Italské Tivoli, od pradávna útočiště nejbohatších

Dnes začnu radou. Odpočiňte si jeden den od rušného Říma a navštivte městečko Tivoli, které je vzdálené přibližně 40 kilometrů východně od „Věčného města“. Již první římský císař Augustus si toto místo oblíbil. Utíkal sem před parným letním vedrem Říma. Císař Hadrián si zde dokonce postavil rezidenci, kterou mnozí považují za nejluxusnější stavbu Římské říše.

Tivoli bylo vždy oblíbeným letoviskem movitých Římanů, papežů, kardinálů i římské renezanční šlechty. Díky vynikající poloze na kopci si můžete v Tivoli vychutnat okouzlující výhledy do okolní krajiny.

Dnešní turisty nejvíce láká návštěva velkolepé renesanční vily – Villa d’Este ze 16. století. Leží přímo v centru Tivoli. Pyšní se jak interiérem s nádherně malovanými zdmi, tak především svými honosnými zahradami. Tyto zahrady jsou naprosto úchvatné – plné teras, kaskád, fontán, soch a vodotrysků. Nachází se zde staré stromy a plno teras, které jsou už porostlé mechem, což dodává zahradám až tajuplný nádech. Pro svou unikátnost byla Villa d’Este v roce 2002 zařazena na seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

Tivoli však nenabízí pouze návštěvu Villa d´Este. Rozhodně si nenechte ujít ani prohlídku parku Villa Gregoriana. V parku můžete vidět i uměle vybudovanou hlubokou rokli se dvěma vodopády a jeskyněmi. Papež Řehoř XVI. tak po ničivých záplavách roku 1835 přesměroval vodu z řeky Aniene pryč z města.

5 km od Tivoli leží jedna z nejcennějších památek v Itálii, Hadriánova vila. Je to velkolepá rezidence císaře Hadriana, vybudovanou ve 2. století. Tento obrovský komplex obsahuje více než 30 trosek budov. Nachází se zde divadlo, stadion, lázně, chrámy, paláce, fontány, luxusní domy pro hosty, budovy pro personál, hasičská stanice i budovy pro císařskou stráž. Císař Hadrián, který osobně vilu navrhl, se nechal inspirovat řeckou a egyptskou architekturou. Nejpůsobivější budovou komplexu je Vodní divadlo, kruhový bazén s ostrovem uprostřed, který obklopují sloupy. Ostrov byl pravděpodobně útočištěm císaře, kde se mohl nerušeně věnovat svým zálibám-malířství a architektuře. Za nejpůvabnější stavbu je pro změnu považováno uměle vytvořené údolí Canopus s jezírkem, které bylo plné ryb a želv, Na to vše dohlížejí kopie řeckých soch. Není divu, že Hadriánova vila je již od roku 1999 zapsaná na seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

Toto populární letovisko s cennými památkami, čistým vzduchem a skvělou polohou rozhodně stojí za vaši návštěvu.

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *