Bonnie a Clyde: Romantičtí hrdinové nebo krutí zločinci?

Příběh lásky, zločinu, násilí i tragického konce – to snad nejlépe reprezentuje dvojici kriminálníků, které spojovala nejen touha po penězích, ale především láska. Ta je ale dovedla k neslavnému konci. Kdo skutečně byli Bonnie a Clyde, známá dvojice lupičů, které se ve 30. letech 20. století obávaly snad všechny banky v Americe?

Bonnie Parkerová a Clyde Barrow si nejspíše byli souzeni ještě dávno předtím, než se vůbec potkali. Své dětství oba prožili v bídě a toužili svůj osud změnit a žít jinak. Jejich vztah byl silný, vášnivý a romantický, ale nedošel svého naplnění, protože se oba vydali na scestí. Jak se jedenadvacetiletý Clyde a o dva roky mladší Bonnie ve skutečnosti seznámili, nikdo neví. Jisté ale je, že to bylo v roce 1930 a Bonnie byla v té době ještě stále vdaná.

Nuzné dětství dovedlo oba ke zločinu

Clyde nebyl žádný slušňáček. Už v té době měl za sebou pobyt v polepšovně, tresty za krádeže i loupežná přepadení. Při opakovaných pobytech za mřížemi prošel těžkou školou života. Podle svých slov ho ale k těmto činům dovedla chudoba a snaha změnit svůj život k lepšímu. Během celého mládí i dospívání se v něm hromadila zlost a agrese a jednou prostě musela jít ven. Právě Clyde neváhal během loupežných přepadení používat zbraň a zastřelil doslova každého, kdo se mu postavil do cesty.

Jak je ale možné, že měla tato dvojice takový úspěch? Pravdou je, že na to vůbec nebyli sami. Dvojice se brzy rozrostla o několik dalších gangsterů, k nimž patřil třeba Ray Hamilton nebo i Clydeův bratr Ivan, kterému všichni přezdívali Buck. I když byla Bonnie součástí skupiny, přesto si často připadala přehlížená a nevyužívaná právě proto, že byla žena.

Sundejme si růžové brýle

Zpočátku byl příběh dvou milenců líčen v poněkud růžových barvách. Vykreslovali se jako hrdinové bojující s kapitalismem, kteří vlastně chtějí jen bohatým brát a chudým dávat. Skupinka si však svůj neposkvrněný obrázek dost brzy pokazila. Postupem času jim bylo úplně jedno, zda během loupeže zastřelí policistu, úředníka nebo chudého farmáře, který se jen ocitl na špatném místě. Nikdo jim nesměl stát v cestě, jinak špatně skončil. A i veřejnost pochopila, že na tomto párečku rozhodně není nic obdivuhodného ani romantického. Veřejnost už oba hlavní aktéry nevnímala jako romantické milence bojující o své místo ve světě. Lidé konečně spatřili zločinecký gang tak, jak měli – tedy především jako chladnokrevné vrahy nevinných lidí a nenasytné lupiče, kteří kradou jen pro vlastní prospěch.

Pravdou ale bylo, že jejich pověst je přecházela. Možná však byla přeci jen poněkud zveličená. Tento gang sice působil na území šesti amerických států, ale přepadával jen malé banky a čerpací stanice a odnášel si jen pár stovek dolarů. Nejednalo se tedy o žádné promyšlené loupeže s milionovými zisky, jak si možná mnozí stále myslí. Jejich největším úlovkem byl lup ve výši dvou a půl tisíce dolarů.

Gang se začíná hroutit

Zlomovým okamžikem v příběhu se stalo přepadení vězeňského transportu převážejícího Raye Hamiltona. Kromě něj totiž banda unesla i několik dalších trestanců, kteří se následně ke skupině připojili. Jak ale skupina rostla, začaly se v gangu také objevovat první neshody. Nedařilo se jim najít společnou řeč nejen ohledně terče dalších přepadení, ale také ohledně způsobu přerozdělování lupu. Ray Hamilton tak měl brzy rozepří dost a rozhodl se gang nadobro opustit.

Bonnie a Clyde ale takto přišli o důležitého spojence, na kterého dost spoléhali. Situaci nezvládli a zpanikařili. Báli se totiž, že by je Ray mohl zradit a předat polici hodnotné informace a důkazy. Clyde kvůli tomu udělal osudovou chybu – rozhodl se, že Hamiltona zabije. V přátelském duchu si s ním domluvil schůzku, kde si společně povídali, popíjeli alkohol a v rámci zábavy stříleli na okolo létající ptáky. Střelby si však brzy všimla kolemjedoucí hlídka dopravních policistů, kteří se rozhodli na místo zajet a situaci prošetřit. Šlo jen o rutinní kontrolu, ale Clyde a Ray nechtěli nechat nic náhodě a oba policisty bez milosti zastřelili.

Mezitím už ale na gang měla políčeno speciální jednotka, která byla den ode dne blíže dopadení všech výtečníků. V dubnu roku 1934 se dostal ranger Hamer na stopu Raye Hamiltona, jehož nakonec sám dopadl. Ten byl odsouzen k 362 letům vězení, ale ve věznici se mu nezamlouvalo. Proto se pokusil o útěk, kterým si nakonec vysloužil smrt na elektrickém křesle.

Poslední momenty

V červnu roku 1934 policisté postřelili Clydeova bratra. Zbytek rozpadajícího se gangu se ukryl na farmě u městu Arcadia, kde je objevila pátrací jednotka. Po mnoho dnů byl dům sledovaný a pečlivě se vyhodnocovala situace, aby zajetí kriminálníků skutečně proběhlo bez potíží. Ani policie neměla s gangem nejmenší slitovní. Během zásahu se Bonnie a Clyde pokusili nastoupit do auta a ujet, ale policejní komando vůz doslova rozstřílelo na kusy. Podle oficiálních záznamů provrtalo vůz během chvíle přes dvě stě kulek, mnoho desítek z nich skončilo v tělech Bonnie a Clydea. Média později kritizovala to, že policie nedala dvojici šanci se vzdát. A to zejména proto, že samotná Bonnie nespáchala ani jedinou vraždu a mohla by vyváznout s relativně přiměřeným trestem.

Bonnie a Clyde sice už od začátku své zločinecké kariéry dobře věděli, že zemřou, ale necelé dva roky, které věnovali svým zločinům, vždy označovali za ty nejkrásnější v životě. Jejich památka je přitom stále živá a jejich příběh se stal námětem mnoha románů i filmů. Je však třeba si neustále připomínat, že nejde o žádného tragického Romea s Julií, ale skutečně o dvojici kriminálních živlů, kteří zničili život mnoha lidem.

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *