Francouzská Provence je typická svou vůní i fialovou barvou, kterou jí dává právě levandule. Do této oblasti ji přinesli Římané, ale rostlině se zde začalo mimořádně dařit a našla uplatnění v mnoha směrech. Nejen jako typický symbol jihu Francie, ale také jako blahodárná bylinka pro využití v lékařství, kosmetice nebo gastronomii.
Levandule byla pro své skvělé účinky ceněna už odpradávna. První zmínky o této krásné fialové rostlince jsou staré přes dva a půl tisíce let a pocházejí z Persie. Ve starověkém Egyptě byla využívaná k mumifikaci a Arabové z ní vyráběli parfémy nebo ji využívali jako koření.
Staří Řekové pak začali levanduli hojně využívat i v léčitelství. Pomáhala při poruchách trávení, bolestech hlavy nebo jako dezinfekce při poraněních a kožních nemocech. Jméno rostlince dala ale až praktika Římanů, kteří si ji rádi dávali do koupele. Odtud tedy pochází slovo levandule, jehož etymologický základ najdeme v latinském “lavare”, což znamená umývat se. Právě s Římany dorazila levandule až do Provence, kde si našla své stálé místo.
Symbol francouzského jihu
Nejstarší zmínka o pěstování levandule pochází z roku 1371. Tehdy se stala součástí bylinkových zahrad místních léčitelů nebo lékárníků. Postupně byly odhalovány léčebné účinky levandule a pro širší publikum ji proslavil zejména francouzský zakladatel aromaterapie René-Maurice Gattefossé.
Nejkvalitnější rostlinky určené pro další zpracování rostou na plantážích v Horní Provence. Pravé levanduli se totiž nejlépe daří v nadmořských výškách mezi 600-1600 metry a tato malebná krajina splňuje tuto podmínku na jedničku.
Provence nebyla nikdy velmi bohatým krajem. A dnešní rozsáhlá pole levandule vznikla i díky tomu, že spousta lidí na konci 19. století opustila své domovy na venkově a vydala se za vidinou lepšího života do měst. Jejich opuštěná pole pak zarostla nenáročnou levandulí. Na druhou stranu začala také postupně růst poptávka po parfémech a kosmetice, která levandulový průmysl podpořila, a Provence si postupně začala tvořit svůj dnes typický ráz.
Ve 20. letech 20. století vznikly první velké plantáže a původní druh levandule lékařské začal být postupně vytlačován lavandinem, což je kříženec, který se pyšní výraznější barvou a vůní. Má také větší procento éterických olejů, což je pro masovou produkci samozřejmě výhodné. Dnes už se tedy pěstuje spíše tento druh a pravá levandule lékařská je výsadou spíše několika hůře přístupných horských oblastí.
Fialový zázrak
Nejvíce levandule roste v oblasti Alpes-de-Haute-Provence, tedy v Provensálských Alpách. Vedle léčivých a uklidňujících účinků je levandule vyhledávána jakožto jedna z nejdůležitějších složek pro výrobu velké spousty francouzských parfémů. Dodnes jsou parfémy s obsahem levandulové silice velmi vyhledávané a oblíbené.
Nejstarší parfém se nazývá Jicky a pocházel z dílny Aimé Guerlaina. Je považován za vůbec první parfém v historii, v němž se propojují přírodní ingredience s uměle vyrobenými přísadami. V roce 1932 byla vytvořena z levandulového základu i vůně pro muže, dostala jméno Pour Un Homme a vyrábí se dodnes. Kombinuje jemnou levandulovou vůni se sladkými tóny vanilky a pižma.
Levandule jednoduše tvoří srdce Provence. Je jejím nejtypičtějším symbolem a těžko si lze krajinu jižní Francie představit bez těchto typických fialových polí. A pěstitelé se nemusí o nedostatek práce obávat. Po levanduli je stále vysoká poptávka, která navíc ještě poroste se zvyšujícím se zájmem o přírodní kosmetiku, esenciální oleje a přírodní léčitelství.
Ve Francii se ročně vyprodukuje až osmdesát tun levandulového oleje a až tisíc tun lavandinového oleje. Menší část rostlin se nedestiluje a místo toho putuje do nejrůznějších suvenýrových výrobků jako jsou vonné sáčky nebo svazečky levandulí. Turisté po nich sahají velmi rádi, a tak se z rostliny využije skutečně vše a nic nepřijde nazmar.
Napiš komentář