Dostupná dovolená v Evropě i pro rodinu. Kam vyrazit?

Evropa je skvělou destinací pro rodinnou dovolenou i s nízkým rozpočtem. Nabízí historii, kulturu, přírodu a dobrodružství a každý si zde najde své. Navíc díky poměrně malé rozloze se dá na řadu míst dopravit autem nebo jiným pozemním dopravních prostředkem, což může být pro větší rodiny zásadní. Lístky na vlak nebo autobus přeci jen obvykle vychází lépe než letenky, pokud musíte i za malé děti platit plnou cenu. Pokud tedy přemýšlíte o dobrodružné dovolené a pro jednou se jen nechcete válet u moře v Chorvatsku, třeba si vyberte z nabízených destinací. 

Barcelona

Barcelona nabízí cenově dostupnou rodinnou dovolenou, která vás zve k procházkám po sluncem zalitých plážích, údivem nad architekturou Antoniho Gaudího a konzumaci tapas. Doporučujeme rodinný výlet do parku Güell – zelených plic Barcelony – ve čtvrti Gràcia. Tento park o rozloze 17 hektarů navrhl Gaudí tak, aby návštěvníkům přinesl klid, a svůj cíl rozhodně perfektně plní. Je zde k vidění čistá zeleň, klikaté cestičky, pěkné budovy, sochy a mozaiky. Stejně tak procházka nedokončenou katedrálou Sagrada Familia vás jistě nadchne a bude inspirovat. Mimo tyto turistické lokality můžete nasát klidnou atmosféru na ulici Las Ramblas v centru města nebo se pořádně natřít opalovacím krémem a užívat si slunce na jedné z devíti barcelonských pláží.

Edinburgh

Kouzlo Edinburghu vás upoutá během několika minut. Je to město, které nepůsobí jako velkoměsto – vyniká širokými ulicemi, kolosálními hrady a krásnou pláží. Nabízí se zde nepřeberné množství aktivit pro malé i velké návštěvníky. Doporučujeme obout tenisky a vyrazit na výšlap na Arthur’s Seat, kde si dáte pořádně do těla a užijete si panoramatický výhled na vrcholu. Milovníci historie musí navštívit Edinburský hrad, který je proslulý tím, že přežil nespočet obléhání. Dále se vypravte do úzkých uliček a středověkých budov ve Starém městě, kde můžete také navštívit obchody se suvenýry, okouzlující hospůdky, restaurace a další místa.

ZDROJ obrázku: Autor/ka fotografie: Clark Van Der Beken: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/vesnice-kanal-podzim-skotsko-14343605/

Řím

“Věčné město” zanechá ve všech návštěvnících věčnou stopu. A to i u rodin. Italové jsou všeobecně velmi vstřícní k dětem (ostatně skoro jako všechny jižní národy) a mají pochopení o pro to, že jsou někdy hlučné a neposlušné. Při návštěvě nesmíte vynechat Koloseum, kde hrdinní gladiátoři bojovali na život a na smrt. Milovníci umění mohou obdivovat Michelangelův freskový strop v Sixtinské kapli a jeho Pietu v bazilice svatého Petra. Rodinná fotografie u idylické fontány di Trevi je nutností. Stejně tak jako procházka po římských náměstích a křivolakých postranních uličkách. A nesmíte odjet bez večera stráveného v místní trattorii, kde ochutnáte vynikající těstoviny, pizzu a víno.

Istanbul

Je pravda, že sem už bude nutné vyrazit letadlem, ale pokud budete plánovat s dostatečným předstihem, dají se sehnat i výhodné letenky za rozumné ceny. Také ne všichni možná budou souhlasit se zařazením Istanbulu k typicky evropským destinacím, ale v dnešní době, kdy se řeší i případný vstup Turecka do EU, jistě je na místě na něj takto pohlížet. Pohltí vás tu nádherná architektura, jídlo, horké slunce a úžasná historie. Navíc i ceny jsou zde na hlavní město velmi přijatelné. Stejně tak je zvláštním kulturním zážitkem proplétání se mezi 61 ulicemi rozsáhlého tržiště Grand Bazaar, kde snadno pořídíte dárky pro celou rodinu. K tomu ochutnejte turecký kebap, köfte a mercimek corbasi (čočkovou polévku).

Řecké ostrovy (Santorini a Mykonos)

Při vstupu na řecké ostrovy Santorini a Mykonos se vám okamžitě sníží tepová frekvence na polovinu. Je to tak uklidňující pohled, že bude těžké tady myslet na jakékoliv starosti. Zářivě bílé pláže, velkolepé západy slunce a lákavě teplá voda je přesně tím místem, kde si budete moci skutečně a naplno odpočinout. Milovníci outdoorových aktivit mohou do sytosti šnorchlovat a surfovat, nebo se vydat na výlet lodí a poznat i trochu toho podmořského bohatství. A abyste si mohli skutečně užívat zapadající slunce, doporučujeme vám usadit se v taverně s výhledem na moře, kde se dá velmi snadno zapomenout na domácí povinnosti, zatímco budete své břicho plnit tzatziki, musakou a čerstvými mořskými plody. Chcete-li poznat kousek historie, navštivte vesnici Ano Mera, jejíž klášter ze 16. století je zasvěcen Ochránkyni Mykonosu.

ZDROJ obrázku: Autor/ka fotografie: Aleksandar Pasaric: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/more-mesto-priroda-obloha-1285625/

ZDROJ: https://www.trafalgar.com/real-word/5-european-spots-perfect-for-an-affordable-family-vacation/
ZDROJ náhledového obrázku: Autor/ka fotografie: Mihis Alex: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/svatky-auto-cestovani-trasa-21014/

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *