Nejdražší hodinky světa. Pyšní se precizním strojkem, drahými materiály i silným příběhem

Kolik hodinek vlastníte? Pokud jen jedny, maximálně dvoje, pak asi následující zálibě jen stěží porozumíte. Někteří lidé ale hodinky milují a mají jich nejen stovky nebo i více, ale především si kupují kousky, které stojí celé jmění. Komplikovanost strojků mnohdy nezná hranic, zdobí je diamanty či kusy meteoritů a pod rukama hodinářů vznikají i celé roky. A jejich cena tomu odpovídá. Které byste si vybrali vy?

Breguet – Grande Complication

Aktuálně nejdražšími hodinkami je tento skvost, jehož cena se pohybuje na hranici 800 milionů korun. Tyto hodinky vznikly jako dar pro francouzskou královnu Marii Antoinettu. Tajný ctitel údajně zadal v roce 1782 jejich výrobu věhlasnému hodináři Abrahamu-Louisi Breguetovi s tím, že na nich nemá šetřit zlatem, strojek má být pokud možno co nejkomplikovanější a čas ani rozpočet nehrají roli. Jenže zmíněný skvost byl natolik komplikovaný, že jej dokončil až v roce 1827 hodinářův syn a Marie Antoinetta si svůj dárek vůbec neužila – tou dobou byla již hezkou řádku let po smrti. O necelých 60 let později byl vzácný hodinový strojek odcizen a dlouho se o něm vůbec nic nevědělo. Později se však zloděj na smrtelném loži přiznal, v prosinci 2007 se lup našel a nyní je vzácný kousek opět k vidění v muzejní expozici. Těmto hodinkám připadává na ceně nejen jejich precizní provedení a použité materiály, ale také skoro románový příběh, který je doprovází.

Patek Philippe – Henry Graves

Tento tikající skvost si v roce 1925 objednal bankéř Henry Graves mladší, údajně aby předčil svého sběratelského konkurenta Jamese Warda Packarda. Strojek těchto hodinek byl uložen do 18karátového zlata a patří mezi nejkomplikovanější hodinové stroje na světě. V roce 1999 koupil hodinky jistý sběratel za částku, jež v přepočtu na dnešní ceny odpovídá 381 milionům korun. Tehdy se tudíž jednalo o nejdražší hodinky na světě – pak se však vrátily na scénu Breguetovy Grande Complication a titul si opět přivlastnily.

Patek Philippe – Ref. 1518

Čím je většinou určena cena hodinek? Většinou se odvíjí od komplikovanosti strojku, ale také od použitých materiálů. U Ref. 1518 to však neplatí. Jejich výjimečnost podtrhuje fakt, že na rozdíl svých kolegyň, které halí zlato nebo jiné drahé kovy, jsou oděny v oceli. Jedná se vlastně o relativně obyčejnou sérii hodinek, která však čítá pouhé čtyři kusy. Exemplář s pořadovým číslem 1 drží rekord nejdražších náramkových hodinek prodaných v aukci – vydražil se v přepočtu za astronomických 282,8 milionu korun. Na první pohled mohou tyto hodinky dokonce působit až obyčejně, ale znalec dobře ví, že kvalita Patek Philippe je skutečně neporovnatelná.

Hublot – Big Bang Geneve

Oproti předchozím hodinkám budou tyto působit značně okázale. V případě hodinek Big Bang Geneve se firma Hublot skutečně překonala – jejich hodinový strojek je uložen v těle z bílého zlata a společnost mu dělá víc než 1 200 diamantů, přičemž každý má alespoň tři karáty. Vznik těchto hodinek mělo na starosti hned 17 odborníků a 12 brusičů a práce jim zabrala více čtrnáct měsíců. Na první pohled je ale jasné, že na těchto hodinkách se nešetřilo. Jejich cena se odhaduje na 127 milionů korun.

Louis Moinet – kolekce Meteoris

Jak už název kolekce napovídá, tyto hodinky mají něco společného s meteority. „Drahokamy“ na těchto hodinářských skvostech totiž pocházejí z vesmíru. Hodinky Tourbillon Mars obsahují části 180 milionů let starého marsovského fragmentu, jenž dopadl na Zemi coby meteorit a následně dostal označení Jiddat al Harasis 479. Další designové kousky obsahují například úlomky z Merkuru, kousek Měsíce nebo částečky dalších meteoritů. Cena takových hodinek se pohybuje okolo 120 milionů korun.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *