Izraelský farmář se pokouší vzkřísit legendární rostliny z bible. Na farmě pěstuje myrhovníky a kadidlovníky

Na březích Mrtvého moře kdysi rostly rostliny, které dodávaly vůni historii. Můžeme o nich najít zmínky v mnoha slavných historických dílech, včetně bible. Dny jejich největší slávy již minuly, přesto se je jistý izraelský farmář pokouší vzkřísit přesně v místě, odkud kdysi proudily na celý Blízký východ.

Tento pokrokový farmář se jmenuje Guy Erlich. I když je bezpochyby v mnoha ohledech napřed, spíše než na pěstování nových druhů rostlin se snaží soustředit na ty dávno zmizelé. Věnuje se projektu, který má oživit dávné dědictví a přinést zpět vzácné rostliny zmíněné v bibli – kadidlo a myrhu. Na své malé farmě nedaleko Jericha se věnuje pěstování rostlin, které kdysi hrály velkou roli v životech lidí – vyráběly se z nich balzámy, parfémy i léky. Kadidlo, myrha a zlato jsou navíc odpradávna spojovány i s příběhem narození Ježíše Krista a návštěvou tří mudrců z východu.

Zázračný balzám

Zatímco kadidlo přežilo, myrha po pádu římského impéria téměř úplně vymizela. Myrhovník, jehož extrakt se používal k výrobě exotických parfémů a balzamovacích olejů, se kdysi pěstoval na březích Mrtvého moře, kde bibličtí Hebrejci pracovali na polích a zahradách. I když ve své době tyto rostliny kvetly ve velkém, dnes už byste je na původních stanovištích hledali jen stěží. To se však změnilo před devíti lety, kdy se Erlich dozvěděl o legendárním „balzámu z Gileadu“ – o druhu myrhy, který je aromatičtější než všechny ostatní. Kdysi byl v místě jeho bydliště relativně hojně rozšířen a vyráběly se z něj léky i náplně do aromatických lamp. Po tomto objevu si usmyslel, že tento pradávný lék opět uvede v život.

Stromy v ohrožení

Během let, kdy rostlinu neúnavně hledal, jej někteří označovali za blázna. Potom Guy zjistil, že jistý botanik propašoval jeden kus balzámu z Gileadu ze Saúdské Arábie a vzorek se nějak dostal do jeruzalémských botanických zahrad. Bohužel chladné podmínky a městský vzduch stromu nesvědčily, a byl tedy odeslán do Institutu environmentálních studií v Aravě, oblasti na jihu Izraele. A tam se ho pokusila oživit Elaine Soloweyová, vedoucí Ústavu ekologického zemědělství a expertka na biblické rostliny.

Zatímco dříve tyto stromy tvořily základ farmacie, dnes jsou silně ohroženy. Lidé už je nepotřebují a farmáři je často intenzivně vytěžují k získání zemědělské půdy. Rostliny však mají jen omezenou schopnost zaklíčit samovolně a bez pomoci člověka se obnovovat nedokážou. Guy tyto rostliny zase oživuje a rozšiřuje, a my tak můžeme znovu zkoumat prastaré formy léků, ke kterým neexistuje vhodná moderní alternativa.

Je to vášeň, ne byznys

Erlich tedy Elaine Soloweyovou před pár lety kontaktoval a ta mu dala jednu malou rostlinku. Ta se ovšem stala zárodečnou buňkou jeho současného byznysu. Dnes má Guy asi tisíc stromů myrhy a k tomu další druhy. Mezi jeho největší skvosty patří například blízce příbuzný kadidlovník, který se – jak název napovídá – užívá k výrobě kadidla. Na jeho rozlehlé farmě však najdete i další biblické rostliny. Jeho farma se nachází ve vlhkém a prašném údolí Jordánu. Guy pracuje sám, jelikož si placenou pomoc nemůže dovolit. Pokud nepočítáme místo, které pojmenoval Kadidlová hora, je jeho plantáž zatím osázená spíš řídce. Před dvěma lety vysadil stovky kadidlovníků a myrhovníků, kterým se nyní dobře daří. Myrhovník má plno ostnů a kožnaté listy a vytéká z něj čistá míza, jež následně utváří načervenalé krystaly. Kadidlovník se víc podobá stromu, jeho míza je mléčně zabarvená a po zaschnutí tvoří bílé „perly“. Při pálení vydávají obě rostliny silnou vůni, jež může přecházet od pižma až po citrusy.

Poblíž jeho farmy provozuje Guy i turistické centrum, kde prezentuje své pěstitelské úspěchy a vypráví lidem o svém záměru. Je vidět, jak je do své práce zapálený a jak mu dělá radost. Původním Erlichovým záměrem bylo sice vydělat peníze, ale nyní své pěstitelské úsilí vidí spíš jako snahu o sjednocování lidí. Tyto rostliny jsou totiž posvátné nejen pro křesťany, ale také židy nebo muslimy. Například muslimové produkty těchto rostlin stále využívají v léčebných procedurách.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

1 komentář