Co projde letištní kontrolou a s čím vás do letadla nepustí? Tipy, které vám ušetří mnoho starostí

I přes upozorňování ze strany médií v této věci jsou cestující mnohdy stále zmatení a neví jistě, co si mohou dovolit vzít s sebou a které produkty projdou letištní kontrolou, aniž by se s nimi museli na letišti rozloučit. Sharron Livingston zodpoví nejčastěji pokládané dotazy, na které se cestující ptají.

Bezpečnostní pravidla letištní kontroly Evropské Unie týkající se příručních zavazadel a tekutin v nich vstoupila v platnost již více než před rokem, ovšem i přesto desítky tisíce litrů tekutin a gelů se odebírají cestujícím na letištích každý den, což není stresující jen pro samotné pasažéry, ale i pro tamní zaměstnance.

Kolik kusů příručních zavazadel si mohu s sebou vzít, a přitom projdou letištní kontrolou?

Od 7. ledna roku 2008  bylo pár leteckými společnostmi od omezení na jednu položku zavazadla upuštěno. Nicméně některé letecké společnosti, jako například EasyJet, bez ohledu na letištní pravidla stále uplatňují tzv. „pravidlo jedné tašky“ a možná dokonce ještě odmítají povolit další zavazadlo i přesto, že se jedná o kabelku.

Ujistěte se, že jste si dopředu řádně zjistili  pravidla letištního řádu, odkud cestujete a také letištní společnosti, která se o vás bude během poskytování služeb starat.

Naše rada: Nač si to zbytečně komplikovat, zkuste si rozvrhnout, co je nezbytné na cestování vzít s sebou a vše se pokuste zabalit do jednoho příručního zavazadla, které je na jednu osobu povoleno.

Je možné, aby mě letištní kontrola pustila do letadla s (ne)alkoholickým nápojem?

To bohužel není možné.

Kapaliny sice nejsou povoleny, ale mohu si vzít s sebou láhev s vodou, pokud z ní v průběhu letištní kontroly piji?

Ne, nemůžete. Zabaví vám ji, ať z lahve právě pijete, nebo jste ji dosud neotevřeli – to platí jak o lahvích, tak i plechovkách, a to včetně kávy a jiných horkých nápojů, i ostatních, studených nápojů, které v tu dobu popíjíte.

Stále mi něco vrtá hlavou: mohu si vzít vůbec nějaký druh tekutiny s sebou do letadla?

Můžete si s sebou vzít tekutiny v různých obalech; není však povoleno, aby samotná nádobka překročila větší objem, než stanovených 100ml. Přes letištní kontrolu toto projde například v uzavíratelném plastickém mrazícím sáčku; samotné zavazadlo by nemělo převážet větší množství tekutin, než jeden litr.

Co vše je považováno za tekutinu? Patří do seznamu třeba i řasenka?

Ano, i vaše řasenka a ostatní kosmetické záležitosti jako např. make-up jsou zde považovány za tekutiny – stejně tak vaše krémy, pleťové vody, oleje a parfémy. Do této skupiny také patří toaletní vody, intimní spreje a jiné tlakové nádoby včetně holící pěny a deodorantů, zubních past, gelů, šampónů a sprchových gelů, mýdel a ostatní přípravky obdobné konzistence jsou také považovány za tekutinu.

Jak je to s léky?

Ty si s sebou do letadla vzít můžete, ale jen takové množství, jaké je nutné po dobu trvání cesty, a to dokonce i v případě, pokud překročí 100ml limit. Budete však muset prokázat, že je to opravdu nezbytně nutné; bude potřeba zajistit si předchozí souhlas letecké společnosti a potvrzení od lékaře.

Potřebuji během cesty nakrmit své dítě; povolí mi s sebou kojeneckou stravu?

V takovém případě si můžete vzít tolik tekuté kojenecké stravy nebo sterilizované vody, kolik bude na cestu potřeba. Budete ovšem požádáni o ochutnávku; v případě nedostatku množství stravy můžete doplnit zásoby v obchodech na druhé straně letištní kontroly nebo až v cíli vaší cesty.

Mohu si s sebou do příručního zavazadla vzít nůžky na nehty a pinzetu?

Nemůžete, tyto věci vám budou během letištní kontroly odebrány. Můžete si je však zabalit do zavazadla, které je určeno k odbavení a není příručním zavazadlem.

Projde žehlička a kulma na vlasy v příručním zavazadle letištní kontrolou?

Ano, můžete si je vzít  s sebou do příručního zavazadla.

Mohu si vzít s sebou svůj mobilní telefon a iPod?

Ano,  můžete. Budete požádáni, abyste vyprázdnili své kapsy nebo kabelku (případně batoh) a věci položili do samostatného košíku spolu s klíči, který bude skenován.

Mohu si s sebou do příručního zavazadla vzít fotoaparát?

Ano, můžete.

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *