Milánská La Scala, nejoblíbenější operní scéna světa

Představte si, že je 7. prosince, zahajovací večer sezony v La Scale. Je to největší milánská událost roku a je tu každý, co v Miláně něco znamená. Po tisíci dnech intenzivní a náročné rekonstrukce se dveře nejslavnější opery na světě, původně navržené v roce 1778, v roce 2004 znovu otevřely. Nejvýznamnějším výsledkem rekonstrukce za 70 milionů euro je výtečná akustika, údajně vůbec nejlepší na světě.  Ke komfortu diváků, kterých se sem vejde až 2800, se stará i malé titulkovací zařízení, umístěné na zadní straně sedadel.

Operní divadlo La Scala v Miláně je podle mnohých světová scéna číslo jedna, kde by chtěla vystupovat každá operní pěvkyně či pěvec. Scéna je výjimečná nejen díky historii, ale i kvůli temperamentním divákům. Pokud se jim pěvci líbí, odmění je bouřlivým potleskem, v opačném případě dokážou dát nelibost dost hlasitě najevo.

Tento klenot ze zlata a sametu je místem, kde měla světovou premiéru taková díla jako Verdiho Othello či Falstaff, Pucciniho Turandot nebo Beliniho Norma. Giuseppe Verdi zde v premiéře uvedl dokonce sedm ze svých sedmadvaceti oper. Na zdejší operní scéně účinkovaly takové hvězdy jako Maria Callas či Luciano Pavarotti. Na této nejoblíbenější operní scéně světa zanechali výraznou stopu i čeští umělci jako Ema Destinová, Dagmar Pecková, Eva Urbanová či Štefan Margita. Slovenský tenorista Peter Dvorský je v La Scale pravidelným hostem již od roku 1979.

Pokud si sem nemůžete nebo nechcete zajít, prohlédněte si alespoň divadelní muzeum, které uchovává mimo jiné různé scénické dekorace a kostýmy, programy nebo busty významných dirigentů a dalších osobností včetně mnoha exponátů týkajících se Giuseppe Verdiho. Z několika otevřených lóží dokonce můžete nahlédnout do přepychového hlediště.

Na závěr si dovolím přidat jeden tip: Když budete chtít ušetřit za skutečně hodně drahou vstupenku, přijďte hodinu před představením. Doprodávají se poslední vstupenky až se čtvrtinovou slevou. Stojí to zato. Večer v La Scale bude určitě pro vás výjimečnou a neopakovatelnou událostí. Buďte ale dochvilní. Po zahájení představení se opozdilci do hlediště již nepouštějí.

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *