Kde si v Evropě zalyžujete nejlépe? Tato střediska vás nikdy nezklamou

Zimní lyžařská střediska v evropských Alpách a Dolomitech jsou legendární. Každoročně je navštěvují tisíce návštěvníků a všichni jistě dobře chápeme, proč. Na horách v Itálii, Francii, Švýcarsku a Rakousku najdete jedny z nejlepších lyžařských středisek na světě. Některé systémy svahů a lanovek jsou natolik dlouhé a propracované, že vám nestačí ani celý den, abyste všechny stihli navštívit. Vysoká nadmořská výška pak znamená spolehlivé sněhové podmínky, takže je zde dlouhá sezóna a na lyžovačku se dá vyrazit i na jaře.

Nezapomeňte, že tyto hory nejsou jen pro zkušené lyžaře, ale naučit se zde lyžařskému umění mohou i děti nebo začátečníci. Jde jen o to vždy si vybrat vhodný svah a nepodcenit také odborné vedení. Naplánujte si příští zimní lyžařskou dovolenou s naším seznamem nejlepších lyžařských středisek v Evropě.

Courchevel, Francie

Courchevel je největší a nejznámější z několika vzájemně propojených lyžařských středisek známých jako Les Trois Vallées (Tři údolí), která tvoří největší lyžařskou oblast v Evropě. Nabízí neuvěřitelných 150 kilometrů vysokohorských sjezdovek, na které se můžete dostat z 60 vlastních vleků se zde můžete napojit také na celkem 600 kilometrů propojených sjezdovek a čtyři ledovce. Je to tedy skutečně resort, který připomíná spíše pořádnou metropoli plnou sněhu, lyžařů, ale i všech dalších služeb, které si s lyžařskou dovolenou spojujeme. Je sice pravda, že tento resort bývá velmi oblíbený zejména u zkušenějších lyžařů, najdete zde sjezdovky také pro začátečníky a středně pokročilé. Velmi přívětivý je také pro rodiny s dětmi.

Zermatt, Švýcarsko

Nejvýše položený areál zimních sportů v Alpách s největším převýšením ve Švýcarsku a lyžařskými sjezdovkami v nadmořské výšce až 3 900 metrů má mnohem víc předností než jen slavné a známé jméno. Zermatt je známý svými dlouhými sjezdovkami, z nichž některé končí přímo ve vesnici – na lyžích můžete dojet doslova až na vaše ubytování. Lanovka Matterhorn Glacier Ride, která byla otevřena v sezóně 2019, je nejvýše položenou lanovkou 3S na světě a na ledovec dokáže vyvézt až 2000 lyžařů za hodinu. Síť sjezdovek je skutečně rozsálá, a proto si lyžaři mohou zdarma stáhnout aplikaci, která využívá GPS a informuje o počasí a sněhových podmínkách i provozu lanovek, aby lyžaře bezpečně vedla mezi jednotlivými místy.

Cortina d’Ampezzo, Itálie

Pět rozeklaných vrcholků Cinque Torri vysoko v italských Dolomitech nabízí nádherné prostředí a také vynikající lyžařské terény. Poté, co se zde v roce 1956 konaly zimní olympijské hry, stala se oblíbeným zimním střediskem mnoha lidí. Ačkoli má nyní mnohem širší klientelu než dříve, stále se zde nacházejí elegantní obchody a stylové zábavní podniky, takže si zde na své přijde každý. Najdete zde strmé svahy, ale zhruba polovina lyžařského terénu je spíše středně náročná a sněhu je tu dost i pro začátečníky. Kromě sjezdového lyžování nabízí Cortina kilometry malebných běžeckých tratí, bobovou dráhu, která je v noci osvětlená, a olympijské kluziště pro bruslaře. Vyžití zde tedy najde i ten, kdo lyžím třeba moc neholduje.

St. Anton am Arlberg, Rakousko

Milovníci lyžování míří do rakouské oblasti Arlberg za skutečnými výzvami, které najdou na více než tuctu super-expertních sjezdovek ve Svatém Antonu. Nejdelší z nich je náročná desetikilometrová Valluga-St. Anton s převýšením 1 347 metrů. Ale i červeně značené sjezdovky zde svou obtížností výrazně převyšují ostatní alpská střediska. Na vleky se nastupuje přímo z vesnice, kterou tvoří shluk tradičních tyrolských chat a hostinců s živou aprés-ski scénou, díky níž patří k nejlepším lyžařským střediskům v Evropě, pokud jde o noční život.

Kitzbühel, Rakousko

Těžko budete hledat hezčí a romantičtější lyžařské středisko než je právě Kitzbühel v rakouských Alpách nedaleko Innsbrucku a Salcburku. Ačkoli se v jeho barevných budovách s freskami nacházejí luxusní hotely a drahé obchody jako v Cortině nebo Svatém Mořici, Kitzbühel vítá také rodiny a úspornější cestovatele v malých rodinných hostincích. Najdete zde na 170 kilometrů sjezdovek, na kterých si přijdou na své všichni lyžaři. Oblíbený je také u mladé generace, pro kterou je zde spousta příležitostí k nočnímu vyžití. Není ale třeba se bát nočního hluku – jen je potřeba vybrat si to správné ubytování, které poskytuje záruku nočního klidu.

ZDROJ: https://www.planetware.com/europe/top-rated-ski-resorts-in-europe-ch-1-10.htm
ZDROJ obrázku: Autor/ka fotografie: Giuliano Maderner: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/ryma-snih-krajina-hory-844528/

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *