Elba, ostrov císaře Napoleona i ráj potápěčů

Elba-italský ostrov, který proslavil svým nedobrovolným pobytem císař Napoleon, je rájem pro milovníky koupání v křišťálově čistém moři, krásné přírody, panoramatických výhledů i sportovního vyžití. Když k tomu přidáte italskou pohostinnost a možnost objevování historických památek, je tento překrásný ostrov na letní dovolenou jako dělaný.

Elba je součástí Toskánského souostroví a leží pouhých 10 km od pevninského města Piombino. Do hlavního přístavu ostrova, Portoferraio se dostanete z Pionbina trajektem, který jezdí v letní sezonu poměrně často.

Elbu charakterizuje členité pobřeží a množství jak dlouhých, tak i miniaturních pláží, umístěných v malebných zátokách. Díky příznivému mírnému klimatu se tu lze koupat většinou již od dubna až do listopadu.

Říká se, že kolem Elby se nacházejí jedny z nejhezčích potápěčských oblastí v celém Středomoří. Potápěči si tu oblíbili nejenom členité pobřeží a průzračnou vodu, ale i pestrý svět mořských živočichů. Murény, chobotnice, množství všemožných ryb, ale také ropušnice, úhoře, hvězdice a sasanky je možno zahlédnout takřka v kterémkoli místě. Raritou je potopený lodní vrak, stejně tak jako malé letadlo Cessna, „zaparkované“ na mořském dně.

Z Elby lze dohlédnout na okolní ostrovy Toskánského souostroví. Nejznámější z nich je Montecristo, který se stal dějištěm Dumasova románu Hrabě Monte Christo. Dnes je tento malý ostrov opuštěný a vstup na něj je možný jen se speciálním povolením.

Nejvyhlášenějším obyvatelem ostrova byl bezpochyby Napoleon Bonaparte, francouzský císař, který do nuceného exilu na Elbu přišel v květnu 1814. Ačkoliv tu nakonec pobyl jen krátce, pouhých devět měsícům, než se vrátil zpět do Francie, pozitivně se podepsal na rozvoji ostrova. Nechal postavit nové cesty a uskutečnil řadu ekonomických a sociálních reforem, které zlepšily životní podmínky místních obyvatel.

Na Elbě ve městě Portoferraio je možné navštívit jednu z jeho rezidencí – Palazzina dei Mulini, což bylo Napoleonovo reprezentativní sídlo. Soukromý život císaře se odehrával především v jeho letní rezidenci, známé jako Villa di San Martino či Villa Napoleone. Ta leží na svahu zalesněného kopce Monte San Martino.

Ostrov, omývaný vlnami Ligurského moře, je pravým rájem pro geology a milovníky minerálů a polodrahokamů. Nepopsatelné porosty kaktusů aloe, oleandrů, fíkovníků, eukalyptu a jiného teplomilného rostlinstva oslní zase milovníky živé přírody. Malebná městečka, výborná domácí vína a kvalitní nabídka jídel, která vychází zejména z čerstvým ryb, je jen malým bonusem v nabídce tohoto atraktivního ostrova.

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *