Palermo, město zářivé minulosti a současnost plná protikladů

Palermo, páté největší italské město je současně hlavním městem Sicílie. Pozoruhodná kulturní rozmanitost Sicílie je dědictvím pětadvaceti století bouřlivé historie. V žádném jiném městě v Evropě se nevystřídalo tolik civilizací a vln dobyvatelů jako v Palermu.

Za vlády normanských panovníků bylo Palermo jedním z nejkrásnějších měst v Evropě. Jejich honosný středověký dvůr sídlil na nejvyšším místě starého města v Královském paláci „Palazzo Reale“, původně arabském hradu z 9. století. Dnes je Královský palác sídlem parlamentu autonomní oblasti Sicílie.

Když vyrazíte po široké třídě směrem od moře, dorazíte po pár minutách ke katedrále z 12. století ve stylu normanské architektury. V jejím rozlehlém interiéru jsou pohřbeni nejvýznamnější vládci Sicílie, mimo jiné Norman Roger II nebo Fridrich II., se kterým je spojeno vydání pro nás tak důležité Zlaté buly sicilské.

O kus dál stojí již zmíněný Královský palác, kde sídlil i císař a král Fridrich II. nebo španělští místokrálové. Jádrem paláce je kaple „Capella Palatina“, která je doslova perlou arabsko-normanského umění. Když budete trpěliví a vystojíte si dlouhou frontu, uvidíte bohatě zdobené stěny a strop, světlé mozaiky s výjevy ze Starého i Nového zákona či různé arabské prvky.

Kdo se nebojí, může pokračovat dále do nitra staré čtvrti, kde na slavný trh La Vucciria, mimochodem největší trh na Sicílii, navazují bleší trhy, živelně organizované africkými přistěhovalci. Na ulicích a chodnících se tu povaluje nejrůznější harampádí, kolem kterého znuděně zevlují jejich majitelé. Okolní domy vypadají nevábně a to jenom pár kroků od hlavní třídy tohoto velkého města. Tady si reálně uvědomíte, že Afrika je vlastně co by kamenem dohodil.

Ještě na chvíli se ale vraťme do oslňující minulosti tohoto pozoruhodného města plné rozporů. Nejúžasnějším svědkem zlatých dob města je katedrála Santa Maria la Nuova ze 12. století v nedalekém Monreale. V době, kdy Palermo ovládali muslimové, zde v nedobrovolném exilu žil sicilský biskup. Místní katedrála je jedna z největších dochovaných památek normanské architektury na světě. Je možné, že při její návštěvě, obklopeni všude přítomnou mozaikovou výzdobou, si budete připadat jako v pohádce. Není divu. Vždyť mnoha barvami zářící mozaiky, které pokrývají každý centimetr zdí a stropů, jsou největší sbírkou křesťanským mozaik na světě.

V Palermu se i dobře najíte. Sicilská kuchyně je jedinečná, tvoří ji mix všech oblíbených pochoutek někdejších panovníků. Pochutnat si můžete na různých smažených pouličních rychlovkách, na těstovinách, čerstvých rybách a mořských plodech. Nezapomeňte vyzkoušet na celém světě oblíbené sladké plněné trubičky cannoli či klasickou zmrzlinu, která pravděpodobně vznikla právě na Sicílii.

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *