Kennedyho vesmírné centrum, okno do vesmíru

Kennedyho vesmírné centrum se rozkládá na Mysu Canaveral na Floridě, uprostřed 60 tisíc hektarů mokřin a mangrovníkových bažin. Od roku 1950, kdy z mysu odstartovala raketa Bumper 8, se tu nachází centrum americké kosmické technologie a vesmírných výzkumů.

Právě odtud se také v roce 1961 Alan Shepard jako první Američan vydal do vesmírného prostoru. Pravdou ale je, že na palubě Freedom 7 strávil ve vesmírném prostoru jen pět minut. Přestože se navždy ocitl ve stínu Jurije Gagarina, který vylétl do vesmíru o 23 dní dříve, znamenal Shepardův let úspěšný začátek v řadě amerických vesmírných výprav. Odtud také vyrazili první lidé na palubě Apolla 11 na Měsíc. Zde také opustila Zemi posádka nešťastného raketoplánu Columbia.

Bezpečností opatření jsou dnes ve vesmírném centru mnohem přísnější než před 11. zářím. Do některých částí je vstup pro veřejnost zcela zakázán. Pořád je tu však na co se dívat a co obdivovat. Prohlídku můžete začít třeba v Návštěvnickém centru, ve kterém najdete Rocket Garden s expozicí věnovanou vývoji amerického vesmírného programu s osmi skutečnými raketami. Mezi nimi nechybí Mercury Atlas, podobná té, která vynesla v roce 1962 do vesmíru na orbitální dráhu i Johna Glenna.

Na druhém konci areálu stojí dva IMAX 3-D promítací sály s plátny velkými jako šestipatrový dům vybavené sound systémem, který navodí atmosféru skutečné vesmírné výpravy a vám přivodí malou třesavku. Opodál, poblíž startovací rampy, najdete maketu raketoplánu, ve které si můžete poslechnout informace o současných vesmírných misích.

Poté usedněte na autobus a vydejte se kolem slavné startovací rampy LC-39 do Apollo/Saturn V Center, ve kterém uvidíte komentovanou simulaci startu Apolla 8. Zde také můžete obdivovat 110 metrů dlouhou měsíční raketu Saturn V, nejvýkonnější, jaká kdy byla postavena.

Při návštěvě síně slávy můžete dokonce za sebou zaklapnout dveře gravitačního simulátoru, napodobeninu vesmírné stanice v raketoplánu, která vás může protočit o 360 stupňů a dokonce dovede napodobit lehkou měsíční gravitaci – skutečnou cestu do vesmíru, která je tím jediným, co vám Kennedyho vesmírné centrum nemůže nabídnout.

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *