Vyberte si plavbu, která vám sedne. Je libo na řece nebo tématická?

Každý rok nastává stejný problém – kam na dovolenou? Pro někoho to vůbec nemusí být potíž, ale naopak radostné plánování a těšení. Jenže s věkem možná ubývá nejen energie, ale také nápadů a inspirace. Někoho už prostě nemusí lákat dobrodružství pod stanem nebo výlet na safari. Jediné po čem toužím je klid, pohodlí, odpočinek a relax. A k tomu možná i dobré jídlo a také krásné okolí, kde je pořád na co koukat.

Ideálním řešením je plavba lodí. Proč? Protože nabízí vše výše uvedené a navíc má jednu velikou výhodu. Dopravu za vás obstará někdo jiný a scenerie se neustále mění. Zatímco vy nemusíte pohnout ani prstem, loď se s vámi neustále přesouvá dál a dál a každý den tedy nabízí nové možnosti a nové výhledy. To je přeci ideální kombinace, nemyslíte?

Ale jak si z nepřeberné nabídky vybrat? Existuje několik základních typ plaveb a vy určitě hned zjistíte, který je pro vás ten pravý. Tak s chutí do čtení a na konci článku už určitě budete vědět, kam letos vyrazíte.

Plavba jako z letáku

Pod tímto názvem si představte to, co známe nejspíš všichni. Velký zaoceánský parník s mnoha patry, bazénem, tenisovými kurty, restauracemi, kavárnami a tak dále. Na lokalitě vlastně tolik nezáleží. Populární jsou plavby třeba v Středozemním moři nebo můžete vyrazit za exotikou do Karibiku. Průběh je prakticky stejný. Loď se plaví po moři a čas od času někde zastaví a lidé mají možnost vyjít na břeh a prohlídnout si zajímavé města, zajít na nákupy nebo se jen prostě projít po pevné zemi.

Atmosféra na těchto lodích je velmi živá. Stále se něco děje, cestujete z dalšími tisíci lidí, ale o zábavu se starat vůbec nemusíte. Je to maximální pohoda – o vše je již postaráno. Odpočinete si také od dětí, protože právě pro ně bývá na palubě připraven zábavný program, který je zabaví na celou dobu dovolené. Připravte se, že levné to nebude, ale pokud chcete luxus a komfort, pak jste na správné adrese.

Plavba po řece

V Evropě patří k populárním také plavba po jednom z velkých evropských toků. Lodě jsou menší, méně vybavené, ale zase téměř necítíte pohyby vody a mořská nemoc zde nehrozí. Plavba je většinou spojena s prohlídkami měst a možností individuálních výletů. O ubytování i stravu budete mít postaráno. Na palubě se také organizují večírky. Ale sportovní kurty nebo posilovnu zde většinou nepotkáte. Pokud si ale vystačíte s knihou nebo sledováním ubíhající krajiny, pak je to skvělá volba pro vás. Tyto plavby jsou také typicky kratší a častěji se zastavuje. Navíc nemusíte cestovat daleko. Na plavbu po Dunaji se autem dostanete za chvíli.

Tématické plavby

Jedná se poměrně o novinku mezi nabídkou plaveb. Ale zní to velmi zajímavě. Různé společnosti totiž nabízí speciální plavby se zaměřením na konkrétní aktivitu. Může se jednat třeba o jógu, someliérství, kurz fotografování, wellness pobyt a další. Program je koncipován tak, aby byl den naplněn aktivitami, které vás nejen zabaví, ale také vás něco nového naučí.

Menší lodě nabízí expedice pro nadšence astronomie nebo vikingské historie, zatímco větší parníky cílí na milovníky sportu nebo zdravého životního stylu. Je to také skvělá příležitost vyrazit na dovolenou sám a seznámit se. Vlastně se to i tak trochu předpokládá. Pokud vyrazíte singl, rozhodne nebudete za podivína. Nabídka takových plaveb je omezenější, ale v dnešní době najdete i takovou, která se vměstná do vašeho rozpočtu i časového omezení.

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *