Malebná Vézelay a Burgundsko, dávající nejskvělejší evropská vína

Jedna z nejmalebnějších francouzských vesnic Vézelay, leží asi 200 kilometrů jihovýchodně od Paříže na polovině cesty do Lyonu. Ať už přijedete na úpatí Vézelay autem nebo pěšky po slavné pěší turistické trase do Santiago de Compostella, vydejte se po stopách poutníků, kteří již po staletí stoupali nahoru strmou malebnou ulicí, na jejímž vrcholu stál velký románský kostel již v 11. století a ve své době byl jedním z hlavních křesťanských center.

Při výstupu budete moci obdivovat místní středověkou atmosféru. Krásné starobylé domy na hlavní cestě k bazilice se chlubí slavnými cestovateli, kteří se zde ubytovali nebo hledali inspiraci pro své romány jako Romain Rolland, Max-Pol-Fouchet, Georges Bataille nebo Jules Roy.

Bazilika sv. Máři Magdalény, nejvýznamnější zdejší pamětihodnost, přitahovala po staletí pozornost poutníků od chvíle, kdy sem byly přeneseny ostatky sv. Máři Magdaleny, nejslavnější a nejmilovanější napravené hříšnice. Bazilika je skvělou ukázkou románské architektury s mistrovsky propracovanou hrou světla a stínu. Není se čemu divit, že bazilika je zapsána na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

Vézelay leží v úrodném srdci jednoho z nejprestižnějších vinařských regionů světa, Burgundska. V malebné krajině, kterou se prohání severozápadní vítr vanoucí od zalesněných kopců Morvanu, se vinice rozkládají na 24 tisících hektarech.

Šest století před Kristem sem Keltové během cesty z Itálie přinesli první keříky vinné révy. Až do 14. století se zde pěstovala odrůda Gamay. Dnes převažuje modrá Pinot Noir, která dává na místních půdách víno velkého charakteru. Bílá vína v Burgundsku se tvoří ze slavné odrůdy Chardonnay

Burgunďané jsou na své skvělé víno patřičně hrdi. Již od dětství se učí získávat k vínu vztah. Jak se z révy vyrábí víno se děti chodí dívat již v mateřské škole.

Jedinečným zážitkem je let balonem. Tento poklidný způsob dopravy vám dopřeje dostatek času, abyste si zdejší překrásný kus Francie plně vychutnali. Budete plout nad tucty soukromých hradů uprostřed lesů, kde sídlili mocní burgundští vévodové nebo nad světově proslulými vinicemi, které dávají světu jeho nejlepší červená a suchá bílá vína.

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *