Vsadil byste se? Tyto bizarní sázky jsou skoro k neuvěření

Také se rádi se známými sázíte o různé věci? Jste soutěživí a věříte vlastnímu úsudku? Pak se můžete nechat inspirovat tímto seznamem bizarních sázek, které se rozhodně zapsaly do dějin.

Běh na 250 metrů

Sázky jsou tady od nepaměti. Nikoho tedy asi nepřekvapí, že se lidé sázeli i v 18. století. Jenže dokázat si vsadit je jedna věc, ale umět sázky vyhrávat, to už tak snadné není. Jenže tohle štěstíčko rozhodně nechybělo řezníkovi z Brightonu, panu Bullockovi.

Tento pán se nevsadil s nikým méně důležitým než s Davidem Barrym, šestým hrabětem z Barrymore. A i když by to někdo vzhledem k jeho tělesné konstrukci netipoval, vsadil se o vítězství v závodu v běhu na 250 metrů. Přitom bylo od počátku jasné, kdo je favoritem. Hrabě byl z hlediska fyzické kondice zcela jiný než vykrmený řezník, který se zadýchával již při běžné chůzi. Proto se také nezdráhal přistoupit i na podmínky, které řezník navrhoval.

První byl to, aby řezník dostal náskok 35 metrů a hrabě rozhodně neměl problém vyjít v tomto řezníkovi vstříc. Druhou podmínkou pak bylo, že řezník vybere místo závodu. Jenže jak už asi tušíte, vychytralý řezník to měl všechno velmi dobře promyšlené. Závod proto naplánoval v uličce Black Lion Lane, která nemá na šířku ani 70 centimetrů. A tak bylo jasné, že i kdyby se vysportovaný hrabě snažil sebevíc, pořádně vypaseného tlouštíka by v tak úzké ulici nikdy předběhnout nemohl. Nicméně zachoval se jako gentleman, prohru uznal a řezníkovi vyplatil vsazenou sumu.

Autem přes USA za 90 dní

Možná znáte příběh o muži jmeném Phileas Fogg, který se vsadil o 20 000 liber, že objede svět za osmdesát dní. Podobnou myšlenku měl i Horatio Nelson Jackson, který se zase vsadil o 50 dolarů, že autem dojede z východu Spojených států až na samotný západ za devadesát dní. Zde se ale příběhy rozchází. Zatímco Fogg byl románovým hrdinou, kterému v roce 1872 přálo štěstí, Jackson byl lékař, který nikdy nepřekročil hranice svého rodného Burlingtonu a do roku 1903 vlastně ani auto řídit neuměl. Co by ale pro sázku neudělal, že ano?

Proto si pořídil auto značky Winton, pár týdnů s ním trénoval, na cestu si vzal jako spolujezdce mladého mechanika, a ještě na zadní sedadlo přibral svého psa, pitbula jménem Bud. V takové sestavě tedy vyrazili na cestu.

Tehdejší vozy přitom jezdily maximální rychlostí okolo 25 km/h, takže to byla skutečně vyhlídková jízda. Navíc ani nedisponovali pořádnou mapou a museli počítat i s tím, že mimo města byly silnice prakticky neexistující záležitostí. Celý projekt se tedy zdál jako holé šílenství. Jackson se ale nevzdal, a i když je na cestě čekaly různé problémy a překážky, do New Yorku nakonec po šedesáti třech skutečně dorazili. Sice tedy vyhrál sázku, ale ve skutečnosti pořádně prodělal. Cesta dlouhá 4 500 mil si vyžádala 2 400 litrů benzínu a vyšla jej tedy asi na 8000 dolarů. Výhra padesátidolarovky tedy byla jen trapnou finanční náplastí. 

Okolo světa, ale po svých

Phileas Fogg zřejmě inspiroval nejednoho dobrodruha. Myšlenka obcestovat svět zaujala také Johna Pierponta Morgana a Hugha Cecila Lowtheryho. Známý vtipálek Harry Bensley měl být schopen obejít pěšky svět za jimi daných podmínek. A finanční motivace byla nemalá – na sázkách se sešlo 21 000 liber, což byla v roce 1907 skutečně velmi hezká sumička.

Jenže gentlemanská sázka měla hned 15 velmi kuriózních podmínek. Z těch nejdůležitějších šlo například o to, že Bensley nesměl být po celou dobu své pouti nikým rozpoznán. Právě proto po celou dobu nosil na hlavě nepohodlnou rytířskou helmu se staženým hledím. Obejít svět musel jen v jediném páru kalhot, jiné oblečení si vzít do zavazadla nesměl. Na cestu musel vyrazit bez peněz a vydělávat si mohl jen prodejem pohlednic, na kterých byl vyobrazen on sám. Prvních 169 britských měst musel projít ve stanoveném pořadí, a v každém také musel obdržet autogram osoby významného postavení. To však ještě bylo nic oproti tomu, že se po cestě také musel oženit, a to opět bez toho, aniž by si sundal svou rytířkou helmu!

Bensley se své šance na výdělek skutečně chopil a přes šest a půl let poctivě plnil podmínky a putoval po světě v absolutním utajení. Obdržel více než 200 nabídek k sňatku, jenže úspěšný konec mu překazila válka v Evropě, kvůli které prostě nemohl cestu dokončit. Sázku tedy nevyhrál, ale pánové mu aspoň vyplatili 4 000 liber za vzniklá příkoří.

Let hurikánem

Riskovat život pro panáka whisky? Pro někoho naprosto legitimní sázka! Joseph B. Duckworth byl přes dvacet let pilotem z povolání. Pracoval proto také jako letecký instruktor na základně v Texasu. Zde přišel do kontaktu také s leteckými esy, která se nebála riskovat vlastní životy a během 27. července 1943, kdy na Texas udeřil hurikán, se tato skupinka dohodla na bizarní sázce o jediného panáka whisky se sodou.

A netrvalo ani pár minut a Duckworth usedl do kokpitu cvičné stíhačky AT-6 Texan a zamířil si to přímo doprostřed hurikánu. A i když se to může zdát jako zhola nemožný kousek, Duckworth skutečně bez úhony proletěl okem hurikánu – navíc jako vůbec první člověk na světě. A než dostal vynadáno od nadřízeného, ještě si stihl vypít drink, který zaslouženě získal. Pustili byste se do podobného rizika i vy?

ZDROJ: https://listverse.com/2022/06/04/10-most-outrageous-bets-ever-made/, 100+1 zahraničních zajímavostí
ZDROJ obrázku: Autor/ka fotografie: Savvas Stavrinos: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/cernobily-ruce-lide-tmavy-814544/

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *