Psi se svým pánům podobají více, než si myslíme. Stejnou mají i hladinu stresu

Určitě už jste někdy zaznamenali, že se říká „jaký pán, takový pes“. Samozřejmě jde jen o rčení, takže je třeba jej brát s rezervou, ale vědci nedávno zjistili, že vlastně i v realitě velmi dobře platí. Skutečně se dá říct, že se psi podobají svým pánům a v mnohém odrážejí jejich emoce a prožitky.

Dobře víme, že psi dovedou být skutečně věrní a oddaní společníci. Vědci však také zjistili, že psi jsou také schopni prožívat velmi komplexní emoce. Dovedou například přizpůsobit svou momentální náladu náladě svého pána – a stejně tak dovedou odrážet hladinu stresu, který zrovna prožívá.

Švédská studie přinesla zajímavé informace

Studie, která přišla s těmito zajímavými tvrzeními, byla provedena na švédské univerzitě a zkoumala 25 border kolií a 33 shetlandských ovčáků, kteří byli ve všech případech v péči žen. Univerzitní výzkumní pracovníci nejdřív nechali jejich majitelky vyplnit formuláře, kde jich ptali na osobnostní charakteristiky a současně také na vlastnosti a typické projevy jejich psů. Zajímali se zejména o podivnosti nebo zvláštnosti jejich povah, jako je například přívětivost, svědomitost, otevřenost nebo určité negativní rysy, jako je třeba nervozita nebo agresivita.

Majitelky psů také poskytly pro účely studie dvakrát s odstupem několika měsíců vzorky svých vlasů a také chlupy svých psů, a to pro měření hladiny stresového hormonu – kortizolu. Kromě toho psi nosili speciální límce, které sledovaly hladinu některých fyzických funkcí, které byly pro účely měření zásadní.

Stres cítí podobně jako lidé

Studie přinesla velmi zajímavé výsledky zejména ohledně stresu. Výsledky ukázaly například to, že úroveň stresu u psů odráží hladinu stresu, který prožívají také jejich paničky. Bylo zjištěno, že dlouhodobé hladiny kortizolu u psa i jeho majitelky jsou vzájemně propojené, takže majitelky s vysokou hladinou kortizolu mají psy, kteří mají také vysokou hladinu stresového hormonu, a naopak. Potvrdilo se tedy to, že pokud majitelku psa něco stresuje, přenese se to také na zvíře, které prožívá obdobné pocity.

Dále bylo také zjištěno, že u psů, kteří soutěží v poslušnosti a dovednostních disciplínách, je propojení hladin kortizolu ještě vyšší než u psů, kteří tyto aktivity nedělají. Pravděpodobně za tím stojí intenzivní výcvik, během kterého spolu majitel a pes tráví spoustu kvalitního času, což dovede emoční pouto zesílit. Skutečnost, že pes pociťuje úzkost svého pána, není však pro psa nějak rizikové nebo ohrožující. On sám si tyto pocity ani neuvědomuje, ale jeho tělo reaguje velmi podobně jako lidský organismus.

Zajímavé výsledky podpořily další zkoumání

Vědci nyní plánují studium dalších plemen. Je totiž nutné podotknout, že border kolie i shetlandský ovčák jsou původně pastevečtí psi, kteří byli vyšlechtění k tomu, aby dovedli velmi dobře koexistovat a spolupracovat s člověkem a umí také skvěle reagovat na pokyny. Bylo by proto zajímavé zjistit, jak budou reagovat jiní psi, například plemena, která nevykazují takové napojení na člověka a nejsou tak dobře schopna se vcítit do lidských emocí. To je například celá skupina loveckých psů, která je spíše zvyklá jednat nezávisle a provádět vlastní rozhodnutí. Výzkum má také intenzivněji prozkoumat vliv majitele psa na psí chování.

Bude velmi zajímavé dozvědět se víc o tom, jak moc lidé ovlivňují chování různých psích plemen. Díky tomu také bude možné přispět ke zlepšení jejich vzájemného soužití nejen z hlediska zvládání stresu.

ZDROJ: https://www.nature.com/articles/s41598-019-43851-x, 100+1 zahraničních zajímavostí

ZDROJ obrázku: Autor/ka fotografie: RODNAE Productions: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/osoba-zena-zvire-polibek-7348533/

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *