Urbino, překrásná ukázka rané renesance

Kdyby stála Národní galerie kraje Marche ve městě jako je Florencie, stály by u vstupu fronty přes celé náměstí. Malé, ale nádherné město s 15 000 obyvateli turisté spíše podceňují, navzdory tomu, že zdejší umělecká sbírka zahrnuje jak díla Raffaelova, místního rodáka, tak Piera della Francesca, včetně jeho slavného Bičování Krista.  Tím lépe pro turisty, kteří přijedou toto krásné město navštívit.

Urbino leží asi 25 km jihozápadně od Pesara a 30 km jihovýchodně od San Marina. Je považováno za jedno z nejkrásnějších měst střední Itálie. Rozkládá se na dvou pahorcích, ze kterých je nádherný rozhled na okolní krajinu. Jeho historické jádro v raně renesanční podobě je plně dochované, a i díky tomu bylo v roce 1998 zapsáno na seznam světového dědictví UNESCO.

Urbino je také domovem jednoho z největších pokladů Itálie, Palazza Ducale, ve kterém již zmíněná Národní galerie kraje Marche stojí. Na kopci postavený vévodský palác s věžemi a baštami se malebně tyčí nad zdejší zvlněnou krajinou.

Centrum Urbina je velmi malé, a proto pro poznání velmi příjemné. Rozkládá se asi jen na kilometru čtverečním a vstupuje se do něj branami, které byly součástí původního opevnění. Ústředním bodem je náměstí Piazza della Repubblica, kde se scházejí jak místní, tak i univerzitní studenti. První zastávkou při prohlídce centra může pro vás být Casa Natale di Raffaelo, tedy Raffaelův rodný dům. Slavný malíř žil v Urbinu do svých 14 let, poté odešel do Umbrie a následně pokračoval až do Říma. Uvnitř domku je dnes muzeum, ve kterém se podařilo zachovat dobovou atmosféru.

Dnes je Urbino známým univerzitním městem s velkou tradicí. Zdejší univerzita z roku 1506 je jednou nejstarších na světě. V druhé polovině 20. století z něj městské zastupitelstvo udělalo moderní a udržované město. Svou krásou tak Urbino převyšuje některá mnohem slavnější města v dalších italských krajích. Zdejší malebné uličky a vznešené vévodské paláce okouzlí každého, kdo město navštíví.

V Urbinu, stejně jako v mnoha jiných italských městech, si místní obyvatelé snaží udržet své tradice a zvyky. Pokud sem zavítáte o prvním zářijovém víkendu, můžete se zúčastnit oslav Festa dell’Aquilone. Jde o festival létajících draků vyrobených z papíru a dvou dřevěných špejlí s ocasem s fáborky. Součástí oslav je soutěž mezi původními čtvrtěmi Urbina o to, čí drak dolétne nejvýše. Ve městě můžete během oslav ochutnat i tradiční tvrdý sýr z ovčího a kravského mléka zvaný Casciotta di Urbino.

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *