Pojďme se společně na okamžik přesunout do starých časů, do doby posledních císařů Rakousko-Uherské monarchie, kdy byla Vídeň kulturním centrem světa. Do časů bez aut, počítačů a mobilních telefonů, kdy se cestovalo kočárem a nedělní procházka byla společenskou událostí. V době masopustu, od ledna do března to byl hlavně čas plesů „lepší společnosti“, ale i široké veřejnosti.
Vídeň vždy byla a je doposud světovou plesovou metropolí. Každoročně se zde od listopadu do posledního masopustního týdne koná okolo 400 plesů. Původ vídeňské plesové tradice lze nalézt v 18. století, kdy bylo nošení kostýmů a masek vyhrazeno šlechtě a jejím privátním bálům. Aby toto císař Josef II. Vídeňanům vynahradil, zpřístupnil v Hofburgu sály Reduty k bálům pro širokou veřejnost. Tím umožnil Vídeňanům kopírovat dvorské zvyky těchto slavnostních akcí. Historické tradice těchto plesů se uchovali dodnes. Patří k nim přísné požadavky na oděv, zahajovací fanfára, otevření plesu mladými páry, výzva k tanci „Alles Walzer!“, taneční pořádek a změny hudby stejně jako půlnoční čtverylka. K tradici patří také zvláštní dárek, který obdrží všechny dámy při odchodu, tzv. „Damenspende“.
O popularitu valčíku, jako „krále tanců“ se postaral především vídeňský rodák Johan Strauss, který svými 152 úspěšnými skladbami propagoval se svým orchestrem valčík od Vídně po Londýn. Ale i sem, do bašty tradic dorazil moderní vítr. Tříčtvrteční takt valčíku doplňuje ve vedlejších prostorách moderní hudba. Tak si tanec užije každý, ať už dává přednost jakémukoli hudebnímu směru. Někdo spočítal, že vídeňská plesová sezóna nabízí přes 2 000 hodin taneční zábavy.
Vídeňská plesová sezóna začíná tradičně, jak jinak, veřejným tančením valčíku v centru města. Plesovou sezónu pak zahajuje ples Vídeňského Červeného kříže v budově radnice. Na silvestrovském plese v nádherné prostředí Hofburgu se hosté protančí do nového roku.
V Hofburgu se konají i další známé plesy, například myslivecký ples, lékařský ples nebo právnický ples. Mezi zvláště působivé patří ples majitelů kaváren. Ten proměňuje Hofburg na nejformálnější taneční kavárnu ve městě. Cukráři v rámci plesu zvou k přehlídce sladkostí. Již dlouho je největší legendou mezi vídeňskými plesy slavný Ples v Opeře. Pořádá se v budově Vídeňské státní opery, v „nejkrásnějším tanečním sále světa“. Na tomto státním plese Rakouské republiky máte jedinečná příležitost, jak si prohlédnout světoznámé operní divadlo na Ringstraße nejenom z hlediště, ale uprostřed mnoha hvězd ze světa hudby i ze „zákulisí”. Letos byla hlavní hvězdou plesu americká herečka Melanie Groffitová nebo ukrajinský president Petro Porošenko. Rakouský kancléř Sebastian Kurz dorazil dokonce v doprovodu dvou žen. Své blonďaté partnerky Susanne Thier a černovlasé krásky, somálské modelky a aktivistky za lidská práva Waris Dirie.
Vídeňský Ples v Opeře je nejvýznamnější kulturní událostí roku zejména pro debutantky z rodin vrchních prominentů, které jsou tímto uvedeni do vyšší společnosti. Brzy se k nim na tanečním parketu připojí na pět tisíc hostů ze všech vrstev vídeňské společnosti nebo ze zahraničí, aby se aktivně zúčastnili této vrcholné události, kterou poprvé uspořádal v roce 1877 císař František Josef I.
Odstranit sedačky z hlediště a proměnit jej v taneční sál se vídeňskému hudebnímu svatostánku rozhodně vyplatí. Loni zaznamenal zisk kolem jednoho milionu eur. A to už stojí za tu námahu.
Napiš komentář