Bordeaux, město slavné historie a světoznámého červeného vína

Na jihozápadě Francie, při ústí řeky Garonny do Atlantického oceánu, leží významné přístavní město Bordeaux. Město patří jednoznačně k největším historickým šperkům Francie. Jeho nádherně renovované historické jádro bylo v roce 2007 zapsáno na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

Díky místnímu vynikajícímu klimatu je okolí Bordeaux považováno za jednu z nejúrodnějších oblastí pro pěstování vinné révy na světě. Zdejší vynikající těžší červená vína, patřící mezi nejlepší na světě, daly i název jedné barvě. Jméno města „Bordó“ označuje tmavě červenou barvu, jinak typickou pro nejslavnější zdejší odrůdy Cabernet Sauvignon a Merlot.

Kromě vína a historie se město může chlubit také vlastním vyšlechtěným psím plemenem a tím je Bordeauxská doga, která patří mezi nejstarší plemena Francie.

Samotné město se rozpíná na obou březích řeky Garonny. Levý břeh je centrem historické části, zatímco pravý břeh je plošší a bohatší na bujnou vegetaci. Řeku Garonnu zde lemují rozlehlé vinice až k jejímu ústí do Atlantického oceánu. Pro návštěvníky je tato část města velmi atraktivní. Výrobny vín se zde střídají s malebnými hospůdkami, kde si můžete objednat místní speciality a samozřejmě ta nejlepší zdejší vína. Na jídelním lístku nechybí holubí maso, mořské plody, ústřice nebo i atraktivní mihule na červeném víně.

V samém srdci města se nachází monumentální gotická katedrála Sant-Andreé, postavena v 11. století. V minulosti vznikly obavy, že by se katedrála mohla vlivem otřesů zvonů zbortit. Proto je zvonice z patnáctého století postavena, poněkud netradičně, 15 metrů od vlastní katedrály. Pro některé poutníky právě zde, u katedrály sv. Ondřeje, začíná poutní cesta do španělského Santiaga de Compostela.

Bordeaux může být výchozím místem pro jednodenní výlety do zdejší slavné vinařské oblasti. Nejvíce turistů láká nádherná středověká vesnička St. Emilion, ležící asi 35 km severovýchodně od Bordeaux. Zdejší vinohrady se táhnou až k městským hradbám ze 13. století. Za nimi se skrývají oblázky dlážděné středověké uličky, plné obchodů s vínem a pekáren, nabízející nadýchané mandlové zákusky.

Obec nese název po mnichovi Émilionovi, které se zde v poustevně vytesané do skály, v 8. století usadil. Jeho následovníci ve středověku obnovili staré vinice, založené již Římany. Díky zdejším úchvatným stavebním památkám byl St. Emilion již v roce 1999 zapsán na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *