Cestujete poprvé? Žádný strach, s těmito tipy to zvládnete hravě

Překonejte nervozitu před odjezdem díky našim 10 užitečným tipům pro začínající cestovatele. Řiďte se těmito radami a cestujte do zahraničí jako profesionál – a to i když nejste zrovna zdatní v jazycích nebo cestujete jen zřídka.

Bez ohledu na to, jak moc jste ve své rodné zemi cestovali, může být myšlenka na první cestu do zahraničí vzrušující a zároveň i plná obav. Nemusí to přitom být nutně vůbec první cesta, ale třeba se jedná o pracovní cestu, na kterou jedete sami, nebo jste jednoduše již roky nikde mimo vaši rodnou zemi nebyli. Vyrazit někam na úplně nové místo může být zpočátku děsivé a matoucí, ale nemusí! Řiďte se těmito jednoduchými radami, co je třeba udělat před cestou do zahraničí, abyste si zajistili hladký průběh.

1. Připravte si cestovní doklady

Nejdůležitějším tipem, jak se vyhnout zbytečnému stresu, je podat si žádost o cestovní pas s dostatečným předstihem. Bez cestovního pasu nebo cestovního víza může být vaše cestování dost ohroženo. Proto si vždy včas zkontrolujte, že máte platný pas a ověřte si, zda do dané destinace nepotřebujete víza. I na jejich vyřízení potřebujete nějaký ten čas, takže neváhejte a raději úřady kontaktujte s předstihem.

2. Prozkoumejte cílovou destinaci

Je důležité věnovat dostatek času průzkumu vaši destinaci, abyste mohli být na vše připraveni. I když se může zdát, že cestovat spontánně je zábavnější, je mnohem praktičtější, pokud jste schopni předvídat některé odlišnosti cílové země díky včasnému průzkumu na internetu.

Kromě jazykových a kulturních rozdílů se mohou lišit také zákony. Věděli jste, že v Singapuru je žvýkání žvýkaček zakázáno? Nebo že v Benátkách je zakázáno krmit holuby? Pokud jste měli v plánu jezdit ve Skotsku pod vlivem alkoholu na krávě, zjistíte, že i to je zakázáno. Cizí země jsou plné zákonů, které vám mohou připadat zvláštní, ale je vždycky lepší ujistit se, že víte, co vás v nové zemi může čekat.

3. Řešení peněžních záležitostí

Než se vydáte na cestu do vzdálené destinace, může být vhodné informovat svou banku o tom, že se chystáte vycestovat. Takto vaše banka nebude mít podezření na podvod, když uvidí, že je vaše karta náhle použita na trhu v Thajsku. V závislosti na cílové destinaci také nemusíte mít všude přístup k placení kartou nebo k bankomatům. V některých zemích, které fungují převážně na bázi hotovostního platebního styku, takže je potřeba mít s sebou dostatek hotovosti.

4. Doprava a ubytování

Pravděpodobně budete každý den na cestách, a proto si nezapomeňte zjistit, jaký způsob cestování je během vaší cesty nejefektivnější.

Autobusy a metro jsou obvykle nejúspornějším a nejekologičtějším způsobem dopravy a také vám nabízejí možnost prozkoumat památky a povídat si s místními obyvateli. V opačném případě si vždy můžete stáhnout aplikaci pro sdílení jízd, jako je Uber nebo Bolt, a získat tak služby od dveří ke dveřím s prověřenými a licencovanými řidiči za férové ceny. Hotely jsou sice vždy dobrou volbou, ale hostely, penziony a Airbnb mohou být levnější a více vám vtáhnout do lokálního života a kultury.

5. Rezervujte s předstihem

Pokud jste si jisti svým plánem cesty, je nejvhodnější rezervovat si vše včas a s předstihem, abyste se pak nedostali do situace, kdy nebudete mít z čeho vybírat. Je sice příjemné mít svobodu rozhodnout se o místě pobytu na poslední chvíli, ale nebuďte překvapeni, pokud je ubytování málo nebo je najednou velmi drahé, když se objevíte v cílové destinaci.

Nezřídka se stává, že cestovatelé na poslední chvíli nakonec shánějí ubytování, protože si nic předem nezarezervovali. Nejenže nakonec zaplatíte více za rezervaci čehokoli, co je k dispozici, ale zůstat bez ubytování je na novém místě, velmi stresující.

6. Vyhněte se únavě z cestování

Jakmile si začnete rezervovat svou první zahraniční cestu, může se stát, že vás přemůže vzrušení a budete chtít jít do všeho naplno. Kolik měst se vám vejde do jedné cesty? Kolik toho můžete vidět každý den? počáteční nadšení a rychlé tempo se vám může vymstít. Dopřejte si čas na zotavení z jet lagu i z cestování.

V každé destinaci si naplánujte dostatek času – upřednostněte kvalitu před kvantitou. Je mnohem přínosnější důkladně prozkoumat méně míst vlastním tempem než zběsile prošmejdit celou zemi. Mnoho cestovatelů je příliš ambiciózních, a nakonec jsou jen na konci cesty uhnaní a unavení.

7. Zdraví a bezpečí na prvním místě

Chraňte své věci před kapsáři a drobnými krádežemi. Nikdy nenechávejte cennosti v zadní kapse nebo ve vnější kapse batohu! Pokud se opravdu obáváte, dobrou volbou jsou také pásky na peníze, které můžete nosit pod oblečením.

Před odjezdem se podělte o svůj itinerář s přáteli a rodinnými příslušníky, aby mohli sledovat vaše dobrodružství a mít přehled o tom, kde se nacházíte. Uveďte adresy a kontaktní údaje na případné ubytování. Nezbytností je také pořízení cestovního pojištění. To vám v případě zdravotních komplikací může ušetřit spoustu peněz a nervů.

8. Vhodně se sbalte

Vhodné sbalení vám může zjednodušit cestu. Příliš mnoho nebo příliš málo věcí vám způsobí jen stres a potíže. Pomoci s balením mohou balicí kostky, které pomáhají s organizací, šetří místo a dokonce mohou udržet vaše oblečení úhlednější a nepomačkané. Balicí kostky jsou relativně levné a pomohou vám udržet si na cestách pořádek.

Přestože byste se měli vždy ujistit, že máte něco do tepla, do zimy i do deště, nezapomeňte že zbytečné množství oblečení vás bude akorát otravovat.  Vždy se navíc dají využít služby prádelny, nebo si v nejhorším případě můžete pár nouzových kousků pořídit na místě. Je to koneckonců i hezký suvenýr, který si můžete odvézt zpět domů.

9. Přečtěte si tipy pro cestování na letišti

Úzkost před odletem a na letišti je velmi častá jak u nováčků, tak u zkušených cestovatelů. Něco na tom, že se nacházíte ve velké, rozlehlé budově se stovkami odletových tabulek a spěchajících lidí, může vyvolat pocit neklidu a rozrušení, zejména pokud letíte mezinárodně poprvé.

Navigace na letišti je však poměrně jednoduchá, zejména když si ji rozdělíte kousek po kousku. Zjistíte, ze kterého terminálu letíte, odbavíte se, projdete bezpečnostní kontrolou a pak si můžete vychutnat předodletovou kávu. Není to vůbec nic složitého. Pokud si nejste něčím jisti, zeptejte se ještě na domovském letiště, kde bude personál mluvící česky a může vám lépe poradit.

10. Zůstaňte ve spojení

Cestování vám sice může otevřít oči a osvobodit vás, ale někdy můžete být osamělí, zejména pokud trpíte steskem po domově. Odjet do zahraničí však neznamená, že musíte odjet bez kontaktu s přáteli nebo rodinou. Existuje mnoho způsobů, jak můžete zůstat v kontaktu se svými blízkými, ať už jim voláte každý den, nebo jen sdílíte fotografie ze svých cest!

Zjistěte si, jaké jsou poplatky za telefonní služby nebo data. V mnoha případech může být nejvýhodnější pořídit si na místě jednorázovou simkartu a využít levná data naplno. Ujistěte se, že nebudete zbytečně platit drahý roaming. V mnoha státech vás takové krátké zavolání domů může přijít pekelně draho.

ZDROJ: https://www.gooverseas.com/blog/best-international-travel-tips-for-first-time-travelers
ZDROJ obrázku: Autor/ka fotografie: Vojta Kovařík: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/fotoaparat-naramkove-hodinky-smer-objektiv-3243090/

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *