ze Sicílie. Celý objekt je, jak král požadoval, důstojným soupeřem slavnějších zámků ve francouzském Versailles, rakouském Schönbrunnu či v německé Postupimi.

Bez zajímavosti také není vnitřní vybavení, kde kromě neuvěřitelně luxusních interiérů byly poprvé v dějinách instalovány kohoutky na teplou a studenou vodu a vůbec první bidet v Itálii, který se postupně stal neodmyslitelnou součástí každé moderní italské domácnosti.

Zahrady představují expozici umění samy o sobě. Podél tři kilometry dlouhé centrální cesty byly instalovány fontány a sochy inspirované antickými bájemi. Park také zdobí mnohé starořímské sochy nalezené na archeologických nalezištích v Pompejích.  Centrem zahrady je obrovský vodopád Cascada Grande. Voda zde padá z impozantní výšky 78 metrů.

Unikátní zahrady jsou natolik rozlehlé, že tu funguje pravidelná autobusová okružní linka, která staví na nejhezčích místech. Chcete-li si užít trochu romantiky, využijte nabídku jízdy v kočáře. Budete-se cítit jako králové.

Pro milovníky starověkého Říma mohu doporučit návštěvu nedalekého městečka Capua, kde naleznete velmi dobře zachovanou arénu s muzeem spojeným s gladiátorskou školou. Právě zde byl vycvičen (asi velmi dobře) i Spartakus, který později vedl povstání proti Římu.

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *