Do rakouského McDonaldu si může americký turista přijít i pro pomoc se ztraceným pasem

Mohou si nechat američtí občané nechat v rakouském McDonaldu vytisknout nový pas? To zatím úplně ne, ale mohou zde bez potíží nahlásit třeba ztrátu pasu nebo požádat o pomoc při cestování a vyřizování potřebné dokumentace.

Rakousko je oblíbenou turistickou destinací amerických turistů již pěknou řádku let. Je to země uprostřed Evropy, která je ideálním výchozím bodem pro objevování i zbytku starého kontinentu. Američané navíc zbožňují rakouskou kulturu, jejich otevřenost a samozřejmě majestátní Alpy. Nyní navíc mají obrovskou výhodu. Pokud se jim přihodí nějaká nečekaná situace, ztratí pas nebo potřebují pomoc, mohou se obrátit na jakoukoliv restauraci sítě McDonalds’s. Američané mohou od 15. května 2019 kontaktovat zaměstnance tohoto populárního fastfoodu a jeho zaměstnanci jim pomohou kontaktovat pracovníky americké ambasády a vyjdou jim vstříc při řešení jejich případných potíží. Na přepážce McDonaldu sice turisté nevyřeší vše, ale komunikace a pomoc bude efektivnější a rychlejší.

BigMac i profesionální pomoc na jednom místě

Důvody zavedení tohoto řešení jsou prý zřejmé. V Rakousku najdeme 196 provozen McDonaldu, které se nachází téměř v každém větším městě a na dálničních odpočívadlech nejfrekventovanějších silnic. Mluvčí řetězce McDonald potvrdila, že si americká ambasáda zvolila pobočky McDonaldu proto, že je světově velmi známý, snadno dostupný a lidé v něj mají důvěru. Řada lidí se vak vůči tomuto postupu americké ambasády ohradila. Tvrdí, že americká ambasáda zjevně považuje americké občany za natolik hloupé, že se domnívá, že nedokážou sami najít skutečnou již fungující ambasádu a požádat o pomoc tam. Další lidé se zase znepokojovali tím, že McDonald’s rozhodně není dostatečně reprezentativní a vhodném místo k řešení vážných problémů. Navíc je to také jasný krok, kterým americká vláda podporuje tento fasfoodový řetězec.

Americká ambasáda zcela odmítla spekulace, že se budou rušit stávající pobočky a konzuláty v Rakousku a dodala, že se jedná pouze o vstřícný krok směrem k americkým turistům a o rozšíření kvalitní a odborné pomoci. Doufají, že tato možnost pomůže především v kritických situacích, kdy není čas cestovat daleko na oficiální ambasádu. A je možné, že v Rakousku tato služba pouze testuje vody, aby se brzy mohla rozšířit i do dalších zemí.

Zatímco internetová komunita přijala tuto novinku spíše se sarkasmem a posměchem, úředníci z jiných ambasád to považují za poměrně logický a rozumný krok. McDonald’s patří k nejrozšířenějším americkým fastfoodům a jeho pobočky najdeme doslova a celém světě. Kde tedy jinde poskytovat asistenci americkým občanům než právě zde?

Nyní už by tedy neměla nikoho překvapit situace, kdy si půjdete v Rakousku objednat burger a hranolky a ve frontě před vámi bude americký občan řešit svůj ztracený pas. A buďte si jisti, že hranolky a burger si k tomu dá taky.

Až čas ukáže, zda se tento projekt vyplatí a bude využívaný. Je také otázkou, zda bude většina amerických turistů o této možnosti vědět a zda o tom bude sám rakouský McDonald nějakým způsobem informovat. Další otázkou je, jak přesně bude služba fungovat a zda nebude snižovat komfort pro další zákazníky. Je pravděpodobné, že McDonaldy budou muset mít pro tyto záležitosti proškolené zaměstnance, kteří budou vědět jak reagovat a jakým způsobem americkému občanovi pomoci.

Rakousko také věří, že tento krok podpoří americký turismus a že tito turisté se budou v zemi uprostřed Evropy cítit ještě komfortněji a rádi se budou vracet. V konečném důsledku tedy může tento krok pomoci všem zúčastněným. Rakousko získá více peněz od amerických turistů, McDonaldy větší popularitu a snad i návštěvnost a Američanům se usnadní cestování a řešení potíží. Myslíte, že by podobný systém mohl fungovat i v Česku? To, zda se osvědčí, uvidíme za pár let.

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *