Katedrála Sagrada Família, jedna z nejnavštěvovanějších památek v Evropě

Impozantní římskokatolický kostel La Sagrada Família – v překladu „Svatá rodina“ je slavná nedokončená stavba a dominanta Barcelony. Toto výstřední dílo katalánského génia Antonia Gaudího je součástí světového dědictví UNESCO.  V listopadu 2010 se dočkal kostel vysvěcení od papeže Benedikta XVI a byl prohlášen za „baziliku minor“.  

Antonio Gaudí, tento španělský národní hrdina, zemřel ve věku 73 let po střetu s tramvají v roce 1926, ještě předtím, než mohl své nejbizarnější a nejkontroverznější dílo dokončit. V té době byla dokončena pouhá čtvrtina projektu. Gaudí byl nejslavnějším představitelem architekto-nického modernismu, katalánského avantgardního stylu, regionálního unikátu, který vzkvétal v letech 1890-1920. Touto stavbou natrvalo zanesl Barcelonu na architektonickou mapu světa.

Práce na svém životním díle započal Gaudí v roce 1883 a jeho původním snem bylo postavit největší svatyni křesťanství. Svou katedrálu plánoval osadit 18 věžemi, kde 12 mělo reprezentovat apoštoly, 4 evangelisty, jedna panu Marii a ta největší Ježíše Krista.

Uvnitř katedrály si můžete prohlédnout nejen neobvyklé vlnité a hrbolaté stropy, ale také pestrobarevné skleněné vitráže v oknech hrající všelijakými barvami duhy. Můžete také vyjet výtahem nahoru na jednu ze dvou věží a pokochat se výhledem na město z ptačí perspektivy.

Podle odhadů má být stavba dokončena zhruba okolo roku 2026, ke stému výročí úmrtí Gaudího. Vzhledem k tomu, že datum dokončení bylo již několikrát posunuto, je možné očekávat, že se finální verze tohoto skvostu může ještě posunout. Svůj podíl na tom

má skutečnost, že Gaudí si přál, aby jeho životní dílo bylo financováno z veřejných sbírek-na stavbu jdou především peníze z lístků a jiných darů. Soukromé firmy, vláda ani církevní organizace do financování stavby nejsou nijak zapojeny.

V celé historii je pravděpodobně nemožné najít podobnou církevní budovu. Toto unikátní dílo, které nemá s realitou všedních dní nic společného a jakoby pochází z jiného světa, musíte při vaší návštěvě Barcelony navštívit.

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *