Grand Canyon, mistrovské dílo přírody

Jen málo míst na světě vzbuzuje takový respekt a bázeň na první pohled jako Grand Canyon. Kdysi dávno jeden populární americký spisovatel a přírodovědec John Muir o něm napsal: „Bude vám připadat neuvěřitelný, až nadpozemsky barevný a krásný, co do počtu skalních útvarů ohromný. Jako byste se s ním setkali až po smrti nebo někde na jiné planetě“.

Grand Canyon, česky Velký kaňon, je jeden z největších kaňonů na světě a tvoří podstatnou část národního parku Grand Canyon, jednoho z prvních národních parků v USA. Všeobecně se říká, že patří mezi nejkrásnější místa na světě. Leží v americkém státě Arizona a jeho úctyhodná plocha 4 926 km čtverečních je srovnatelná s rozlohou Královéhradeckého kraje. Jeho rozměry jsou v pravdě kolosální: délka 447 km, šířka místy až 29 km a největší hloubka neuvěřitelných 183 km. Ne nadarmo se tak kaňon řadí k jedněm z největších přírodních divů světa. Není divu, že patří mezi nejvýznamnější přírodní památky na světovém seznamu přírodního dědictví UNESCO. Každý rok navštíví Velký kaňon více než 4 milióny návštěvníků, kteří touží poznat jeho neustále se měnící odstíny a nenapodobitelnou hru světla a stínů.

Přírodě trvalo více jak 2 miliardy let, než tento ohromný kaňon vytvořilo. Na jeho modelování se podílely posuvy zemské kůry, eroze i nezkrotná síla divoké řeky Colorado.

Pro návštěvníky kaňonu je připravena řada nabídek. Kaňon si můžete prohlédnout pohodlně z paluby vrtulníku nebo si malou část můžete vychutnat na hřbetu muly. Výlety na mulách míří na Plateau Point v údolí, zhruba v polovině hloubky kaňonu. Výlet poskytuje i romantickou možnost ubytování v hotelu Phantom Ranch, bývalého prostého ranče z počátku 20. století. Je to také jediná možnost ubytování v celém kaňonu.

Lookout Studio, Grand Canyon Village

Jeden z nejpoetičtějších způsobů, jak si Grand Canyon prohlédnout, je ze dna kaňonu, od bíle zpěněné hladiny řeky Colorado směrem vzhůru. Můžete se plavit v kajaku, na raftu nebo na motorových pontonových člunech. Toto jedno z největších dobrodružství, které můžete v Americe zažít, proto nemůže chybět na seznamu zastávek žádného turisty a obdivovatele nedotčené přírody.

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *