Nenechte se na cestách okrást: Toto jsou nejčastější podvody na turisty

Cestovní podvody jsou skutečné – a mohou se stát skutečně každému, i vám. I když si možná myslíte, že se přeci nenecháte napálit, při cestování jsou lidé obecně náchylnější k tomu nechat se okrást nebo zmanipulovat, protože jsou v cizí zemi, neznají kulturu a jazyk a jednoduše jsou velmi zranitelní. Abychom vám pomohli zůstat v bezpečí, ukážeme vám dnes několik velmi běžných cestovních podvodů, kterým je třeba se vyhnout.

Předražené taxislužby

Jedná se o jeden z nejčastějších cestovních podvodů. Buď vám řidič řekne, že taxametr je rozbitý, a pokusí se vám naúčtovat obrovskou částku, nebo uvidíte, že taxametr jede výš a rychleji než obvykle. Abyste se tomuto podvodu vyhnuli, musíte nejprve vědět, kolik by měla jízda stát. Vždy se vyplatí zeptat se třeba personálu hotelu, kolik by měla jízda stát, abyste měli aspoň přibližnou představu. Dále, pokud se se mnou taxikář snaží vyjednávat o ceně, nabídněte mu správnou sazbu. Pokud odmítne, najděte si někoho, kdo zapne taxametr.

Vaše ubytování je “zavřené”

Jedná se o další podvod spojený s taxikáři. Při tomto podvodu vám řidič řekne, že váš hotel je přeplněný nebo dokonce zavřený. Není tomu tak. Prostě jej ignorujte a trvejte na tom, že tam pojedete. Pokud to budou zkoušet dál, trvejte nadále na svém. A i když to vypadá jako podvod, na který by nikdo nemohl naletět, stává se to – lidé jsou prostě na cestách důvěřiví.

Hra se skořápkami

S touhle hrou se turisté setkávají neustále. Je to tak starý a zřejmý podvod. Vždyť je to i ve filmech, tak zapněte příště hlavu a rozhodně se do takové hry nepouštějte. Možná také na cestách vidíte lidi na ulici, jak hrají karetní hru nebo schovávají míček do kelímku a někdo hádá, kde je, a následně může vyhrát peníze. Pokud se ale do takové hry zapojíte, zaručeně o své peníze přijdete.

Náramky/náušnice/květiny zdarma

Při tomto podvodu, který je v Evropě běžný, k vám přistoupí přátelská osoba, aby si s vámi krátce popovídala, a pak vám na zápěstí nasadí náramek, na hlavu klobouk nebo vám dá do ruky kytici. Jakmile ji budete mít na sobě, bude po vás požadovat peníze. Když odmítnete, začnou dělat scény v naději, že jim raději dáte peníze, než abyste se ztrapnili.

Nedovolte nikomu, aby vám cokoli připevnil na tělo, a buďte velmi opatrní při přijímání čehokoli zdarma. Pokud na vás něco navléknou, jednoduše to sundejte, vraťte jim to a buďte důrazní. Pak odejděte a rozhodně se nenechte pronásledovat.

Skvrna na oblečení

Jde o běžný podvod, který ale působí velmi nevinně. Zkazí vám to den, ale nehody se stávají, ne? Tento člověk se vám samozřejmě začne omlouvat, čistit skvrnu apod., jenže zatímco vy jste ze situace rozrušení, má on nebo jeho kolega prostor vybrat vám kapsy, kabelku nebo vzít mobilní telefon. Než si uvědomíte, co se stalo, jsou dávno pryč.

Podvod s motorkou

Půjčíte si motorku a strávíte den poznáváním. Když ji přivezete zpět, majitel požaduje doplatek nebo drahou opravu, protože je na ní poškození, o kterém jste nevěděli. V některých případech vás požádá, abyste místo zálohy nechali na prodejně svůj cestovní pas. Když pak následně motorku zkontrolují a “najdou” nové poškození, budete muset zapltit spoustu peněz, protože váš pas drží jako rukojmí.

S tímto podvodem se často setkáte v jihovýchodní Asii a dalších rozvojových oblastech světa. Abyste se tomu vyhnuli, nejprve si motorku vyfoťte a zdokumentujte případná předchozí poškození. Obejděte ho s majitelem, aby věděl, co fotíte. Používejte vlastní zámek, a když motorku zaparkujete, mějte ji vždy pod dohledem. Vždy se také ujistěte, že máte sjednané cestovní pojištění, abyste mohli v případě problému uplatnit reklamaci.

Flirt s místní kráskou

Přijedete do nové země a jdete do baru, kde vás osloví krásná místní obyvatelka, abyste si s ní popovídali. Nemůžete uvěřit svému štěstí. Dáte si pár drinků a pak jdete do nového baru nebo klubu, který vám navrhla. Po divoké noci a spoustě drinků však žena zmizí a vy jste nuceni zaplatit předražený účet, přičemž se na vás vrhnou opravdu velcí chlapi, aby se ujistili, že to uděláte.

Falešná petice

Jste na turisticky oblíbeném místě a žena nebo dítě (často předstírající, že jsou neslyšící nebo studenti) se vás snaží přimět k podpisu petice. Nevíte, co říkají, a abyste ukončili trapas, podepíšete petici v naději, že odejdou. Jenže pak po vás začnou požadovat peněžní dar. Kdo naletí tomuto podvodu, přijde v lepším případě o nějaké peníze, v horším případě je při hádce třeba i okraden.

ZDROJ: https://www.nomadicmatt.com/travel-blogs/avoid-travel-scams/
ZDROJ obrázku: Autor/ka fotografie: Karolina Grabowska: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/ruce-lide-penize-drzeni-4968396/

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *