Evropské poklady: Tato města jsou neprávem přehlížena, ale mají rozhodně co nabídnout

Některá města jsou opomíjena ve prospěch ikon, jako je Londýn, Paříž, New York nebo Tokio. Jiná jsou prostě jen málo známá. Pokud hledáte jedinečné prohlídky měst a chcete v tomto roce vidět něco jiného, než kam jezdí většina mainstreamových turistů, vykročte právě tudy. Vyberte si ze seznamu méně známých městských destinací, které byste měli navštívit – dříve, než to zjistí všichni ostatní.

1. Modena, Itálie

Itálie je plná legendárních měst od Říma a Benátek, až po Florencii a Neapol. Dokonce i na severu země jsou ostatní městské destinace zastíněny legendárním Milánem a Veronou. Vydejte se však o kousek dál do Modeny a odměnou vám budou jedny z největších gastronomických zážitků a starobylá architektura.

Modena je proslulá balzamikovým octem, slaným prosciuttem, šumivým lambruscem, slavným sýrem Parmigiano, drobnými tortellini a restauracemi s michelinskou hvězdou. Je také domovem sportovních vozů Ferrari a Lamborghini a můžete zde navštívit muzeum Enza Ferrariho a jeho dům z dětství. Milovníci umění a kultury si přijdou na své, kdy budou obdivovat fasády starého města a náměstí Piazza Grande s katedrálou z 12. století a věží Torre Civica, které jsou zapsané na seznamu UNESCO. Navštivte Muzejní palác z 18. století a galerii Estense, kde si prohlédnete díla Correggia, Berniniho a Tintoretta, nebo se klidně vydejte do opery – v rodišti Luciana Pavarottiho to rozhodně je na místě. 

2. Évora, Portugalsko

Évora, která je často přehlížena ve prospěch Lisabonu a Porta, je jedním z našich netradičních městských cílů v Portugalsku. Jako starobylé hlavní město regionu Alentejo je oázou historických pokladů. Začít byste určitě měli přímo v centru Évory, které je zapsáno na seznamu světového dědictví UNESCO, a vynechat byste neměli úchvatnou katedrálu, pozoruhodnou gotickou stavbu z 12. století.

Projděte se podél starobylých městských hradeb, pokračujte mezi bělostnými domy a prozkoumejte pozoruhodnou směs románské a gotické architektury v celém městě. Na konci dne si odpočiňte u bica (espressa) a pastel de nata na krásném náměstí Praça do Giraldo.

3. Lille, Francie

Všichni známe a milujeme legendární Paříž, Nice, Bordeaux, Marseille, Lyon a Cannes. Je načase přidat na tento seznam také Lille. Toto severofrancouzské město na hranicích s Belgií leží jen hodinu cesty od Paříže a je plné kulinářských a kulturních skvostů – to vše navíc bez davů lidí. Své dobrodružství v Lille začněte v historickém centru Vieux Lille. Obdivujte cihlové měšťanské domy ze 17. století, dlážděné ulice a úžasné náměstí Grand Place.

Prohlédněte si výjimečnou sbírku umění v Palais des Beaux-Arts nebo si užijte úchvatný 360° výhled ze zvonice Hôtel de Ville, nejvyšší zvonice v severní Francii. Nevynechejte ani gastronomické zážitky, například restauraci v hotelu Clarance oceněnou michelinskou hvězdou.

4. Lublaň, Slovinsko

Lublaň je pohádkové hlavní město Slovinska plné starobylých hradů, nádherných zahrad a středověké architektury. Možná není tak velké a nablýskané jako Londýn, Paříž nebo Řím, ale Lublaň je jedním z těch měst, u kterých byste si klidně mohli říct, že byste tu mohli i žít.

Své dobrodružství začněte v parku Tivoli, kde najdete úžasné botanické zahrady, tropický skleník a dvě historická sídla. Prozkoumejte starobylý Lublaňský hrad nebo se projeďte lodí po klidné řece Lublanici. Ve městě se nachází také několik fantastických muzeí a galerií včetně Slovinského národního muzea, Slovinského přírodovědného muzea a Slovinského etnografického muzea. V Lublani se bude líbit i gurmánům. Navštívit můžete také místní trhy, kde se podávají ty nejlepší slovinské pochoutky. 

Pouhých 45 minut jízdy odtud se nachází okouzlující jezero Bled. Toto místo je však již natolik známé, že zde o turisty nouze nebude, zejména pak o všechny, kteří si touží udělat ikonickou fotku s jasně modrou vodou, zasněženými vrcholky a alpskými lesy.

5. Helsinky, Finsko

Stockholm a Kodaň jsou možná nejznámějšími skandinávskými městy a my si myslíme, že Helsinky patří do stejné ligy. Helsinky jako chladné hlavní město Finska nabízejí zajímavou architekturu, pulzující trhy, jedinečné pochoutky a uklidňující saunovou kulturu. 

Při toulkách tímto přístavním městem se zastavte a prohlédněte si mramorové fasády Finlandia Hall a Uspenskou katedrálu z červených cihel. Projděte se po centrální třídě Mannerheimintie, kterou lemuje Národní muzeum, muzeum umění Kiasma a pozoruhodná budova parlamentu. Musíte si také prohlédnout pestré stánky na Tržním náměstí. Je to ideální místo, kde můžete ochutnat tradiční jídlo a pití, například uzeného soba, lékořici a aquavit.

ZDROJ: https://www.trafalgar.com/real-word/off-the-radar-city-destinations/
ZDROJ obrázku: Autor/ka fotografie: Tapio Haaja: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/mesto-rozbresk-voda-zaliv-2311602/

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *